Chtěl jsem změnit společnost, doznal se Breivik k oběma útokům

  • 1601
Obviněný Anders Behring Breivik vypověděl, že za útoky v Norsku stojí sám. K oběma incidentům se doznal. Počet obětí vzrostl na 93, dalších 97 lidí bylo zraněno. Policie mezitím zahájila ozbrojenou akci, při níž zadržela v norské metropoli Oslo několik lidí. Krátce poté ale zadržené osoby propustila.

Počet zmařených životů nemusí být konečný, několik lidí se stále pohřešuje a policie pročesává okolní vody kolem ostrova Utoya, místa střelcova řádění.

Útoky v Norsku

V Oslu mezitím dopoledne začala policejní akce, která souvisí s pátečními událostmi. Během ozbrojeného zásahu zadrželi policisté několik osob, důvody však nechce do oficiální tiskové konference komentovat. Podle agentury Reuters je ale krátce poté propustila, jelikož se nenalezla důkazy o výrobě výbušnin.

Policisté operovali ve východní čtvrti Slettelökka, vzdálené asi osm kilometrů od centra hlavního města. To je rezidenční část a policejní mluvčí Anders Fridenberg řekl, že ji zajímá jedna tamní adresa.

Podle Breivikova právníka citovaného v neděli agenturou AP byla motivem činu snaha změnit norskou společnost. Policie potvrdila 92 mrtvých, 97 raněných a stále několik pohřešovaných.

Policejní komisař Sveinung Sponheim na tiskové konferenci řekl, že policie stále ověřuje, zda kromě Breivika v mládežnickém táboře norských socialistů na ostrově Utoya nestřílela ještě jedna nebo víc osob. Sponheim také řekl, že se Breivik přiznal jak k pumovému útoku v Oslu, tak ke střelbě na ostrově, avšak nepřiznává se ke spáchání zločinu.

23. července 2011

"Říká, že byl sám, ale policie musí vše, co prohlašuje, ověřit. Z výpovědí některých svědků střelby usuzujeme, že si nemůžeme být jisti, zda tam byl jeden nebo více střelců," řekl komisař. Žádného dalšího podezřelého ale policie nezajistila. Sponheim přiznal, že několik osob je stále pohřešováno. Jejich přesný počet neuvedl.

Breivikův právník Geir Lippestad v televizi NRK oznámil, že jeho klient chtěl útokem na norskou společnost docílit její změny. Řekl také, že Breivik strávil roky sepisováním svých názorů v manifestu.

Breivik má v pondělí stanout před soudem, kde se má projednávat prodloužení vazby a kde chce také svůj čin vysvětlit.

Je to katastrofální selhání, míní Sky News

Podle britské stanice Sky News ukazují útoky v Norsku na katastrofální selhání tajných služeb. Policie a bezpečnostní služby podle ní odvrátily pozornost od ultrapravicového křesťanského fanatismu, protože sledovaly obdobné hrozby islamistů. Přitom evropské země včetně Rakouska, Polska či České republiky hlásí podstatný nárůst ultrapravicového extremismu, připomíná stanice.

Do pátku policie předpokládala, že hrozba pravicových teroristických skupin, často stoupenců hudebního hnutí "bílá síla", byla podstatně rozložena agresivními policejními a špionážními operacemi po vlně pravicových hrozeb v roce 2007.

23. července 2011

Jak se ale vyšetřovatelé probírají výstupy pachatele pátečního útoku na jeho internetové stránce i ve webových diskusích, vytáhnou možná důkazy, které měly být prošetřeny ještě před jeho vražedným řáděním.

Jen něco z toho, co Breivik napsal na internetu, zatím naznačuje, že byl něčím víc než jen průměrným konzervativcem. Napsal o sobě, že je protestant, v církevních volbách hlasoval pro konzervativní kněze a byl pro znovupřipojení ke katolické církvi. Psal o svých frustracích z toho, že Japonsko a Jižní Korea jsou schopné udržovat vlastní monokulturu a na rozdíl od Evropy odolávat tlaku "multikulti".

V dokumentu zmínil i Prahu, byl překvapen její bezpečností

V manifestu, který Breivik sepsal před rokem a půl a v němž si svůj teroristický útok velmi podrobně naplánoval, druhého srpna 2010 napsal, že se připravuje odjet autem do Prahy a navázat tam kontakty, aby získal pušku AK-47, pistoli glock, granáty a pancéřovku, přičemž poslední dva druhy označuje za bonus.

"Praha je známá jako v Evropě možná nejznámější tranzitní bod pro nelegální zbraně a drogy," napsal. Věděl, že jeho kontakty s podsvětím v Praze nebudou bez rizika a chtěl je navázat prostřednictvím taxikářů nebo nevěstinců. Podle svých slov se ale po příjezdu divil, jak je Praha bezpečná.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue