Alkohol do práce ani za volant nepatří, a to ani v české justici. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Českou justici trápí alkohol, opilé soudce čeká kárná žaloba

  • 102
Opilí soudci a státní zástupci jsou pro českou justici vážný problém, shodují se její nejvyšší představitelé. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je nutné takové excesy tvrdě trestat. Případy opilých soudců a dalších představitelů justice se v poslední době množí, alkohol u nich ale není nic nového, upozornil psychiatr Karel Nešpor.

Oproti jiným profesím nejsou problémy s alkoholem v justici nijak výjimečné, nicméně právě justice bývá často chápána společností jako obor vyžadující morální vyzrálost. A alkohol k její věrohodnosti rozhodně nepřispívá.

"Vnímám tyto excesy jako mimořádně závažné. Hrozí při nich dvojí poškození - opilý soudce může svým rozhodnutím poškodit účastníky soudního řízení a zároveň také poškozuje pověst celé justice," řekl iDNES.cz ministr Pospíšil.

O posledním případu informovala v neděli televize Prima. Rakovnický soudce Stanislav Kos podle informací televize přišel 23. června opilý již ráno do práce, odkud ho poslali taxíkem domů. Ve večerních hodinách pak nezvládl řízení a po vážné autonehodě musel být transportován vrtulníkem do motolské nemocnice. Anonymní svědek v reportáži uvedl, že Kos měl v krvi přes jedno promile.

"V okamžiku, kdy se něco takového dozvím, okamžitě podávám kárnou žalobu. Je to nejsilnější prostředek, který jako ministr mám," doplnil Pospíšil.

Zástupci justice jsou povinni dbát na její pověst

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana jsou navíc zástupci justice povinni dbát na to, aby svým chováním neposkvrnili její jméno.

"Prostřednictvím zákona o soudech a soudcích a zákona o státním zastupitelství jsou stanovena základní etická pravidla, kdy soudce ani státní zástupce nesmí svým chováním snížit vážnost a důstojnost funkce," řekl Zeman. Podle něj lze požívání alkoholu chápat právě jako chování proti těmto pravidlům.

"V každé skupině společnosti se najdou jedinci, kteří vybočují. Je otázkou, nakolik je tento problém rozšířený," dodal Zeman. Alkohol v práci označil za závažné porušení předpisů i Jaroslav Mádr, první viceprezident soudcovské unie. 

Jedno kárné řízení za opilost se blíží, druhé se chystá

Podle informací zveřejněných na webu Nejvyššího správního soudu v Brně se uskuteční 18. července kárné řízení vedené proti kladenské státní zástupkyni Evě Růžičkové. Ta se v únoru letošního roku opila několika skleničkami tvrdého alkoholu a lahví vína natolik, že museli být na místo přivoláni městští strážníci a později i příslušníci Policie ČR. Růžičková se nejprve zdráhala zaplatit útratu, později vulgárně urážela strážníky.

Kárné řízení čeká i soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 4 Dagmar Kříšťanovou. Ta při líčení požadovala po osmiletém dítěti čestné prohlášení, což je nesmysl. Podle svědků špatně artikulovala a měla skelné oči.

"V současnosti připravujeme kárnou žalobu, je to celkem složitý proces. Zatím vedeme paní Dagmar Kříšťanovou v pracovní neschopnosti, přišla nám zpráva o hospitalizaci," informoval mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Michael Květ.  

Nešpor: S alkoholovou demencí si už nic nevydělají

Psychiatr a primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor však není výskytem alkoholismu v justici zaskočen. "Mě to nepřekvapuje. Lidí z téhle branže jsem posuzoval spoustu z hlediska závislosti na alkoholu. Tito lidé jsou jednak vystaveni stresu, ale dalším faktorem je také jistá volnost a nedostatečná supervize," vysvětlil iDNES.cz.

Vznik takových situací umožňuje podle Nešpora snadná dostupnost alkoholu a nedostatek kontroly. Domnívá se, že to není ani tak otázka mravních hodnot, jako spíš porušování zákoníku práce. "Dovedu si představit, že šikovný advokát by dokázal zvrátit rozhodnutí soudce, který nebyl střízlivý. Tito lidé si zahrávají s ohněm nejen po stránce právní, ale také zdravotní. Protože soudce nebo advokát vydělává hlavou, tak si nic nevydělá, pokud si přivodí alkoholovou demenci."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video