Morse: Nechápal jsem, co na tom podivínovi Houseovi všichni mají

  • 34
Ve filmech ho málokdy vidíme jinak než v policejní uniformě, do Varů ovšem přijel americký herec David Morse v ležérních světlých kalhotách a košili. "Opravdu nevím, proč mě do těch uniforem chtějí všichni oblékat," řekl v krátkém rozhovoru pro iDNES.cz.

V soutěžním filmu Spoluautor, který na festivalu představil spolu s Martinem Donovanem, režisérem a představitelem hlavní role filmu, nicméně stojí na opačné straně barikády. Hraje padoucha.

David Morse při rozhovoru pro iDNES.cz (Karlovy Vary, 4. července 2011)

"Čistý záporák ale nejsem, postava Sama je o dost složitější," zdůrazňuje Morse, který diváky ve Varech rozdělil na dva tábory. Zatímco pro jedny je to "ten, který nemá rád doktora House", pro druhé je Morse hlavně parťák Toma Hankse ze Zelené míle. V čem se vidí on sám?

"Zelená míle je srdcovka. Spolupráce s Tomem Hanksem byla výjimečná sama o sobě, navíc jsme natáčeli pět měsíců, a to je hodně dlouhá doba, semkli jsme se celý tým. Rád na to vzpomínám," říká "dozorce" Morse.

Naopak House prý ze začátku moc rád neměl. "Nechápal jsem, co na tom podivínovi všichni mají. Když mi nabídli, abych s ním hrál, přátelé jásali a gratulovali mi, ale mně to vůbec nelákalo. Jak jsem později zjistil, bylo to jen tím, že jsem do  té doby neviděl jedinou celou epizodu, neznal jsem ho," přiznává Morse.

Ten si mimochodem nemocniční prostředí osahal už v osmdesátých letech, díky roli mladého doktora v šesti řadách tehdy velmi populárního seriálu St. Elswhere. Spolu s ním v něm začínaly budoucí hvězdy jako Denzel Washington či Helen Huntová. Morse se k němu dostal po dlouhém čase stráveném na divadelních prknech.

David Morse si ve filmu Zelená míle zahrál po boku Toma Hankse.

Televizi byl pak dlouhá léta věrný: kromě zmíněných titulů ho proslavil například i seriál Taxík, v opěvované sérii John Adams z dílny HBO pak exceloval coby prezident Spojených států George Washington. Právě u tohoto projektu se také znovu setkal s Tomem Hanksem, který ho produkoval.

"Jako producent nebyl Tom tolik vidět, ale jeho přítomnost jsme cítili všude. Měl dokonalý přehled o světě i o příběhu, vlastně bych řekl, že o tom, co dělá, ví víc než kdokoli jiný," chválí Morse a dodává, že na Hanksovi oceňoval hlavně jeho povahu. 

"Byl neskutečně přátelský a velkorysý. Všechny znal, se všemi se bavil. Lidem na place dával pocit, že jsou ti nejdůležitější."

Morse: Uniformy? Ne, dávám přednost špinavým hadrům

Stejně Morseovi učaroval ještě jeden tvůrce: Lars von Trier. Práci si s ním vyzkoušel na muzikálu Tanec v temnotách, kde hrál po boku zpěvačky Björk.

"O Larsovi se říká, že je divný a že to s ním na place bývá těžké, ale já mám jinou zkušenost. Má specifickou vizi, za kterou jde, funguje na principu hledání něčeho nečekaného, co se odehraje mezi postavami. To má ostatně společné s Martinem Donovanem," připomíná Morse režiséra soutěžního snímku Spoluautor.

A jak že je to s těmi uniformami? "Je pravda, že je po mně chtějí často, ať už doktorské nebo policajtské. Ale neptejte se proč, netuším. Rozhodně to není tím, že bych uniformované role vyhledával. Jako herec jsem totiž nejspokojenější v neforemných špinavých hadrech," tvrdí herec, který do Česka přivezl i část své rodiny.

"Už jsme si prohlédli Prahu a teď beru děti na premiéru. Samozřejmě jsem o to nervóznější, ale já jsem na premiérách nervózní obecně, takže jsem rád, že je tu mám. Až se budu schovávat pod sedalo, vytáhnou mě za límec zpátky nahoru," smál se před uvedením svého filmu. Nakonec ho tahat nemusely: publikum mu totiž přichystalo ovace ve stoje.