Španělé se bouří proti vládě, kterou zmítá korupce a není schopná zajistit lidem práci

Španělé se bouří proti vládě, kterou zmítá korupce a není schopná zajistit lidem práci | foto: Ivana Lesková, MF DNES

Španělé stále protestují proti korupci v politice a nezaměstnanosti

  • 365
Španělé různého věku i společenského postavení se usadili na náměstích větších měst země i před veřejnými budovami. Poklidně zde už několik týdnů protestují proti politickému systému. Vadí jim zkorumpovaní politici, banky a hlavně nezaměstnanost, která u mladých lidí sahá až k padesáti procentům.

Tisícům Španělů už s politiky došla trpělivost. Nelíbí se jim především to, že si nedokáží poradit s velkou nezaměstnaností. Práci ve Španělsku nemůže najít přes 25 procent ekonomicky aktivních lidí. U mladých je situace ještě horší. Zaměstnání shání téměř polovina z nich.

Protesty Španělů probíhají velmi mírumilovně

Lidem vadí, že se nemohou spolehnout na politiky, kteří je mají reprezentovat, ani na banky, jež mají chránit jejich majetek. Ekonomická krize podle nich nespravedlivě dopadá na střední a nižší třídu a politici se o lidi nezajímají.

Nespokojení Španělé utvořili na náměstích doslova stanová městečka

Masivní série demonstrací začala 15. května. Matky přišly se svými dětmi, profesoři a právníci pronášeli improvizované projevy. Na každém rohu a na náměstích vyrostly stany a improvizované přístřešky. Ty tam vydržely dodnes.

Přístřešky, které při protivládních protestech zaplavily Madrid

"Politici jsou zkorumpovaní, banky využívají toho, že lidé potřebují peníze, bydlení je nedostupné a není možné sehnat práci odpovídající zaměření. Já jsem grafický designér a studuji reklamu. Jedinou práci, kterou mi nabízejí, je telefonní operátor," říká jeden z protestujících.

Téměř před každou vládní budovou sedí lidé, kteří si stěžují na chování vlády

Protestující jsou téměř před každou vládní budovou. Křičí, pískají na píšťalky, snaží se o situaci diskutovat. Jsou ale velmi mírumilovní.

Španělské protesty blokují veřejné prostory v Madridu už několik týdnů

K jediné větší potyčce došlo 27. května, kdy 350členná skupina policistů rozehnala demonstranty z barcelonského náměstí Plaça de Catalunya. Agentura AP citovala oficiální zdroj, podle něhož bylo zraněno 84 demonstrantů a 37 policistů.

Ke konfrontaci došlo poté, co demonstranti odmítli opustit náměstí a policie se rozhodla zakročit silou. Úřady postup zdůvodnily tím, že náměstí bylo třeba uklidit před možnými sobotními oslavami po londýnském finále fotbalové Ligy mistrů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video