David Krejčí z Bostonu (vpravo) se raduje z gólu se spoluhráčem Michaelem Ryderem. | foto: AP

Boston nadělil Vancouveru osm gólů a je zpět ve hře o Stanley Cup

• 180
Těsné porážky z úvodních dvou představení na ledě soupeře jsou zapomenuty. Hokejisté Bostonu po přesunu do domácí arény rozdrtili Vancouver 8:1 a rázně se vrátili zpět do hry o Stanley Cup. Produktivitu Bruins podpořili i Češi, centr David Krejčí (1+1) a obránce Tomáš Kaberle (0+1).

Hokejisté Bostonu sice v úvodu střetnutí kvůli zranění ztratili střelce Nathana Hortona, přesto nakonec nasázeli do sítě jedničky Vancouveru Roberta Luonga osm puků.

Po triumfu Bruins 8:1 vyhlásili zámořští novináři nejlepším hráčem utkání brankáře vítězů Tima Thomase, autora 40 zákroků. Také zbylá ocenění patřila domácím. Druhou hvězdou byl Brad Marchand (1+1) a třetí ocenění si vysloužil veterán Mark Recchi (2+0).

První třetinu ovlivnilo zranění Hortona, hosté hráli jen na 5 beků

Více šancí si v zahajovací třetině vytvořili překvapivě hosté. Vancouver přestřílel Boston 12:7. Z toho šest pokusů domácích se navíc zrodilo během pětiminutové přesilovky po faulu Aarona Romeho na Nathana Hortona z 6. minuty, od níž kanadský celek musel v zápase počítat jen s pěti obránci.

Rome, jehož rozhodčí vykázali do kabin, poslal Hortona tvrdým bodyčekem k ledu pár desítek vteřiny poté, co člen elitní útočné formace Bruins vysunul přihrávkou Milana Lucice do útočného pásma. Horton náraz nečekal a otřesený zůstal ležet, poté byl odnesen na nosítkách a putoval rovnou do místní nemocnice. Jeho stav byl stabilizován, bližší informace zatím klub nezveřejnil.

Ztráta autora dvou vítězných branek ze sedmých zápasů letošního play-off Boston viditelně zasáhla. Hortonův důraz a zakončení týmu chyběly už v následné pětiminutové přesilovce, načež největší šanci otevřít skóre si vykličkoval až v 19. minutě hostující Mason Raymond. Brankář Thomas ale domácí podržel.

Vancouver nezachytil rychlý nástup Bostonu

V úvodu prostřední dvacetiminutovky hráči Vancouveru působili, jako by byli ještě v kabině. Běžela 11. vteřina dané hrací části, když obránce Andrew Ference od modré čáry propálil chumel hráčů před Luongem a puk zastavila až síť v brance - 1:0.

Krátce na to bitkař Shawn Thornton vybojoval faul na Jeffu Tambellinim. Přesilovku pak Boston proměnil díky nešťastnému zákroku bránícího Ryana Keslera. Útočník Canucks srazil přihrávku soupeře do vlastní branky. Gól byl připsán 43letému Marku Recchimu, který si tak o pár dní vylepšil svůj rekordní zápis nejstaršího střelce ve finále Stanley Cupu.

Převahu Bruins uťalo až vyloučení Ference z 27. minuty, kterého záhy napodobil usednutím na trestnou lavici i Milan Lucic. V době jeho trestu ale ujel do trháku Brad Marchand a zvýšil už na 3:0. Při skvělé individuální akci si položil Luonga a zavěsil pod horní tyč. Třemi góly se navíc Boston neuspokojil. V čase 35:47 dorazil za Luonga vyražený puk po střele Lucice dojíždějící David Krejčí - 4:0. Český útočník tak k asistenci u první trefy přidal i branku a s celkovými 11 zásahy kraluje tabulce kanonýrů v play-off.

Bostonský Tomáš Kaberle (vlevo) padá po souboji s Jannikem Hansenem z Vancouveru.

Bostonský Mark Recchi (vlevo) v potyčce s Maximem Lapierrem z Vancouveru.

Adam McQuaid (vpravo) z Bostonu čelí ataku vancouverského Adama McQuaida.

Thomas přišel o nulu, Boston ale pokračoval v kanonádě

Závěrečné dějství otevřeli Canucks přesilovkou po faulu Michaela Rydera. Brankář Thomas v ní ovšem odrazil všechny pokusy Vancouveru a nadále držel za stavu 4:0 šanci na svou první finálovou nulu.

V 47. minutě pak americký reprezentační gólman uslyšel ovace fanoušků netradičně i za bodyček poté, co v brankovišti sestřelil jednoho z bratrů Sedinových a krátce nato se blýskl i při samostatném úniku Chrise Higginse.

Čtyřgólový rozdíl ve skóre otevřel prostor tvrdším zákrokům a různým provokacím. V 52. minutě se v přerušené hře strhla mela za brankou Bostonu, přičemž vrcholem byl pěstní souboj Dennise Seidenberga s Keslerem. Brankář Thomas následně přežil bez úhony další hru v oslabení, při které navíc Bruins podruhé v zápase skórovali. Na 5:0 zvyšoval Daniel Paille.

Čistého konta se ale brankářská jednička domácích nakonec nedočkala, když v čase 53:53 zakončoval pohlednou akci střelou do odkryté branky Jannik Hansen. Poslední slovo nicméně patřilo Bostonu, a to hned třikrát.

V 58. minutě se podruhé trefil Recchi, o pouhých 27 vteřin později se prosadil Chris Kelly a v čase 59:29 využil zkrácenou přesilovku za asistence Tomáše Kaberleho útočník Ryder. Luongo tak musel skousnout hořkou pilulku, když lovil ze sítě osmý puk.

Výsledek finále Stanley Cupu - 3. zápas:

Boston Bruins - Vancouver Canucks 8:1 (0:0, 4:0, 4:1)
Branky a nahrávky:
21. Ference (Peverley, Krejčí), 25. Recchi (Ryder, Ference), 32. Marchand, 36. Krejčí (Ryder, Chára), 52. Paille (Boychuk), 58. Recchi (Marchand, Bergeron), 59. Kelly (Paille, Chára), 60. Ryder (T. Kaberle) - 54. Hansen (Torres, Lapierre). Rozhodčí: Walkom, O'Rourke - Racicot, Miller. Vyloučení: 10:5, navíc A. Ference, S. Thornton, Lucic všichni 10 min., Seidenberg 5 min. a 10 min. - Rome 5 min. a do konce utkání, D. Sedin, Burrows oba 10 min., Kesler 5 min. a 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 2:0. Střely na branku: 38:41. Diváci: 17 565. Stav série: 1:2.

Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, Boychuk, A. Ference, McQuaid, T. Kaberle - Horton, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Ryder, Peverley, Kelly - S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.
Vancouver: Luongo - Bieksa, Rome, Edler, Salo, Ehrhoff, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Tambellini. Trenér: Alain Vigneault.