Strůjce norských útoků z 22. července 2011 Anders Behring Breivik

Strůjce norských útoků z 22. července 2011 Anders Behring Breivik | foto: Koláž - iDNES.cz

Breivik dorazí k soudu v uniformě. Exploze měly být větší, přiznal

  • 1332
Norský pravicový radikál Anders Behring Breivik, který se přiznal k tomu, že v pátek zabil 76 lidí, po poledni poprvé stane u soudu. Před tribunálem, který bude rozhodovat o prodloužení vazby, se chce ukázat v uniformě. U výslechu řekl, že jeho útoky neproběhly přesně podle plánu.

Dvaatřicetiletý extremista se sice ke krvavému běsnění v centru Osla i na ostrově Utoya přiznal, ale odmítá jakoukoli kriminální odpovědnost. Soudní slyšení chce využít k tomu, aby Norům vysvětlil motiv svých činů. Jenže soud chce zabránit jakékoli jeho propagandě, a tak k tribunálu nepustí média.

Útoky v Norsku

Na soudní stání, kde chce žaloba požádat o osmitýdenní vazbu, hodlá Breivik dorazit v uniformě. Jeho právník ale nepřiblížil, jaký mundúr na své první slyšení, které má začít hodinu po poledni, zvolí.

Breivik chtěl zastřelit i proslulou expremiérku

Breivik už ve svém manifestu naznačil, že chce dobu po svém případném zatčení využít k propagandě. "Byl politicky aktivní a dospěl k závěru, že neuspěje s obvyklými politickými nástroji, tak se uchýlil k násilí," vysvětlil jeho právník Geir Lippestad.

Asi desítka policistů mezitím prohledala dům Breivikova otce v obci Cournanel na jihu Francie. Otec Jens Breivik se se synem léta nestýká. Norové také v poledne uctili 93 obětí pátečních útoků minutou ticha. Pět milionů Norů přerušilo práci, zastavily se vlaky a v hlavním městě Oslu utichl provoz v ulicích.

Francouzští policisté vzali pod ochranu otce Anderse Behringa Breivika. Jens Breivik žije v jihofrancouzském městě Cournanel. (25. července 2011)
Francouzští policisté vzali pod ochranu otce Anderse Behringa Breivika. Jens Breivik žije v jihofrancouzském městě Cournanel. (25. července 2011)
Francouzští policisté vzali pod ochranu otce Anderse Behringa Breivika. Jens Breivik žije v jihofrancouzském městě Cournanel. (25. července 2011)

Francouzští policisté prohledávají dům Jense Breivika, otce norského střelce.

Při výslechu Breivik podle norského deníku Afteposten přiznal, že chtěl zabít i bývalou trojnásobnou norskou premiérku Gro Harlemovou Brundtlandovou, která je ve světě jednou z nejznámějších norských politických osobností. Političku označovanou za "matku země" ve svém manifestu označil za "vražedkyni země".

Dvaasedmdesátiletá Brundtlandová, která byla do roku 2003 také generální tajemnicí Světové zdravotnické organizace, v pátek ráno na ostrově Utoya přednášela sociálnědemokratické mládeži. O několik hodin později pravicový extremista postřílel přes 80 účastníků mládežnického kempu.

Mezi mrtvými je i nevlastní bratr princezny

Breivik také vypověděl, že se s příjezdem na ostrov opozdil. Podle jeho představ se prý neodehrály ani předchozí exploze ve vládní čtvrti v norské metropoli Oslu, při nichž zemřelo nejméně sedm lidí. Měly prý být mnohem mohutnější.

Mezi oběťmi krveprolití na ostrově je i jednapadesátiletý nevlastní bratr norské korunní princezny. Policista Trond Berntsen zemřel, když chtěl ochránit svého desetiletého syna. Berntsenův otec byl manželem matky princezny Marit Tjessemové.

Berntsen byl na letním táboře sociálnědemokratické mládeže mimo službu, ale není vyloučeno, že pořadatelům pomáhal jako člen ochranky. Policie zároveň naznačila, že sníží číslo počtu obětí. Dosud uváděla, že na ostrově Utoya přišlo o život 86 lidí a dalších sedm obětí si vyžádal bombový útok v Oslu.

Měl by soud s Norem Breivikem probíhat s vyloučením veřejnosti a médií?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 15. srpna 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 10223
ANO
ANO 7276
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue