Parlamentní volby v Turecku | foto: AP

Turci ve volbách nepřekvapili, vyhrála strana dosavadního premiéra

  • 23
Přes 50 milionů Turků v neděli volilo nový parlament. Ziskem asi 50 procent zvítězila vládní Strana spravedlnosti a rozvoje AKP premiéra Tayyipa Erdogana. Udrží si tak absolutní většinu v parlamentu, ale ne kýženou dvoutřetinovou většinu, kterou potřebovala pro prosazení referenda o ústavních změnách.

O obsazení 550členného jednokomorového parlamentu rozhodovalo přes 50 milionů voličů, pro něž se otevřelo na 200 tisíc volebních místností. Hlasování
skončilo v 16:00 SELČ. Volební účast je v Turecku povinná.

Podle státní turecké televize TRT měla vládnoucí strana po sečtení 98 procent hlasů padesátiprocentní zisk, a může tak vládnout i ve třetím volebním období po sobě. Navíc v parlamentu ještě posílí, v posledních volbách v roce 2007 získala 46,5 procenta.

"Doufám, že volby přispějí k posílení míru, práv a svobod," prohlásil Erdogan do televizních kamer. Jeho žena s šátkem na hlavě a dcera mu stály po boku. Několik tisícovek stoupenců AKP se večer shromáždilo před sídlem strany v Ankaře. Provolávali provládní hesla a mávali tureckými vlajkami.

Hlavní opoziční Lidová republikánská strana (CHP), kterou před více než 90 lety založil otec turecké republiky Kemal Atatürk, získala 26 procent hlasů. Nacionalistická Strana národní akce (MHP) je na 13 procentech, takže překročila desetiprocentní práh pro vstup do parlamentu, v němž tak budou nadále zastoupeny tři strany.

Na změnu ústavy chybějí čtyři mandáty

AKP vyhrála podle očekávání. Šlo jí hlavně o udržení dvoutřetinové parlamentní většiny. Ta by jí umožnila vyhlášení referenda o liberálnější ústavě, jež by nahradila základní zákon z roku 1980 schválený po vojenském převratu. Kýženou většinu ale strana nezískala. Podle zatím stále neúplných výsledků by totiž obsadila 327 křesel v 550členném zákonodárném sboru, takže by jí chyběly čtyři mandáty. V dosavadním parlamentu potřebných 331 poslanců má.

Erdogan si kráčí pro třetí mandát, z Turecka chce udělat mocnost

Podle agentury Reuters se ale i tak AKP o změnu ústavy pokusí a bude hledat podporu u ostatních stran. Erdogan po volebním vítězství prohlásil, že lidé dali volbou najevo, že si přejí novou ústavu přijatou na základě konsensu.

Systém fakticky vylučuje parlamentní zastoupení stran reprezentujících menšinové Kurdy. Kurdská otázka je přitom stále velmi živá. Hlavní kurdská formace, Strana pro mír a demokracii, vyslala třicítku svých kandidátů do voleb jako nezávislé.

AKP založila svou kampaň na hospodářské úspěšností své vlády v čele s Recepem Tayyipem Erdoganem. Ten slibuje další prosperitu a demokratizaci.
Jeho odpůrci se naopak obávají skluzu k autoritářství a určité obavy vzbuzují i islamistické kořeny vládní strany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video