ROZPAKY A ZKLAMÁNÍ. Argentinští fotbalisté na mistrovství Jižní Ameriky končí.

ROZPAKY A ZKLAMÁNÍ. Argentinští fotbalisté na mistrovství Jižní Ameriky končí. Do semifinále jde Uruguay. | foto: AP

Sbohem, Argentino. Na mistrovství Jižní Ameriky postupuje Uruguay

• 48
Domácí prostředí a dlouhá hra proti oslabenému soupeři. Nic z toho nepomohlo fotbalistům Argentiny k postupu do semifinále mistrovství Jižní Ameriky. Vyřadila je Uruguay, která po remíze 1:1 vyhrála na penalty 5:4.

Drama rozhodl uruguayský gólman Fernando Muslera, který chytil ve třetí sérii penaltu Carlosi Tévezovi.

Uruguay se v semifinále utká s Peru, které porazilo favorizovanou Kolumbii 2:0 po prodloužení.

Argentina v Santa Fe brzy prohrávala po gólu Diega Péreze, ale stejně rychle už krátce po čtvrthodině zápasu vyrovnal po Messiho přihrávce Gonzalo Higuaín.

Otočit výsledek ale domácí nedokázali, přestože už od 38. minuty hrál soupeř bez vyloučeného Péreze.  Síly na hrací ploše se vyrovnaly v závěru normální hrací doby, kdy dostal druhou žlutou také Javier Mascherano.

Argentina čeká na velkou trofej už 18 let od posledního triumfu na Copě Américe. Šampionát v domácím prostředí a tým s nejlepším fotbalistou světa v sestavě to měly změnit. Na turnaji ale mužstvo kolem Messiho vyhrálo jediný zápas ze čtyř, a to proti Kostarice složené většinou z hráčů do 23 let. A domácí média vyřazení těžce nesla.

"Národní selhání," napsal sportovní deník Ole na svém webu. "Konec snu, ani Messi nás nezachránil," komentoval list výsledek zápasu, na kterém měl velkou zásluhu Muslera svými zákroky proti řadě gólových šancí především ze strany Higuaína a Messiho.

Ten čeká na reprezentační gól v soutěžním utkání od března 2009 a často čelí kritice, že v národním dresu neodevzdává výkony jako v Barceloně.

Uruguayský útočník Luis Suarez (v bílém) má k míči blíž než argentinský Carlos
ZKLAMÁNÍ VLEŽE. Lionel Messi po penaltové prohře s Uruguayí.
ROZHODUJÍCÍ OKAMŽIK. Fernando Muslera Chytá střelu Carlose Tevéze.
Fotbalisté Uruguaye se radují z postupu do semifinále mistrovství Jižní Ameriky.

"Já to za selhání nepovažuji. To je příliš silné slovo. Udělali jsme pro vítězství všechno. Nejsem z toho šťastný, ale s výkony hráčů jsem spokojený," řekl argentinský trenér Sergio Batista.

Stejně jako jeho předchůdce Diego Maradona, jehož tým vloni vypadl ve čtvrtfinále mistrovství světa, nesplnil cíl. Rezignaci ale nezvažuje. "Na to jsem nepomyslel. Musím pokračovat v práci, kterou jsem započal před pěti šesti měsíci. Důležité je mistrovství světa 2014," dodal.

V Córdobě se na gól čekalo přes 100 minut hry, než zápas rozhodl Carlos Lobaton a o deset minut později zpečetil výhru Peruánců Juan Manuel Vargas. Kolumbijci, kteří v základní skupině nechali za sebou i Argentinu, měli přitom výhru na dosah, ale kanonýr FC Porto Radamel Falcao v 65. minutě netrefil z penalty branku.