V Ostravě pokračuje třetí den stávka dopraváků, dohoda je v nedohlednu

  • 99
Do ostravských ulic už třetí den vyjelo jen něco málo přes polovinu autobusů a tramvají než by v běžný pracovní den mělo. Stávka zaměstnanců Dopravního podniku za vyšší mzdy totiž stále nekončí, a tak linky jezdí jen podle nedělního jízdního řádu. Dohoda mezi odbory a vedením podniku je přitom v nedohlednu.

"Podařilo se nám stejně jako v minulých dvou dnech vypravit autobusy a tramvaje v rozsahu nedělního jízdního řádu, přičemž tramvajové linky oproti němu jezdí mírně posíleny, autobusy naopak lehce oslabeny," nastínil mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht.

"Kromě toho dnes navíc začaly první den na několika linkách jezdit také autobusy okolních dopravců, kteří se nám ozvali s nabídkou na provoz dopravy. Týká se to spojů 34, 48 a odpoledne to bude i číslo 54. Trolejbusová doprava stále jezdí tak jako v běžný pracovní den, byť má drobné výpadky," dodal.

Informace o spojích MHD

O tom, jak které linky jezdí, se mohou cestující dozvědět podrobnější informace na internetových stránkách dopravního podniku www.dpo.cz, nebo na infolinkách 597 401 555 a 602 121 010.

Odborové organizace některých dopravců v regionu přitom už dříve uvedly, že ostravskému Dopravnímu podniku nepomohou, a podporu postupně vyjadřují i další jako Odborový svaz dopravy nebo Odborový svaz KOVO z organizací ve Vítkovicích a Arcelor Mittal.

"Například ČSAD z Frýdku-Místku jasně řekli, že pokud by nás měli nahradit ať už lidmi nebo technikou, tak od nich za tímto účelem nevyjede 'ani kolo', podobně se vyjádřili i z Havířova," řekl už dříve předseda odborářů ostravského dopravního podniku Ivo Protivínský.

Stejně jako v předchozích dvou dnech se také dnes sešli protestující zaměstnanci před dopravním podnikem a poté zamířili k ostravskému magistrátu. "Na začátku nás bylo přes šest set, po cestě se však připojovali další a celkový počet protestujících tak byl zhruba téměř sedm set," uvedl Protivínský.

Dohoda o platech a tedy i konec stávky je v nedohlednu

Kdy stávka dopraváků skončí se v tuto chvíli nedá odhadnout. Odbory stále požadují navýšení platů o pět procent, dopravní podnik ale jako maximální variantu nabízí růst mezd o 1,5 procenta pro letošní rok a garanci stejného zvýšení i pro ten příští.

"Z rozpočtu dopravního podniku nyní není možné větší zvýšení než zmíněného jeden a půl procenta. Na druhou stranu je možné v rámci společnosti hledat nějaká opatření vedoucí k úsporám, díky kterým by bylo možné získat peníze, a ty přesunout na mzdy řidičů. Na to ale potřebujeme spolupráci odborářů, rozhodně se to nedá řešit pod tlakem v rámci stávky," řekl Albrecht.

"Druhá možnost samozřejmě je, že by to vyřešily peníze z pokladny města, ale to má podobné starosti s financemi jako my. A navíc přestože se ho dotkla krize, dává už několik let na kompenzaci ztrát z provozu hromadné dopravy zhruba stále stejnou částku," dodal.

Právě s touto možností odbory počítají. "Víme, že dopravní podnik nemá víc peněz na platy. Snažíme se dosáhnout toho, aby mu město vrátilo peníze, které musel vyplatit na nepokryté dotaci. Podnik musel zaplatit zhruba 23 milionů na restrukturalizační náklady, a ty mu teď chybí," nastínil šéf odborů Protivínský.

"Jde nám o to, aby finančně zasáhlo město. Jsme s ním ochotni dál jednat, ale z druhé strany je nám stále nabízena jen jediná nabídka, kterou jsme odmítli, takže musí přijít jiná," doplnil.

Stávka bude pravděpodobně pokračovat i příští týden

Žádná jednání však na dnešek zatím naplánována nejsou. "Konkrétní termín schůzky pro jednání mezi vedením dopravního podniku a odboráři není, ale obě strany jsou určitě připraveny se kdykoliv když k tomu bude důvod operativně sejít. Ředitel podniku se určitě bude snažit sejít s odborovým předákem. Společným cílem je přece jen stávku ukončit," shrnul mluvčí dopravního podniku Albrecht.

"Pokud dnes nedojde k nějakému průlomovému jednání ze strany města a dohodě, na což to zatím nevypadá, budeme ve stávce opět pokračovat v pondělí," řekl Protivínský.

O nadcházejících dvou víkendových dnech by se podle prozatímních předpokladů měl počet spojů vrátit do normálního stavu, linky tedy budou jezdit tak jako v běžné soboty a neděle. Protesty během nich odboráři neplánují.

Den stávky stojí dopravní podnik 700 tisíc, stávkující tisícovku

S každým dalším dnem pokračující stávky se zvyšují ztráty dopravního podniku a zároveň snižují platy stávkujících. Ti přichází denně zhruba o tisícovku, podnik stojí každý den protestů minimálně 700 tisíc korun.

"Tato částka se navíc může navýšit například o pokuty za nevypravené spoje od objednatelů dopravy, tedy obcí či kraje. Dá se dokonce říct, že po třech dnech už vznikly teoreticky škody, které svou finanční hodnotou odpovídají naší nabídce odborům na navýšení mezd. Ta ale přesto stále platí," uvedl Albrecht.

Současný průměrný plat řidiče je podle něj 22 872 korun hrubého. "Konkrétní mzdy se ale samozřejmě liší podle řady vlivů od typu řízeného dopravního prostředku či počet změn až po počet odsloužených let. Průměrná mzda ovšem stoupla za posledních pět let o třiatřicet procent," nastínil mluvčí.

"A jak i odborářům zdůrazňujeme, je to vyšší částka než u konkurenčních dopravců v regionu, a je také vyšší než průměrný plat v Moravskoslezském kraji. Přesto trvají odbory na pětiprocentním růstu," dodal.

"Průměrný plat je ale se všemi přesčasy, nejčastěji se mzdy pohybují okolo 19 tisíc hrubého. Ale techničtí pracovníci mají více než 29 tisíc," reaguje však šéf odborářů Protivínský.

"Máme zodpovědnější a náročnější povolání než pilot letadla. Jezdíme jedenáct hodin v hustém městském provozu, a platy máme jako uklízečky," zdůraznil další odborář Petr Smital.

,