Připoutané šumavské aktivisty odřezávali policisté rozbrusem

  • 2134
Zásah policistů vyzbrojených rozbrusovačkou si vyžádal třináctý den blokády u Ptačího potoka na Šumavě, kde se aktivisté poutali ke stromům řetězy a kovovými trubkami, aby zabránili kácení. Přesto padlo na 300 stromů. Lidé z blízké Modravy chystají na pátek pochod proti aktivistům.

Blokády na Ptačím potoce se účastnilo asi šedesát aktivistů. Poutali se ke stromům a řetězy ještě protáhli kovovými trubkami, aby nebylo možné je přeštípnout kleštěmi.

Blokáda na Šumavě

Aktivisté blokují kácení u Ptačího potoka od pátku 15. července. Jsou přesvědčeni, že správa národního parku nemá pro kácení v tomto místě potřebnou výjimku ze zákona. Chtějí proto kácení bojkotovat tak dlouho, než bude oficiálně zakázáno. Předběžné opatření povolující kácení ale vydal klatovský soud. Vedení parku ale dál odmítá nátlaku aktivistů ustoupit. Tvrdí, že pro kácení není třeba žádná výjimka. Za pravdu dala vedení parku i Česká inspekce životního prostředí.

"Chtěli jsme zkomplikovat práci policii a oddálit kácení. Chceme, aby se alespoň v jedné lokalitě přestalo kácet," uvedl jeden z aktivistů Mojmír Vlašín.

Policisté žádali hasiče, aby jim pomohli přeřezat trubky, kterými se aktivisté poutají. Ti ale odmítli na místo vyjet, protože nebyl ohrožen ničí život, zdraví ani majetek. "K zásahu hasičů nejsou zákonné důvody," uvedla mluvčí hasičů Plzeňského kraje Alena Marešová. 

Policisté tak museli nastoupit s elektrickým rozbrusem a elektrocentrálou a aktivisty odřezat sami. Na místě zůstala v podvečer připoutaná jen jedna dívka, která odejde, až dřevorubci skončí směnu.

Na služebně skončilo sedmnáct aktivistů, pravděpodobně se budou zpovídat z přestupku a hrozí jim pokuta. 

Mnozí z nich riskovali život, běhali i v místech, kde dřevorubci káceli stromy. Lesníkům už pak tekly nervy. Měli strach, aby padající stromy někoho nezranily. "Vyveďte je sakra ven, než někomu spadne strom za krk," řval jeden dřevorubců na policisty.

Dřevorubec napadl novináře, spletl si ho s aktivistou

V napjaté situaci jeden z lesních dělníků napadl redaktora Českého rozhlasu Lubomíra Smatanu. "Jeden z dřevorubců mne srazil k zemi, spletl si mě s aktivistou. Nejsem nijak zraněný. Když mě pak po chvíli potkal, omlouval se mi. Situace je velmi napjatá," popsal pro iDNES.cz Smatana.  

Ekologické Hnutí Duha informovalo, že šéf dřevorubců vyzval své podřízené, aby bili účastníky blokády. Ve zprávě Duhy se píše, že šéf těžařů řekl: "Bijte je, běžte tvrdě do nich, klidně je srazte. Když je to zabije, vy za nic nemůžete, je to v ohraničeném prostoru a oni jsou tady na vlastní nebezpečí. Takovejch k...tů je všude spousta.“

Někteří z aktivistů tvrdí, že už je dřevorubci napadli, všichni chtějí podat trestní oznámení.

Obyvatelé Modravy chystají pochod na protest proti aktivistům

Trpělivost už ale dochází obyvatelům nedaleké Modravy, kteří jsou pro kácení. Obávají se totiž, že se kůrovec rozšíří do dalších částí Šumavy. Přestože se do sporů o kácení příliš nevměšovali. Poté, co se situace vyhrotila, se rozhodli projevit veřejně svůj názor.

Na pátek připravují protestní pochod, který symbolicky nazvali "borůvkový". Právě tyto drobné plody jsou totiž známkou toho, že les, v němž rostou, je zdravý. Místní ženy proto na pátek napečou borůvkové koláče. "V půl osmé ráno se průvod vydá z Modravy na Ptačí potok. Odhadujeme, že se ho zúčastní asi 150 až 200 lidí," uvedl starosta Modravy Antonín Schubert.

Správa parku dál odmítá ustoupit nátlaku aktivistů. "Přítomnost policie svědčí o tom, že žijeme v právním státě, kde rozhodují nezávislé soudy a ne lídři politických stran, jako je pan Liška nebo pan Marek. Nerozhodují ani ekologičtí aktivisté, jako je pan Bláha. To, že postupujeme podle zákona, potvrdil soud i Česká inspekce životního prostředí," uvedl mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek.

Doplnil, že správa parku bude i dál dělat svoji práci a pokud to bude třeba, využije další právní prostředky. I přes protesty aktivistů pokáceli dřevorubci od pondělka na 900 stromů.  

Do kácení se zapojí i malé harvestory, ekologové zuří

Kvůli velkému zájmu médií zřídila správa parku v Modravě zázemí pro novináře. Nasadila i mikrobus, který zajišťuje dopravu do lokality, kde protestují aktivisté.

A ti z lesa zřejmě jen tak neodejdou, rozlítilo je oznámení správy parku, která chce v kácení pokračovat a v dalších dnech pošle do lesů i malé harvestory. Tyto stroje dokážou za den vykácet desítky stromů.

"Dva malé harvestory vyrazí do míst, která jsou suchá a nehrozí, že tu rozjezdí půdu. Jde o lokality, která jsou nejzasaženější a kde jich z celkových čtyř tisíc stromů určených k pokácení stojí zhruba dva a půl tisíce. Nejde o žádný prales, ale o nepůvodní porosty," řekl náměstek správy parku Jiří Mánek.

Ekologové z Hnutí Duha přitom v polovině července poukázali na to, že těžební stroje vyjezdily na Modravské hoře až metr hluboké koleje. (více se dočtete zde). Aktivista Vlašín proto říká, že nasazení harvestorů je katastrofa. "Následky budou devastující. Rozhodnutí je to nesmyslné, v blokádě pokračujeme," uvedl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video