Spada Codatronca Monza

Spada Codatronca Monza | foto: Spada

Italské zvíře přišlo o střechu, cenu raději neprozrazují

  • 15
Designér Spada představil na okruhu otevřenou verzi sporťáku Spada Codatronca Monza. Ostře řezaný roadster pohání americký sedmilitrový osmiválec. Design se poněkud vymyká očekávané italské eleganci, o to je ale agresivnější.

Než se Ercole Spada osamostatnil ve stejnojmenné manufaktuře, tvořil významná auta druhé poloviny 20. století v proslulých designérských firmách. Především u Zagata a I. DE .A Institutu, ale byl i šéfdesignérem u BMW a pracoval také u dalších značek. Podepsán je třeba pod Fiaty Tipo a Tempra, pod Alfou 155 nebo pod pětkovým BMW řady E34.

Spada Codatronca Monza

Ve své vlastní kanceláři tvoří se synem Paulem supersportovní auta, která následně i v malých sériích na objednávku vyrábí. Po uzavřeném kupé Spada Codatronca TS přišli letos s jeho otevřenou verzí, kterou pojmenovali po slavném italském okruhu Monza.

Roadster má jen symbolické čelní sklo, takže patří spíš do kategorie speedsterů. Kontakt řidiče s okolím je tak maximální a ochrana hlavy ve vyšších rychlostech je téměř nezbytná. Ostatně samotné auto je spíš určené pro okruhové ježdění než pro běžný provoz, ač by pro něj mělo být homologováno. Přestože je monza především autem pro předvedení schopností designérské firmy, přislíbil výrobce kusovou produkci na objednávku bohatých klientů, cenu pak raději ani neuvádí.

zdroj: www.youtube.com

 

Design auta se vymyká klasické italské designérské škole s líbivými křivkami. Monza je ostrá jako břitva, připomíná trochu lamborghini, trochu dopravní prostředek z Hvězdných válek a trochu jako by se podobala americkému Chevroletu Corvette. Na agresivitě přidává i jasně rudé lakování karoserie.

Z boku působí ponton ještě docela konvenčně, ale agresivní příď s velmi originálně tvarovanými světlomety jistě bude strašit všechny řidiče, kteří ji spatří přibližovat se ve zpětných zrcátcích. Až je monza předjede, tak mohou obdivovat zcela originální záď, která by uspěla i na vozech formule 1.

Spada Codatronca Monza

Spartánský interiér vypadá jako nedodělaný a spíchnutý na poslední chvíli, na druhou strany fanoušci sci-fi seriálů v něm najdou design kokpitu nejednoho vesmírného korábu. V každém případě tak ostře řezanou palubní desku jsme už dlouho neviděli, jestli pak vůbec nějaké auto podobnou mělo.

Motor si syn a otec Spadové vypůjčili z amerického Chevroletu Corvette ZR06. Nehledě na některé vzhledové příbuznosti obou aut, je důvodem výběru tohoto motoru spíš obří síla amerického agregátu. Díky mechanickému přeplňování dává motor z corvetty 710 koní (520 kW), což v kombinaci s lehkou stavbou spady (pod 1 200 kilogramů) dává tušit závratné jízdní zážitky. Z nuly na stovku se spada dostane za rovné tři sekundy a maximální rychlost je 335 kilometrů za hodinu.