Bělehrad vydal bývalého vůdce chorvatských Srbů do Haagu

  • 9
Srbsko vydalo někdejšího předáka chorvatských Srbů Gorana Hadžiče do Haagu. Před mezinárodním soudem bude čelit obvinění z válečných zločinů během konfliktu, který provázel rozpad Jugoslávie. Před odletem se setkal se svými blízkými včetně nemocné matky. První státní bude v pondělí.

Ráno před odletem dostal povolení navštívit svou vážně nemocnou matku žijící v Novém Sadu. Kolem poledne pak kolona odjela z Nového Sadu přímo na bělehradské letiště, kde Hadžič s eskortou přestoupil do čekajícího letounu. Stroj se vzápětí odlepil od země a zamířil do Nizozemska.

Zvláštní letadlo s ním přistálo v Rotterdamu. Hadžiče poté převezli do věznice Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Nejdřív ho důkladně prohlédnou soudní lékaři.

První stání bylo stanoveno na pondělí. Hadžić se bude moci vyslovit, zda se cítí, nebo necítí vinen. Bude-li si to přát, dostane třicetidenní lhůtu, po jejímž uplynutí mu bude otázka ohledně viny či neviny položena znovu. Pokud by přiznal vinu ve všech bodech obžaloby, nekonal by se žádný proces a soud by pouze vynesl rozsudek.

Ještě před odjezdem navštívila Hadžiče jeho bývalá milenka, s níž má nemanželskou dceru. Žena při odchodu z věznice médiím řekla, že ho dodneška sedm let neviděla. Setkání se všemi blízkými, s nimiž se setkat chtěl, mu justice umožnila jako určitou benevolenci za to, že se rozhodl nezdržovat své vydání do Haagu.

Stín Vukovaru

Hadžič byl zadržen ve středu v pohoří Fruška Gora u Nového Sadu v severním Srbsku. Je poslední mezinárodně hledanou osobou podezřelou z válečných zločinů spáchaných v 90. letech během konfliktů provázejících rozpad někdejší jugoslávské federace.

V roce 1991 se stal prezidentem samozvané Republiky Srbská Krajina a na postu se udržel dva roky. Právě v té době se údajně podílel na masakru dvou set vukovarských civilistů, kteří se nehlásili k srbské národnosti. Osnoval také vyhánění Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z oblasti.

Srbské milice deportují chorvatského obyvatele Vukovaru. Archivní snímek z
Pomník obětem masakru ve Vukovaru (21. července 2011)
Odkrývání hromadného hrobu chorvatských vojáků a civilistů z Vukovaru. Archivní

V červenci 2004 obvinil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii někdejšího vůdce chorvatských Srbů z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti včetně genocidy. Celkem je stíhán ve 14 bodech obžaloby včetně zločinů proti lidskosti.

Dopadením a vydáním Hadžiče se Srbsko opět přiblížilo vstupu do Evropské unie. Žalobci ICTY si dlouhá léta stěžovali, že Bělehrad se dostatečně nesnaží dopadnout své válečné zločince, a Brusel jejich vydáním podmiňoval vstup země do EU.  Nyní se vše změnilo. Hadžič byl dopaden jen dva měsíce poté, co do Haagu zamířil i dopadený bývalý velitel bosenských Srbů Ratko Mladič.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video