Syrská armáda vtrhla do Hamá, zemřelo prý skoro sto lidí

  • 57
Tanky syrské armády vjely časně ráno do města Hamá, jedné z bašt opozice. Podle předního nevládního aktivisty zemřelo 95 lidí. Na jiných místech v zemi prý vojáci zabili dalších 26 lidí, čísla ale nelze nezávisle ověřit. Vláda prohlásila, že vojáci v Hamá bojují s ozbrojenci, kteří terorizují obyvatelstvo.

Zdrojem informace o obětech je předseda syrské Národní organizace pro lidská práva Ammar Kurabí. Zprávy nelze ověřit, protože vláda neumožňuje zahraničním novinářům nezávisle pracovat. V Hamá nicméně dosud podle jiných zdrojů zemřelo 45 lidí.

Kurabí agentuře AFP řekl, že "armáda a bezpečnostní síly podnikly útok na Hamá, zahájily palbu na civilisty a zabily 95 lidí". Dodal, že už má seznam 62 jmen.

Podle DPA si nedělní boje v celé zemi vyžádaly nejméně 136 životů. Kurabí uvedl, že 19 lidí bylo zabito v Dajr az-Zauru na východě země, šest v Haraku na jihu a jeden v Bukamalu rovněž na východě.

Fotogalerie: syrské nepokoje

Protest proti režimu Bašára Asada v syrském městě Hamá (22. července 2011)
Protest proti režimu Bašára Asada v Sýrii (19. července 2011)
Syrští demonstranti v Hamá vyvěsili plakát s poděkováním televizním stanicím
Demonstrace na podporu syrského prezidenta Bašára Asada v Damašku (24. června

Dva obyvatelé Damašku agentuře Reuters sdělili, že na předměstí hlavního města utrpělo zranění nejméně 42 lidí, když mezi demonstranty dopadly hřebíkové bomby. Vláda informovala o pěti mrtvých vojácích.

Nejmenovaný lékař z Hamá agentuře Reuters už ráno řekl, že do tří tamních nemocnic bylo dopraveno 24 těl, že mnoho lidí je zraněno a chybí krev pro transfuze.

Více než 100 lidí bylo podle BBC zatčeno. Syrské síly v Damašku zadržely také šajcha Naváfa Bašíra, který je hlavou kmene Baggarů v povstalecké provincii Dajr az-Zaur a jedním z čelných odpůrců současného režimu.

Ozbrojenci prý terorizují obyvatelstvo

Podle svědků bylo město Hamá vystaveno palbě z tanků a do hlavních čtvrtí byly zastaveny dodávky vody a elektřiny. Syrská vláda prohlásila, že tu vojáci zasahují proti ozbrojencům, kteří terorizují obyvatelstvo intenzivní střelbou, zapálili jednu policejní stanici, ničí veřejný a soukromý majetek a staví barikády a zátarasy.

Mluvčí vyslanectví USA to ale označil za smyšlenky a nesmysl. Armádní zákrok je podle něho projev zoufalé snahy režimu udržet se u moci.

Britský ministr zahraničí William Hague je zprávami z Hamá zděšený. Útok podle něho zřejmě tvoří součást koordinované akce v několika městech s cílem odradit obyvatelstvo od demonstrací před posvátným muslimským měsícem ramadánem. Ten letos připadá na srpen. Prezident Asad "se plete, jestli si myslí, že s krizí v zemi skoncuje útlak a vojenská síla", řekl Hague.

Hamá se stalo jedním z center odporu proti prezidentovi Bašáru Asadovi a jeho vládě. Ve městě opakovaně demonstrovaly statisíce lidí. Vojáci ho obléhali už asi měsíc.

Město proslulo jako symbol odporu už za vlády otce nynějšího prezidenta, Háfize Asada. Ten v Hamá v roce 1980 krutě potlačil revoltu zakázaného Muslimského bratrstva. Údajně bylo 20 000 mrtvých.

Nynější protesty v Sýrii si do dneška podle údajů nevládních organizací vyžádaly přes 1 500 mrtvých civilistů, vedly k zatčení více než 12 tisíc lidí a k exodu tisíců dalších. Syrská vláda tvrdí, že za většinu obětí nesou odpovědnost ozbrojené teroristické skupiny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video