VIDEO: Vzlétlo první letadélko na světě, které vytiskla tiskárna

  • 42
Kompletně vytištěný letoun má za sebou první let. Jedinou částí, kterou 3D tiskárna nevyrobila, bylo pohonného ústrojí. Je to poprvé, co takto vyrobený letoun ukázal své schopnosti i za letu.

Letečtí inženýři z University of Southampton nejdříve letadlo vyprojektovali v počítači a pak jej nechali vytisknout na 3D tiskárně.

Návrh přitom vycházel ze schopností tiskárny - musel se tedy skládat ze stovek tisknutelných vrstev.

3D tisk

Trojrozměrný tisk je založen na principu vytváření a spojování vrstev z různých materiálů do výsledného modelu, který vychází z datové předlohy.

Speciální tiskárny pro tento způsob vytváření trojrozměrných předmětů lze nyní pořídit už za ceny v řádech desetitisíců korun. Jako „tiskový“ materiál používají zpravidla různé plasty a kovový prášek. 

Laserová tisková hlava při práci roztavila plast ze zásobníku a nanášela jej do vrstev na sebe, až vznikl výsledný tvar. Takto byly vytvořeny čtyři hlavní části, které pak bylo možné zaklapnout do sebe.

Vše muselo být připraveno i pro deset dalších komponentů, jako je motor, baterie, avionika a ovládání.

Součástky pak tým sestavil během deseti minut bez pomoci nástrojů.

Letoun s rozpětím křídel jeden a půl metru je malý a pevný. Může letět rychlostí až 145 kilometrů za hodinu. Řídí ho autopilot. Při prvním testovacím letu pak vydržel ve vzduchu asi deset minut a bezpečně přistál.

Letoun unese zhruba půl kilogramu nákladu a na dvě baterie letí maximálně 30 minut. Pro sledování a navigaci má na palubě i GPS.

Tým, který dal letounu název Southampton University Laser Sintered Aircraft (SULSA), chtěl tímto způsobem ukázat, že lze za minimálních nákladů vyrobit funkční létající stroj, který může sloužit například při nebezpečných průzkumných misích. Pří tomto způsobu výroby se vedle materiálu a nákladů šetří také čas, který uplyne od samotného návrhu výrobku až po jeho realizaci.

Zdroje: University of Southampton, 3T RPD