Pokud VV nezískají důstojnou pozici ve vládě, nesmí jí podle Víta Bárty podporovat už ani minutu. | foto: ČTK

Bárta: Buď důstojnou pozici ve vládě, nebo ji nepodporujme ani minutu

  • 670
Věci veřejné musí podle exministra dopravy Víta Bárty ve vládě získat to, co jim patří podle koaliční smlouvy. Podle ní má strana nárok na čtyři křesla. "Pokud to nedostaneme, pak už tuto vládu nepodporujme ani minutu," řekl Bárta v projevu v uzavřené části volební konference VV. Další politici VV ho pak podpořili.

Předseda strany Radek John později potvrdil, že Věci veřejné nejsou spokojeny se "dvěma a půl ministry" ve vládě. Kromě Kamila Jankovského v čele ministerstva pro místní rozvoj a Josefa Dobeše na školství posadily VV do čela ministerstva dopravy nestraníka Radka Šmerdu, aby ustoupil Bártovi, když se bude chtít do vlády vrátit.

John i místopředsedkyně Kateřina Klasnová potvrdili, že požadavek na "důstojné postavení" ve vládě a dodržení koaliční smlouvy je jasně převažující postoj v celé straně. Jednání o změnách ve vládě budou tedy zřejmě hodně ostrá.

Moje ne neznamená ne navždy, řekla k možnému vstupu do vlády Peake

Šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake, o níž se ve straně mluví jako o možné adeptce do vlády, nepřímo připustila, že tato možnost bude ve hře. "Mé loňské ne neznamená ne navždy," uvedla Peake. Z vyjádření Johna také vyplynulo, že by VV mohly chtít na dopravu posadit místo Šmerdy straníka. Ve hře by pak zřejmě byl poslanec Petr Skokan, o němž se v této souvislosti již dříve mluvilo.

Bárta na konferenci varoval své kolegy před tím, že tlak na VV bude pokračovat. "Musíme své priority dotáhnout. Začali jsme totiž vadit všichni a minulé týdny potvrzují, že padne jeden, zaútočí na další. Hrají o hodně, miliardy, vliv, míru otevřenosti politiky," řekl faktický šéf VV.

Prohlásil, že zklamal jako nejtvrdší vyjednavač Věcí veřejných, jak o něm mluví předseda Radek John, když připustil, aby právě Johnovu pozici ministra vnitra strana obětovala. Premiér Petr Nečas sice podle něj z vedení klubu ODS vytlačil Petra Tluchoře, ale už se mu podle Bárty nechce zajít dál v boji proti té části své strany, která chce - jak tvrdí exministr dopravy - kriminalizovat Věci veřejné.

Kateřina Klasnová (vlevo), Radek John a Karolína Peake na volební konferenci VV v Hradci Králové (28. května 2011)

V Bártovi se mísí vztek a deziluze. Nekradl jsem, ale ušetřil, říká

Exministr dopravy se věnoval i aférám, které se kolem něj vrší. "Předstupuji před vás se smíšenými pocity. Na jedné straně s pokorou a omluvou za všechna ta obvinění adresovaná na moji hlavu, která musíte snášet, na straně druhé s pocitem vzteku a deziluze, protože jsem obviňován za něco, co jsem nespáchal," uvedl faktický lídr Věcí veřejných Bárta svůj projev před delegáty.

Oponoval tomu, že se šel do politiky obohatit, aby jeho bezpečnostní agentura ABL získala veřejné zakázky. "V žádném etickém kodexu jsem nechtěl chránit vládnoucí elity, ale naopak jsem podal několik trestních oznámení na nehospodárnost v ČD Cargo, na ústecké kmotry blízké ODS a ČSSD, na vědomou marnotratnost Ředitelství silnic a dálnic," prohlásil Bárta.

Zdůraznil, že státu ušetřil 7 miliard korun tím, že byly uzavřeny dodatky smluv, které zlevnily výstavbu na železnici o 5 procent a na silnici o 2,5 procenta. To podle něj vyvrací podezření z dokumentu nazvaného Etický kodex, který zveřejnila MF DNES a podle nějž Bárta s některými stranickými kolegy ještě před vstupem do politiky řešil, že by bylo možné předražovat veřejné zakázky až o 10 procent kvůli tomu, aby z toho strana mohla získávat provize.

Ano, jsem ambiciozní, vyznal se Bárta stranickým kolegům

"Naopak, doufal jsem, že zbořím starý svět a rychle společně změníme nevyhovující pořádky. Ano, jsem asi příliš ambiciozní, ale myslím, že v politice je to třeba," řekl Bárta ve svém projevu na konferenci.

Odchod z vlády oznámil, když MF DNES získala dokument, podle nějž před lety s kolegy z bezpečnostní agentury ABL řešil, že by měl jít do politiky kvůli tomu, aby z toho měl prospěch i jeho byznys, protože ve veřejném sektoru lze získat hodně zakázek. Autenticitu dokumentu nevyvrátil, ale od doby jeho zveřejnění argumentuje, že jeho slova byla vytržena z kontextu.

"ABL se vzdala od února detektivů, nemá žádné zakázky v resortech VV. A nejen ABL, ale i jiné společnosti s ABL spojované, transparentnější již v této věci nedokážu být," promlouval Bárta k delegátům konference.

Řekl jim také, že neměl žádný důvod uplácet ani Kristýnu Kočí, ani Jaroslava Škárku, které VV vyloučily ze strany, když začali říkat, že jim Bárta dával úplatky. Policejní šetření zatím k žádnému závěru nedospělo. Exministr zopakoval, že šlo o půjčku. "Pochopil jsem, že to, co jsem si mohl dovolit jako privátní osoba už nemohu jako postava veřejná. Nelze půjčovat na čestné slovo bez smlouvy," připustil v sobotu Bárta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video