Podívejte se, jak odhalit sinice pomocí petky. Povedlo se i na Šeberáku

  • 20
Na pražském přírodním koupališti Šeberák hygienici nedoporučují kvůli sinicím koupání. Vypravili jsme se tam, abychom vyzkoušeli, zda bude s výsledky souhlasit i laický test vody pomocí plastové lahve.

"Sinice jsou nejnebezpečnější pro malé děti, těhotné ženy, staré lidi a alergiky," říká lékařka Jitka Chaloupecká, korektivní dermatoložka z Laserového centra Anděl v Praze. "Pokud vypijete zhruba dva decilitry vody se sinicemi, což se při koupání stává běžně, mohou nastat žaludeční, střevní potíže a bolest hlavy," vysvětluje Chaloupecká. U alergiků zase podle ní hrozí dechové potíže, pálení očí nebo zhoršení ekzému (viz předchozí článek).

"Sinice se obecně vyskytují ve vodách, kde jsou pro ně splněné ideální podmínky. Voda je teplejší, mají hodně světla a živin," vysvětluje Matěj Čermák z Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Neznamená to podle něho, že by koupání muselo za každou cenu být životu nebezpečné. Doporučuje ale, aby se pak každý pořádně (a bez plavek) osprchoval pitnou vodou.

Pomůže zkouška

Sinice se od řas, které se najdou v drtivé většině přírodních koupališť, na první pohled špatně rozeznávají. Pokud se octnete na břehu lákavého rybníka, máte jednoduchou možnost, jak si otestovat vodu pomocí petky.

Nabrali jsme vodu do pet lahve.

Naplňte ji až po okraj vodou a nechte ji alespoň dvacet minut na slunci. "Podle toho, kolik je ve vodě sinic, mohou na hladině vytvořit tenký prstenec nebo dokonce i silnější vrstvu. A pokud jsou to jen řasy, zůstanou homogenně rozptýlené ve vodě nebo klesnou ke dnu," radí hygienik.

Lahev těsně po naplnění

Lahev po půl hodině na slunci

Zkouška, kterou jsme provedli, je podle něho sice jednoznačná, ale na první pohled by mohla laika zmást. "Ve vodě ze Šeberáku je totiž takové množství řas, že by sraženinu v horní části lahve někdo mohl přehlédnout," popisuje výsledek konkrétního pokusu. Rozdíl je vidět až při detailním prozkoumání fotografie. Zelené části sinic částečně vypluly nahoru, část řas začala klesat ke dnu, takže je voda v těle lahve o něco méně zakalená.

Koupe se i tak

Na Šeberáku se ale už ráno konají přípravy jako na běžný koupací prázdninový den. Z kuchyně místní restaurace voní cibulka jako základ na denní menu, pomocníci zametají parkoviště i dřevěné terasy.

Opuštěný a smutný rybník Šeberák

Koupající se mají kde osprchovat.

"Lidí je po vyvěšení cedule o závadnosti vody sice méně, ale drtivá většina obvyklých návštěvníků se od koupání stejně nenechává odradit," tvrdí servírka z Café Na dně, které nabízí občerstvení nejen plavcům, ale i lidem "z ulice". "Ale je pravda, že daleko větší množství z nich využívá sprchy, které jsou tu k dispozici," ukazuje za zástěnu z vrbiček. Není se co divit, že se tváří spokojeně. Nebýt podobných neohrožených plavců, měli by tu letos už po sezoně.

Její slova potvrzuje i hygienik Čermák. "V každých novinách se dočtete, že hygienici vyhlásili zákaz koupání, ale fakticky to není pravda, jde jen o nepřesné pojmenování stavu. Když se zjistí závadná voda, stačí podle současné legislativy, když provozovatel areálu u vchodu umístí ceduli s nápisem, že voda je závadná a dál je na každém, zda podstoupí riziko. A nebylo by ani technicky možné někomu koupání zakázat. Rybník neoplotíte," upřesňuje vžité názvosloví.