Ministři odmítli návrh ČSSD více zdanit příjmy nad 100 tisíc korun

  • 373
Nečasova vláda odmítla konkurenční návrh změny daní, který v parlamentu předložili sociální demokraté. Chtějí, aby byly více, konkrétně třiceti procenty, zdaněny měsíční příjmy nad 100 tisíc korun. "Je to v rozporu s programovým prohlášením vlády," řekl ministr spravedlnosti a šéf Legislativní rady vlády Jiří Pospíšil.

Peníze, které by stát získal vyšším zdaněním lidí s nejvyššími příjmy, navrhují sociální demokraté použít na zachování státní podpory pro stavební spoření. Ve Sněmovně však návrh ČSSD spadne zřejmě pod stůl, pokud bude v době hlasování vládní koalice, která se dohaduje o křeslech ve vládě, jednotná.

"Vzhledem k tomu, že vláda připravuje zcela nový zákon o daních z příjmů, v němž se předpokládá zrušení takzvané superhrubé mzdy, stanovení univerzálního daňového základu a zjednodušení výběru daní, je zcela neúčelné krátkodobě měnit stávající systém daně z příjmů," napsala vláda do zdůvodnění svého odmítavého stanoviska k návrhu ČSSD.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 v daňové reformě, kterou předložil, počítá s tím, že se nebude danit 15 procenty tak jako dosud takzvaná superhrubá mzda, kterou prosadila Topolánkova vláda, ale místo toho lidé budou platit 19 procent z hrubé mzdy.

Vláda také plánuje, že zruší řadu daňových výjimek, mezi nimi i daňové zvýhodnění stravenek či režijních jízdenek, které dostávají železničáři a jejich rodinní příslušníci. Proti tomu protestují odbory. Kalousek navrhuje, aby si zaměstnanci z daně odečítali jednotný zaměstnanecký paušál.

Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky vláda chce, aby vše platily střední vrstvy, zatímco sociální demokraté podle něj usilují o to, aby platili i ti nejbohatší. Připomněl, že podle výzkumu veřejného mínění si 90 procent občanů Nečasovu vládu nepřeje. Bez důvěry občanů podle Sobotky nemůže vláda prosazovat reformy, měla by skončit a umožnit nové volby.