Letadlo, které filmaři milují. Létalo pro Hitchcocka i v Pearl Harboru

  • 14
Luxusní létaní na čerstvém vzduchu v klasickém balení, přesně to nabízí dvojplošník Boeing Stearman Kaydet. Pamětník druhé světové války rozhodně ještě nepatří do starého železa, jak se můžete sami přesvědčit.

Pro příjemné letové vlastnosti, nízkou cenu a spolehlivost se Stearmany osvědčily například i při práškování, ale i jako letouny pro základní akrobacii. A bohatě se využívají i ve filmových produkcích. "Létat s ním je opravdu radost. Jen v zimě je to na omrzliny," řekl redakci s nadsázkou Milan Mikulecký, šéfpilot Historické letky.

K filmu se hodí do rozpočtu pro svou dostupnost, režisérům pro historické reminiscence i pro svou "ošuntělost". Například ve Dni nezávislosti bylo létání se Stearmanem dost dobré jen pro alkoholika (proto ta ošuntělost), kterého teprve čeká vlastenectvím zprostředkované vystřízlivění.

Ve filmu Vesmírní kovbojové sloužilo toto letadlo jako hračka a adrenalinový prostředek pro piloty, kteří tak úplně nepatří do starého železa, i když se to nezdá.

Ve slavném Hitchcockově filmu Na sever severozápadní linkou si Stearman zahrál v legendární scéně, kde na holé pláni honí Caryho Granta práškovací letadlo, ve snímku Pearl Harbor a řadě dalších.

Boeing Staerman v Praze v Letňanech

Boeing Staerman v Praze v Letňanech. Vpředu sedí redaktor Technet.cz Matěj Lázňovský, za ním majitel letadla Laurent Golay

Boeing Staerman v Praze v Letňanech. Šéfpilot historické letky Milan Matějovský s majitelem letounu.

Cesta lemovaná haváriemi

Většina výrobců se chlubí malým počtem havárií svých strojů. Boeing Stearman Kaydet v tomhle ohledu svému výrobci reklamu neudělal, ze zhruba deseti tisíc vyrobených strojů jich zhruba tři tisíce skončilo havárií. Přesto to byl ale úspěšný a oblíbený stroj.

Kaydet byl totiž základní cvičný letoun pro výcvik amerických pilotů během druhé světové války. A ve valné většině měl havárie na svědomí ve velkém odváděný a jen narychlo vycvičený "lidský faktor".

Boeing Stearman v Praze v Letňanech

Od armády k zemědělcům

Kaydet poprvé vzlétl v roce 1934. Přesně v době, kdy se jeho výrobce, firma Stearman, stala součástí konsorcia Boeing. Název "Stearman" ho provázel celou kariéru, i když oficiální typové označení bylo Kaydet. Zřejmě proto, že pojmenování vzniklo až během světové války v Kanadě a v USA i jiných místech světa, kde stroj létal, se tedy začalo používat až zpětně.

Kaydetů se nakonec postavilo přes deset tisíc v několika verzích, které se lišily především typem motoru. Po válce (ty nerozbité) skončily z velké části v rukou soukromníků, kteří o ně projevili značný zájem. V současnosti jich po celém světě stále létá ještě více než tisícovka.