Obývák vykouzlili na 13 metrech čtverečních v bývalém dětském pokoji

  • 101
Tři děti na třinácti metrech čtverečních. To není právě moc, zvlášť když jsou to tři malí kluci, kteří potřebují prostor na hraní. Proto se rodiče rozhodli obětovat obývací pokoj a vytvořit z něj dětský. Ovšem s pomocí designérů.

Malý byt 3 + 1 v cihlovém domě starém asi čtyřicet let má pouze 60 m2, a to včetně dvou balkonů. Bydlí v něm dva dospělí a tři děti. Paní Alena si totiž do svého bytu v osobním vlastnictví přivedla před třemi roky přítele a jeho syna, takže se dětský pokoj nečekaně "přelidnil".

Ondřej Borovec a Marek Poddaný, designéři televizní show Jak se staví sen (Prima v sobotu 25. června v 18:00) měli vymyslet, jak přestěhovat chlapce do původního obývací pokoje a z dětského (13 m2) vytvořit obývák.

Původní obývací pokoj

Pro tři děti pokoj rozhodně nestačil.

Když nelze nafouknout prostor

Člověk nemusí být architekt, aby při pohledu do původního chlapeckého království viděl hlavní problém: pokoj přeplněný dvěma palandami a řadou skříněk působil jako skladiště. Jediný malý pracovní stolek také nemohl třem chlapcům stačit, i "dějinami" popsaný koberec nebyl žádné terno.

Do nového mini obýváku musel kvůli změně dispozice vzniknout nový vstup. Starý koberec nahradila dřevěná podlaha, s níž dobře koresponduje stolek z masivního dřeva pod televizor. Dlouhou pohovku lze rozložit pro návštěvy, místo křesel musí stačit lehké pufy.

Díky světlým barvám a světlům působí pokoj poměrně vzdušně.

Designérům se sem dokonce vešel jídelní stůl s pěti židlemi. Ten se totiž do "nudloidní" kuchyně nevejde. V bývalém obývacím pokoji se proto tísnil těsně u okna, pokud chtěla rodina společně stolovat, bylo nutné jej posunout a židle vyskládané na sobě rozestavit kolem stolu.

Praktickou i designovou záležitost představují nové posuvné bezrámové dveře do pouzdra. Sklo vypadá skvěle, jenže o to víc vyniknou bílé "stylové dveře" na delší stěně pokoje. Těch pár tisícovek na jejich výměnu se mělo v proměně najít, v konečném výsledku vypadají jako z jiného světa. Jenže o tom designéři nerozhodují...

Jídelní stůl má teď své pevné místo.

Dětský nábytek na cestách

Do pokoje pro tři chlapce zvolili autoři proměny "jezdící" italský nábytek, kdy se jednotlivá lůžka, ale také stůl pohybují ve vodicí liště. Přes den pod sebe zajedou jako zásuvky do skřínky, přes den může být mimo jen stůl, večer lze s každým kusem popojet tam, kde je místo.

Lůžka se posouvají ve vodicích lištách.

Náklady

Stavební a ostatní práce    45 060 Kč
Dětský nábytek                 112 326 Kč
Nábytek obývacího pokoje 41 360 Kč
Pouzdro a dveře                 28 800 Kč
Podlaha                              28 500 Kč  
Doplňky a dekorace           47 437 Kč

Celkem                             303 483 Kč

Pro aretaci a tedy bezpečnost slouží jednoduché brzdy, s jejichž pomocí lze jednotlivé kusy nábytku zastavit v požadovaném místě.

Oproti palandám nabízí toto řešení nejen mnohem větší variabilitu, ale především šetří místo a nenutí chlapce spát pod stropem, kde bývá teplý a vydýchaný vzduch. Jediná chyba? Poněkud vyšší cena. Šikovný truhlář by si však mohl s obdobným řešením poradit.

Nová podoba chlapeckého pokoje

Na podlaze zůstala nová plovoucí podlaha, která v obýváku byla, tapety se přizpůsobily věku chlapců. Za volně stojícím lůžkem je panel, který kryje průchozí dveře. Není tak problém je v případě dalších změn začít opět používat.