Ze zbídačené země velmocí aneb čínský zázrak Teng Siao-pchinga

  9:55
Ze zbídačené Číny, kde miliony lidí živořily v chudobě, se za posledních třicet let stala prosperující ekonomická velmoc. Tento zázrak nastartoval Teng Siao-pching. Hospodářský vizionář svou pověst ale poskvrnil v červnu 1989, když nechal střílet do studentů na náměstí Nebeského klidu.

Teng Siao-pching byl účastníkem všech zvratů dějin Čínské lidové republiky. Komunistou se stal už v šestnácti letech, studoval v Moskvě a jako partyzánský velitel přežil ve třicátých letech i legendární "dlouhý pochod", občanskou válku i krvavé boje s Japonci.

Čínská kapitalistická revoluce

Článek vznikl ve spolupráci s Českou televizí. První díl dokumentu Čínská kapitalistická revoluce uvede ČT 2 v pondělí 13. června ve 20:05, druhý díl potom v pondělí 20. června v ten samý čas. 

Za vlády Mao Ce-tunga byl povýšený do funkce armádního velitele a tajemníka komunistické strany. Přesto si s Velkým kormidelníkem nikdy příliš nerozuměl. Na rozdíl od něj vždy zdůrazňoval důležitost ekonomického růstu.

Jakýkoli odpor uvnitř zkostnatělé komunistické strany se ale tvrdě trestal, a tak soudruzi Teng Siao-pchinga za jeho kariéru třikrát sesadili a veřejně kritizovali. Mao o něm prohlašoval, že je chomáčkem bavlny, ve kterém se skrývá ostrý špendlík.

Nenáviděný ekonomický vizionář

Rozkol se ukázal už v roce 1962, kdy Teng Siao-pching na shromáždění komunistické strany vyřkl staré sečuánské přísloví: Nezáleží na tom, jestli je kočka černá, nebo bílá. Důležité je, aby chytala myši.

Jinými slovy tím řekl na tu dobu revoluční myšlenku: Je jedno, zda si lidé vyberou socialistické, nebo tržní postupy, hlavně, že to bude fungovat. Svým ekonomickým vizionářstvím si vysloužil zatracení.

Teng Siao-pching o ekonomice

"Nezáleží na tom, jestli je kočka černá nebo bílá, důležité je, aby chytala myši."

V roce 1966 ho při běsnění kulturní revoluce Rudé gardy označily za kapitalistického vyvrhela. Musel odejít do továrny na traktory do odlehlé provincie a jeho syna zfanatizovaní gardisté vyhodili z okna. Tato anarchie navždy ovlivnila jeho myšlení.

Po mocenských šarvátkách uvnitř strany přišla Tengova chvíle až po smrti Velkého kormidelníka, který svoji loď nasměroval na mělčinu. Teng přišel s lékem na zhuntovanou ekonomiku. Chtěl uvolnit systém centrálního plánování a připravit situaci pro nástup volného trhu.

Navíc hovořil o vládě zákona, dodržování lidských práv i ekonomickém rozvoji a rychle si u lidí získal sympatie. V roce 1977 byl zvolený do čela země a hlásal, že v té době zubožená Čína do dvaceti let dosáhne úrovně Západu. Transformace ale měla proběhnout ryze čínským způsobem.

Nebyl architekt, věcem jen nechával volný průběh

První zprávy o soukromém hospodaření přicházely z odlehlých provincií a Teng se jimi inspiroval. Jeho zásluha nespočívala v tom, že by byl architektem celé změny, ale věcem nechával volný průběh a rolníky nabádal, ať se také pustí do soukromého podnikání.

Jednoduše tak našel lék, jak hladovějící národ nakrmit. Zemědělci státu odváděli stanovené množství úrody a zbytek mohli prodat. Tím sice nastartoval venkov, ale na modernizaci průmyslu, k níž potřeboval zahraniční technologie a investice, jeho recept nestačil.

Obrátil se na Spojené státy a po letech sporů začal navazovat první oficiální kontakty s Washingtonem. Tím získal nejen movitého investora, ale také mocného spojence proti Sovětskému svazu. Navíc si vymínil ochladnutí vztahů mezi USA a Tchaj-wanem.

Stal se prvním čínským prezidentem, který zamířil do Spojených států a dostal tu rychlokurz amerického životního stylu. Číňanům tak vyslal jasný signál, že se velmi odlišné americké kultury nemusí bát. Pocit přátelství, který mu dávalo spojenectví s USA, zúročil ve vzniku čtyř ekonomických zón na pobřeží. Ty nalákaly zahraniční investory levnou pracovní silou a štědrými daňovými úlevami. Čína tím získala finance i know-how a životní úroveň Číňanů prudce rostla.

V roce 1985 z náměstí Nebeského klidu ze dne na den zmizely portréty Marxe a Engelse a Teng Siao-pching se stal osobností roku časopisu Time, jeho popularita rostla i doma a politbyro ovládali reformátoři. Teng však stále hlásal socialismus se specifickými rysy.

Korupce a nezaměstnanost vyhnaly lidi na náměstí

Tengova léčebná kůra nezabrala pouze v těžkém průmyslu. Chlouba Maova režimu byla už zastaralá a Teng nechal ztrátové podniky v roce 1986 padnout. Na ulici se ocitly miliony lidí. O rok později ukončil státní regulaci cen a roztočila se inflační spirála. Začala bujet korupce.

Teng o demokracii

"Jsme pro demokracii, ale nesmíme ji uspěchat. Pokud se miliarda lidí vrhne po hlavě do pluralitních voleb, vznikne chaos jako během kulturní revoluce. K vypuknutí občanské války není třeba zbraní, stačí klacky a holé pěsti."

Ta ve spojení s nezaměstnaností a růstem cen vyhnala lidi do ulic. Na univerzitách se začaly objevovat buřičské plakáty a studenti si uvědomili svoji příležitost. Lidé chtěli, aby jim vláda naslouchala. Změnu samotného režimu nežádali.

Tengovi poradci mu ale události interpretovali jako protestní hnutí, které usiluje o rozbití komunistické strany Číny. Reagoval tedy tím, že nepokoje odsoudil. Ještě celý měsíc se bránil použití síly, pak se ale začal přiklánět ke stoupencům použití tvrdé síly.

Armádě dal nakonec rozkaz obsadit centrum Pekingu, což se zvrhlo v masakr na náměstí Nebeského klidu. Události ze 4. června 1989 se staly překážkou politických i ekonomických změn a důvěra v reformisty zmizela, největší prohru však utrpěl Teng osobně.

Vlády se opět ujímali konzervativní příznivci Maa. Teng se ale nevzdal a v roce 1991 se vydal na poslední tažení za záchranu reforem. Riskoval, ale jeho úsilí bylo odměněno. V roce 1994 se tehdejší prezident Ťiang Ce-min odvrátil od maoismu a Čína se otevřela reformám.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

Bulovka vážně pochybila, odškodné za potrat je na pacientce, říká právnička

28. března 2024  19:26

Fakultní nemocnice Bulovka vážně pochybila, když tamní personál omylem způsobil zdravé ženě ve...

Devítileté děvče i sedmdesátník. V Rusku se zatýká za „schvalování terorismu“

28. března 2024  18:45

Od Petrohradu na západě Ruska až po Magadan na Dálném východě zatýká ruská policie za komentáře k...

Jak velké odškodnění za tragický potrat? Pohled do historie napoví

28. března 2024  18:33

V pražské nemocnici na Bulovce kvůli záměně pacientek potratila zdravá žena. Nebylo to ale první...

ODS vydělala 22 milionů, do konce roku musí splatit 110milionový úvěr

28. března 2024  18:31

Hospodaření vládních občanských demokratů se po propadu v roce 2022 dostalo loni do kladných čísel....

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...