Nic se neděje, reprezentační kouč Bílek je s japonským testem spokojen

• 327
Trenér české fotbalové reprezentace Michal Bílek si po návratu z Kirin Cupu pochvaloval přístup všech hráčů ke dvěma bezbrankovým utkáním.

Česko hrálo na Kirin Cupu v Japonsku 0:0 nejprve s Peru a tentýž výsledek se opakoval v jeho souboji s Japonskem.

"Zvládli jsme to dobře, remizovali jsme s mistrem Asie, přitom Japonsko porazilo Argentinu v čele s Messim," pochlubil se Bílek.

Na dotaz, zda žádný vstřelený gól za dva zápasy a pouhé dvě střely za sto osmdesát minut není přece jen málo, reagoval Bílek podrážděně.

Facebook

Sportovní stránky iDNES.cz jsou nově na Facebooku, staňte se fanoušky.

"Vy si myslíte, že jsme jeli přehrát Peru a Japonsko? Vždyť oni si taky nevypracovali šanci," poznamenal kouč.

Poté dodal: "Peruánci dvě tři šance měli, Japonci jednu. Ale nepřehrávali nás, až na první poločas s Peru. Tahle první půle se nám nepovedla, nedostávali jsme se do hry, ale druhá půle už byla lepší."

Co jste říkal české ofenzivě?
Ofenziva mým představám neodpovídala, chybělo v ní především zakončení. Ale hráli jsme se silnými soupeři, zatímco my jsme měli v mužstvu hráče s minimálními zkušenostmi. Naši útočnou činnost poznamenala i nervozita, v rozehrávce chyběl klid. Ale kdyby byl tenhle tým déle pohromadě, bylo by to lepší.

Před patnácti lety trenér Uhrin starší uspěl u národního mužstva s defenzivou. Sázíte také hlavně na defenzivu?
Taky se z vás stal kritik, taky trochu neobjektivní. Nešli jsme do zápasů s tím, že budeme protivníky přehrávat. Pokud vás soupeř přehraje, zatáhnout se musíte. V obou zápasech jsme neměli lepší tým než soupeř."

Řekl si někdo z nováčků o důvěru i pro kvalifikaci?
Nejprve musím pochválit všechny. Výborně chytal Čech, celá obrana hrála dobře, ve druhém utkání uspěl na pravém beku Hubník, byl tam výborný. Z nováčků mě nejpříjemněji překvapil obránce Gebre Selassie, soupeřům se vyrovnal rychlostí a odehrál to v klidu.

Proč v obou zápasech chytal dokonale prověřený Čech?
Čech je jasnou jedničkou a dále tu máme Laštůvku a Drobného, kteří byli zranění. Přičemž oba jsou před Grigarem i Hruškou, které jsme v Japonsku měli. Jenže my jsme do branky potřebovali někoho, kdo už má něco odchytáno a má zkušenosti.

Jak se vám jevil útočník Fenin?
V  prvním utkání nastoupil ze strany, ve druhém už byl na své pozici. Bylo na něm vidět, že toho ve Frankfurtu moc nenahrál, byl nerozehraný. Ale s jeho přístupem jsem spokojen, i když od útočníka chci, aby se taky prosadil v koncovce. Do budoucna záleží na tom, jak bude hrát v klubu, ale pořád je to pro mě zajímavý fotbalista.

Potěšila vás v naší kvalifikační skupině prohra Litvy v Lichtenštejnsku?
Měli jsme z toho radost, protože vzhledem k naší podzimní domácí prohře s Litvou nám tenhle výsledek nahrál. Ale pokud chceme postoupit, byť alespoň do baráže, stejně si to musíme uhrát sami.