Nejspíš je šílený, prohlásil advokát norského vraha Breivika

  • 545
Anders Behring Breivik, který se přiznal k pátečnímu masakru v Norsku, je podle všeho nepříčetný. Prohlásil to jeho právník Geir Lippestad. Jeho klient prý trvá na tom, že je součástí širší protiislámské sítě.

"Vše ukazuje na to, že je nepříčetný," řekl během tiskové konference Lippestad novinářům. Podle něj je pravděpodobné, že se jeho mandant nebude chtít svým psychickým stavem u soudu hájit, protože se domnívá, že on je jediný, kdo "pochopil pravdu". Lippestad pohrozil, že pokud nebude Breivik ochoten podstoupit psychologické testy, odstoupí od jeho obhajoby.

Útoky v Norsku

Breivik mu prý řekl, že jeho protiislámská síť má další dvě buňky v Norsku a několik dalších v zahraničí. Pondělní přelíčení, které rozhodlo o Breivikově měsíční vazbě v naprosté izolaci, bylo podle advokáta uzavřeno veřejnosti z obav, aby podezřelý neposlal znamení k akci dalším potenciálním teroristickým buňkám.

O jejich existenci však norská policie hluboce pochybuje a je přesvědčená, že výbuch v centru Osla a střelba do mládeže na ostrově Utoya, které si dohromady vyžádaly 76 obětí, jsou činy osamělého útočníka.

"Říká, že je mu to líto, ale že to bylo nutné," popsal myšlenkové pochody svého klienta Lippestad. "Nenávidí veškeré západní ideje a hodnoty demokracie...myslí si, že zahájil válku, která potrvá šedesát let," oznámil právník, který je podle agentury AP členem Norské strany práce. Právě mládežnický tábor této partaje se stal v pátek cílem Breivikova vražedného běsnění.

Samozvaný bojovník proti islámu prý dal najevo, že z druhů vlády preferuje diktaturu. "Sám sebe vnímá jako bojovníka. Tuto válku započal a je na to svým způsobem pyšný," řekl o Breivikovi Lippestad.

Podle něj Breivik před útoky požil nějaké drogy, které ho měly udržet při síle. Překvapilo ho prý, že ho policie nezastavila dříve a že nebyl zabit během svého řádění nebo během cesty před soud, kde se k masakrům doznal. Obvinění z terorismu však odmítl a prohlásil, že krveprolitím chtěl zachránit Evropu.

Podle agentury AP se Breivik svého advokáta zeptal, kolik lidí během řádění zabil. O vlně odporu, která se proti jeho činu v Norsku i ve světě zvedla, nemá zřejmě tušení. Lippstad netuší, proč si Breivik ke své obhajobě vybral právě jeho. On sám masakr považuje za příšerný a absurdní, někdo se ale podle něj musí Breivikovy obhajoby ujmout. Od svého klienta nicméně žádné instrukce přijímat nehodlá.

Zánik Západu pozoroval na vlastní rodině

Své nenávistné ideje formuloval Breivik v 1500stránkovém manifestu. Rozklad západní společnosti pod náporem imigrantů, multikulturalismu, feminismu, marxismu a promiskuity pozoroval Breivik i na své rodině. Když mu byl rok, jeho rodiče se rozvedli a malý Anders vyrůstal spolu s nevlastní sestrou Elisabeth u matky.

Norové uspořádali v pondělí večer v centru Osla
Norští policisté převážejí Anderse Behringa Breivika (vlevo). (25. července...
Norové uspořádali v pondělí večer v centru Osla

Ta si našla nového muže Toreho, vojáka z povolání, kterého Breivik označil za "sexuální zvíře". "Měl více než 500 sexuálních partnerek. Moje matka od něj chytla genitální opar, když jí bylo 48 let," tvrdí Breivik. Nemoc jí prý napadla i mozek, takže teď je "na duševní úrovni desetileté".

Moderní ženy jsou pro Breivika často pouhé poběhlice. Jeho nevlastní sestra měla podle jeho poznámek víc než 40 sexuálních partnerů, dostala chlamydie a nemohla přirozenou cestou počít dítě. "Moje sestra a moje matka dělaly ostudu mně i mé rodině. Rodině, která už byla rozložená kvůli feminismu a sexuální revoluci," poznamenal si.

I on prý zpočátku žil stylem "Sex ve městě" a dokonce byl na své úlovky hrdý. Poté ale údajně prozřel a nyní se za to stydí. "Jsem rozhodnut přispět svým dílem k vyléčení této nemocné společnosti," píše fanatik a tvrdí, že se chce vyhnout trvalému vztahu, protože by to komplikovalo jeho "operaci".

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video