Ústavní soud zamítl stížnost Brna kvůli pochodu radikálů na 1. máje

  • 1
Ústavní soudci odmítli stížnost radnice Brno-střed, kteří žádali více času na to posoudit nahlášené akce radikálů. I nadále tak mají úřady jen tři dny, aby rozhodly o osudu pochodů extremistů, jako tomu bylo například na 1. máje v Brně, kdy městem proudili příznivci Dělnické mládeže.

Když loni v listopadu nahlásila Dělnická mládež na radnici Brno-střed prvomájový průvod, měly úřady málo času prokázat, že se jedná o akci radikálů, kteří chtějí provokovat Romy. Narychlo spíchnutá argumentace pak neobstála u soudu, na který se Dělnická mládež obrátila. Pochodu tak už nikdo nedokázal zabránit.

1. máj 2011 v Brně

Čtyři sta pravicových radikálů se 1. května sešlo v Brně v parku na Kolišti. Chtěli pochodovat přes ulici Cejl, kde bydlí řada Romů. Více než tisícovka Brňanů však přišla průvod zablokovat. Extremisté nakonec pochodovali jinudy.
Na pořádek v ulicích dohlíželo sedm set policistů a vrtulník. Policisté zadrželi patnáct lidí.

A stejný kolotoč se může odehrát i příště. Ústavní soud totiž ve čtvrtek odmítl stížnost, kterou radnice Brno-střed podala. Úředníci chtěli docílit toho, aby měli na sbírání argumentů delší lhůtu.

Ústavní soudci se však jejich podnětem blíže vůbec nezabývali. Podle nich radnice nemá nárok ústavní stížnost podat. "Městská část je sice součástí samosprávy, tentokrát ale vystupovala jako správní orgán. A ten nemůže podávat ústavní stížnosti," vysvětlila mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Verdikt soudu bude radnice respektovat. "Nic jiného nám nezbývá. Pokusili jsme se zabránit zneužívání zákona a to nevyšlo," komentoval mluvčí Brna-střed Roman Burián. Podle něho radnice zatím nerozhodla, zda se ještě pokusí shromažďovací zákon změnit.

Demokracii nelze omezovat

Pochod Brnem si letos na 1. máje naplánovala Dělnická mládež spojovaná s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Úředníci Brna-střed průvod zakázali, jejich rozhodnutí však zrušil městský soud a kasační stížnost zamítl i Nejvyšší správní soud (čtěte více zde)

I kdyby se však lhůta na posouzení akce prodloužila, tak by to podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše problém stejně nevyřešilo.

"Podle dosavadních rozhodnutí soudů dopředu asi nelze pochodům radikálů zabránit. Je těžké prokázat, že jejich akce mají jiný účel, než jaký nahlásili," řekl již dříve MF DNES Mareš.

Podle něho by však bylo chybou shromažďovací zákon zpřísnit. "Právo shromažďovat se je důležité pro demokracii a jeho omezování kvůli jedné demonstraci za rok by nebylo správné," dodal Mareš.

Měl by se kvůli pochodům radikálů změnit shromažďovací zákon?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 pátek 24. června 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 290
Ano
Ano 84