Převoz růžového tanku od Davida Černého na plovacím pontonu (20. června 2011)

Převoz růžového tanku od Davida Černého na plovacím pontonu (20. června 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Auta brzdila, řidiči fotili. Růžový tank vyjel na dálnici a plul Vltavou

  • 319
Prosím vás, už je ten tank vidět? Řidička přibrzďuje v koloně aut uprostřed pražského mostu Legií a snaží se z okénka dohlédnout na řeku. Posléze vůz odstavuje, aby malému synovi mohla ukázat růžový tank plující uprostřed Vltavy.

Ludmila Šírová se autem zrovna vracela ze svatby na Petříně. O převozu růžového tanku svobody se ráno doslechla v rádiu, při přejezdu mostu nad Střeleckým ostrovem proto zpozorněla. A přepravu tanku ona i její malý syn skutečně viděli.

Tank v Praze

O nakládání tanku na loď a plavbě po Vltavě čtěte více zde

"Kluci mají rádi vojenskou techniku, tak jsme museli na chvíli zastavit. Navíc je to připomenutí minulosti. Toho, že to ve skutečnosti není tank, který Prahu po druhé světové válce osvobozoval, i když tu léta stál na piedestalu," popisuje Ludmila Šírová a nevšední podívanou uprostřed řeky si čile fotí.

Podívejte se:

jak se plavil růžový tank po Vltavě

Převoz růžového tanku na plovacím pontonu. (20. června 2011)
Převoz růžového tanku na plovacím pontonu. (20. června 2011)
Nakládání růžového tanku od Davida Černého na ponton na Smíchově. (20. června...
Výtvarník David Černý (vlevo) dokončuje poslední úpravy vztyčeného prostředníku...

Není jedinou, pro koho se cesta obrněnce stala zpestřením. "Tanky občas přemisťujeme, ale tento náklad vzbuzoval pořádnou pozornost. Na brněnské dálnici bylo vidět, že auta, která nás předjížděla, zpomalovala. Lidi si nás fotili, natáčeli a dálnice chvílemi jela stejně rychle jako my," popisuje nevšední zážitek Miroslav Švestka. Technik, který převoz šestačtyřicetitunového kolosu zajišťoval.

Růžově natřený tank putoval do Prahy po více než padesátikilometrové trase na nákladním tahači necelé dvě hodiny. V metropoli ho speciální jeřáb pro těžká břemena přeložil na ponton a čtyřkilometrová plavba trvala další zhruba hodinu.

Muzejní exponát podobné přesuny patnáct let nepamatuje a nebýt těžké techniky, z Lešan na Benešovsku by se kolos jen tak nedostal. Už několik desetiletí má totiž prázdné útroby.

"Všechny motorové součásti a převodovka z něj byly vyndány v 50. letech po maďarských událostech, protože komunistický Ústřední výbor se obával toho, aby tank nebyl zneužit proti nim. Všechny pomníkové tanky na území Československa proto byly bez těchto součástí," popsal ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Růžový tank získal svoji barvu před dvaceti lety. Tehdy jej ještě na podstavci pomníku na smíchovském náměstí natřel výtvarník David Černý jako rozloučení s posledním okupačním vojákem sovětské armády. Armáda ho ale krátce na to opět přetřela zelenou. Růžovou mu nakonec ve stejném roce vrátila skupina poslanců, kteří využili své imunity a tank přemalovali.

Stejnou barvou byl tank přetřený také v sobotu v lešanském vojenském muzeu. Společně s jeho provozovateli mu podle instrukcí Černého dali nový kabát organizátoři akce Týden svobody, která připomene dvacetileté výročí od konce okupace Československa sovětskými vojsky.

"Dvacet let starý nátěr už byl přece jen trochu vybledlý. Po dohodě s Davidem Černým jsme proto vybrali speciální barvu i ředidlo," řekl Marek Vocel z obecně prospěšné společnosti Opona, která cestu tanku pořádala. Na nátěr padlo 18 kilogramů růžového miranolu.

Na pontonu s kulisou Pražského hradu zůstane růžový tank do pátku 1. července, pak se vrátí zpět do vojenského muzea v Lešanech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue