Ceny z Varů si vezou izraelský Restaurátor a „zlobivý“ David Morse

  • 53
Šestačtyřicátý ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech vyvrcholil udílením hlavních cen. Porotě se nejvíce líbil izraelský snímek Restaurátor. V hereckých kategoriích zvítězili Američan David Morse (Spoluautor) a Stine Fisher Christensenová (Neviditelná) z Dánska.

Izraelský film Josepha Madmonyho z prostředí malé restaurátorské dílny, jíž hrozí krach, patřil mezi favority.

Cigán

Šulíkův Cikán je příběhem romského chlapce z chudé osady na východě Slovenska, který se dostává do konfliktu s rasovými, sociálními a kulturními předsudky i s nepsanými zákony vlastní komunity. Šulík ho natočil především s neherci v autentickém prostředí.

Ačkoliv soutěž byla dlouhou dobu vyrovnaná, o vítězi Kříšťálovém glóbu za nejlepší mužský herecký výkon se šuškalo hned po projekci americko-kanadského filmu Spoluautor. David Morse, českému divákovi známý z filmů Zelená míle a seriálu Dr. House, se pro cenu vrátil ze zámoří. Festival totiž navštívil jako jeden z hostů.

Česko v soutěži přímého zástupce nemělo, přesto se může ze čtyř ocenění. Vynesl mu je koprodukční snímek Martina Šulíka Cigán. Dvě z nich přišly už odpoledne od nestatutárních porot, další z kategorie zvláštních cen získal herec Ján Mižigár, další přišla za režii. "Cena je dobrá hlavně pro film. Dozví se o něm víc lidí a ti pak mohou přijít do kina," řekl iDNES.cz na červeném koberci slovenský režisér. Ten se karlovarské soutěže zúčastnil již potřetí.

Naštvaná dcera a let přes oceán

Nejdojemnějším okamžikem byl jednoznačně proslov Davida Morse. Na festivalu byl před několika dny "pouze" jako doprovod k dramatu Spoluautor režiséra Martina Donovana. O ceně se ale dozvěděl až doma ve Filadelfii, i tak neváhal sednout do letadla a osobně si ji převzít.

Od pultíku dlouze a upřímně děkoval  režijnímu debutantovi. A nezapomněl ani na karlovarské publikum. "Vaše vášeň a láska k filmu je inspirující," uvedl.

Jednoduchou cestu pro sošku neměl ani izraelský režisér Joseph Madmony. Že má přijet do Česka, se dozvěděl ve chvíli, kdy dcera čekala, že jí opraví kolo. "Byla hodně naštvaná, že odjíždím. Utěšoval jsem ji tím, že přivezu krásnou cenu. Když se jí bude líbit, tak mi prý odpustí," pobavil diváky ve Velkém sále hotelu Thermal.

Mezi herečkami se nejvíc líbila Dánka Stine Fisher Christensenová z německé "Černé labutě" Neviditelná.

MFFKV 2011 - John Turturro s Křišťálovým glóbem následovaný režisérem Josephem Madmonym (Karlovy Vary, 9. července 2011)

Herečka se bohužel předávacího ceremoniálu nemohla zúčastnit. Když se ovšem o svém vítězství dověděla, deset minut plakala a z New Yorku do Karlových Varů poslala vzkaz, který režiséru Christianu Schwochowi přikázala otevřít až na pódiu. "Nevím, kde začít. Je tolik lidí, kterým bych chtěla poděkovat. Proto začnu od Christiana. Miluji tě," přečetl zaskočený tvůrce sám sobě.

Za nejlepšího režiséra označili autora Prázdnin u moře Pacsala Rabaté. "Děkuji vám. Jsem opravdu rád, že jsem mohl být ve Varech a navíc vidět i Markétu Lazarovou," řekl filmař, jehož dílo připomíná poetiku Jacquesa Tatiho.

Večer se nesl ve znamení nejrůznějších zvláštních cen a uznání. Tu nejzajímavější "udělil" sám předseda hlavní poroty, oscarový Maďar István Szabó. "Jednu bych dal i vám, karlovarským divákům. Vidět filmy ve vaší společnosti bylo fantastické," složil sálu poklonu krátce před tím, než udělil skutečnou zvláštní cenu za Šulíkovu režii Cigána.

Karlovarský festival pravidelně oceňuje i dokumenty. Nejlepším dílem nad třicet minut byl vyhlášen film dánský Dobrý život. Ve stopáži pod půl hodiny se raduje Polsko s titulem Deklarace nesmrtelnosti.

MFFKV 2011 - John Turturro s Křišťálovým glóbem (Karlovy Vary, 9. července 2011)

V závěru galavečera došlo i na Cenu prezidenta festivalu pro Johna Turturra. Herec, kterého návštěvníci akce vídali převážně zamračeného, se na pódiu překvapivě rozpovídal. Poděkoval festivalu a dokonce zavzpomínal na dětství.

"Když jsem byl malý a díval jsem se na filmy v televizi, říkal jsem si, jestli se i já v takovém světě ocitnu. Nikdy mě nenapadlo, že se to povede. Realita předčila mé očekávání," řekl.

Od maňásků po punk

Porota sekce Na východ od západu udělila zvláštní uznání tvůrcům filmu Generation P režiséra Victora Ginzburga. Hlavní cenu této kategorie pak získal snímek Punk's Not Dead.

Nezávislou kamerou, jak se jmenuje další z trofejí, získal kanadský paradokument o vodičích maňásků Sunflower Hour, který iDNES.cz divákům doporučoval.

Cenu diváků převzal režisér Matej Mináč za slovensko-český koprodukční dokument s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina, který byl jako bonus zařazen před půlnocí do Letního kina.

Raduje se i Forrest z lega

Kromě hlavní soutěže se letos historicky poprvé dostalo i na mikrofilmy. Pod hlavičkou Jameson Empire Award se udílely ceny pro nejlepší minutové snímky. Čtyřčlenné porotě, v níž zasedla i redaktorka iDNES.cz Tereza Spáčilová, se nejvíc líbil stavebnicový Forrest Gump od Petra Brunnera.

Z filmu Půlnoc v Paříži (Owen Wilson, Rachel McAdamsová)

Od 1. července nabídla tato přehlídka desetitisícům akreditovaných fanoušků i dalším divákům na dvě stovky filmů, z nich desítky ve světové či mezinárodní premiéře. Přehlídku uzavřela projekce romantické komedie amerického režiséra Woodyho Allena Půlnoc v Paříži.

V pořadí 47. ročník festivalu se v Karlových Varech uskuteční od 29. června do 7. července 2012.

,