David Krejčí z Bostonu v šanci před vancouverským gólmanem Robertem Luongem. Bránit se jej snaží Kevin Bieksa.

David Krejčí z Bostonu v šanci před vancouverským gólmanem Robertem Luongem. Bránit se jej snaží Kevin Bieksa. | foto: AP

Krejčí byl u dvou gólů a slavil s Bostonem vyrovnání finálové série

  • 180
Můj dům, můj hrad. V úvodních čtyřech dílech finále Stanley Cupu 2011 se z vítězství radovali pouze domácí hokejisté. Po dvou těsných úspěších Vancouveru totiž jasnými výsledky 8:1 a 4:0 triumfoval také Boston, díky čemuž srovnal stav série na 2:2 na zápasy. Poslední výhru Bruins podpořil dvěma asistencemi David Krejčí.

Pondělní vysoká výhra Bostonu 8:1 neznamenala jen rázný návrat svěřenců kouče Claudea Juliena do finálové série, ale zároveň přinesla i vynucené změny v sestavách obou mužstev.

Domácí Bruins na místo zraněného Nathana Hortona na pravé křídlo elitní formace Davida Krejčího povýšili Riche Peverleyho a volné místo v sestavě zaplnil na šanci čekající nováček Tyler Seguin.

Vancouver naopak musel hledat náhradu v obraně. Hříšníka Aarona Romeho nahradil zkušený Keith Ballard. I přes osm obdržených gólů v brance opět dostala důvěru týmová jednička - Roberto Luongo.

Kanadský reprezentant však nakonec v průběhu duelu přeci jen pustil do akce svého zástupce Cory Schneidera. Stalo se tak v úvodu třetí třetiny, kdy počtvrté inkasoval - z obou zápasů na ledě soupeře celkově podvanácté.

Boston nakonec triumfoval 4:0 a po dvou suverénních výhrách srovnal stav série na 2:2 na zápasy. Výraznou roli v tom sehrála role prvního útoku Krejčího, který převýšil formaci bratrů Sedinových. První hvězdou byl vyhlášen gólman vítězů Tim Thomas, jenž na čisté konto potřeboval 38 zákroků.

Vancouverský Alex Burrows (v bílém) se ocitl v presu bostonského gólmana Tima Thomase a Dennise Seidenberga.
Svůj tým doprovázeli do Bostonu i zelení muži, známí vancouversští fanoušci.
Potyčka bostonského Brada Marchanda (vpravo) s Keithem Ballardem z Vancouveru.

Krejčí zařídil úvodní gól pro své nové křídlo

Pokud chtěl Vancouver po předchozím debaklu pomýšlet na nápravu, zejména první útok Henrika Sedina musel hodně přidat. Švédské bratrské duo poprvé před Thomasem vážně zahrozilo v 6. minutě, z následného protiútoku se prosazoval domácí Brad Marchand. Poté, co se prokličkoval až před Luonga, ovšem netrefil branku.

V čase 6:58 se faulem provinil Michael Ryder a Vancouver dostal možnost početní převahy. Vytěžil z ní ale jen jedinou střelu. Hned po Ryderově návratu do hry mu připravil šanci Krejčí, obránce Keith Ballard však zasáhl ještě před Luongem. Ve 12. minutě Krejčí potvrdil svou kreativitu podruhé a tentokrát už z toho byl úvodní gól, když do brejku vysunutý Peverley prostřelil Luonga mezi betony.

V 17. minutě se na trestnou lavici posadil Marchand a Canucks hráli druhou přesilovku. Šanci si nicméně vytvořili až za vyrovnaného počtu hráčů, kdy Maxim Lapierre z křídla pronikl až před Thomase. Zahajovací třetinu pak uzavřel prudkou střelou domácí Ryder, jenž orazítkoval levou tyč za zády již překonaného Luonga.

Zaváhání obránců Sala a Ballarda trestali Ryder s Marchandem

Běžela 25. minuta, když Boston na delší časový úsek uzamkl hosty v obranném pásmu. Pomohly k tomu i vydařené přihrávky Tomáše Kaberleho. O tři minuty později to s napadáním přehnal Mason Raymond a Bruins si zahráli svou první přesilovku, ve které mohli minimálně zmírnit dosavadní výraznou střeleckou převahu hostí 19:7.

Skóre 1:0 se v početní převaze neměnilo, nicméně v 32. minutě to už neplatilo. Na levém křídle dostal od Sami Sala překvapivě dost prostoru Ryder, jenž stejně jako u nastřelené tyče ze závěru prvního dějství nic nevymýšlel a střelou švihem překonal Luonga podruhé. Netrvalo to navíc dlouho a rozjetý Boston udeřil znova. V čase 33:29 Patrice Bergeron vybojoval za brankou puk na Ballardovi a neobsazený Marchand bekhendem z bezprostřední blízkosti zavěsil - 3:0.

Peverley vyhnal Luonga na střídačku, Marchand bořil soupeře

Obránce Johnny Boychuk vyhozením puku mimo hrací plochu v závěru druhé dvacetiminutovky umožnil Vancouveru zahrát si potřetí přesilovku. Ani ta ovšem nepomohla k překonání pozorného Thomase. Následně si 5 na 4 zahráli i domácí po faulu Henrika Sedina. Nebezpečné přihrávky Krejčího však Kaberle ani Bergeron do gólového konce nedotáhli.

Vancouverský gólman Roberto Luongo čelí jednomu z mnoha bostonských útoků.

Diváci ve vyprodané TD Garden přesto slavili počtvrté gól. V 44. minutě se Milan Lucic skvěle vyhnul bodyčeku Kevina Bieksy a posunul puk před branku na Peverleyho, od kterého se odrazil za brankovou čáru. Druhou asistenci zápasu si připsal Krejčí, díky čemuž se posunul do čela produktivity play-off před Henrika Sedina. Vancouver za stavu 0:4 odvolal Luonga a atmosféru finále si poprvé okusil mladík Schneider.

Deset minut před koncem usedl na trestnou lavici veterán Mark Recchi a Canucks započali svou čtvrtou výhodu, kterou ale předčasně ukončilo sekání Ryana Keslera v útočném pásmu. Krátce nato o nulu bojující Thomas zneškodnil samostatný únik Chrise Higginse, který z brejku neuspěl v sérii už potřetí.

Místo klidného závěru byly nakonec k vidění ostré zákroky. Vše odstartoval domácí Marchand, jenž v 58. minutě v útočném pásmu během pár vteřin zboural Ehrhoffa s Danielem Sedinem a následně se nebál pěstního souboje s urostlejším Ballardem. O pár vteřin později Thomas vystartoval v brankovišti po Burrowsovi a Kesler ve skrumáži schovaný za rozhodčím udeřil pěstí Cháru. Na výhře Bostonu 4:0 se už ale nic nezměnilo.

Výsledek finále Stanley Cupu - 4. zápas:

Boston Bruins - Vancouver Canucks 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
12. Peverley (Krejčí, Chára), 32. Ryder (Seguin, Kelly),
34. Marchand (Bergeron), 44. Peverley (Lucic, Krejčí). Rozhodčí:
O'Halloran, Sutherland - Sharrers, Morin. Vyloučení: 10:8, navíc McQuaid,
Chára - Kesler všichni 10 min. Bez využití. Střely na branku: 29:38.
Diváci: 17 565. Stav série: 2:2.

Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, Boychuk, A. Ference, McQuaid, T. Kaberle - Peverley, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Ryder, Seguin, Kelly - S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.
Vancouver: Luongo (44. Schneider) - Bieksa, Ballard, Edler, Salo, Ehrhoff, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Glass. Trenér: Alain Vigneault.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.