Dům Ratka Mladiče v severosrbském Lazarevu teď střeží policie. | foto: AP

Zakuklenci přeskočili zeď a povalili starce na zem. Jsem Mladič, šeptl

  • 148
Členové speciálního týmu popsali, jak vypadaly poslední vteřiny Ratka Mladiče na šestnáctiletém útěku před spravedlností. Exgenerál se před svítáním zrovna chystal na procházku, když přes zeď na dvůr skočili čtyři maskovaní muži a přimáčkli ho na zem. V Lazarevu se prý ukrýval dva roky.

Časně ráno Ratka Mladiče opět probudily bolesti, které v posledních letech sužovaly jeho churavé tělo. Nemohl spát, a tak se jako obvykle vydal na travnatý dvůr, aby se trochu prošel na čerstvém vzduchu.

Kauza Mladič

V tu chvíli už k Lazarevu mířily čtyři bílé džípy, které vezly asi dvě desítky zakuklenců ze speciálních jednotek srbské policie. K ospalé vesnici asi hodinu jízdy od Bělehradu se blížily jen pomalu. Krátce po páté hodině ráno dorazil zásahový tým do vesnice.

Podle BBC zaútočili speciálové na několik domů najednou, protože si nebyli zcela jistí, ve kterém přesně hledaný devětašedesátiletý exgenerál pobývá. Čtyři muži v maskáčích bez označení hodností s černými kuklami na hlavách se přehoupli přes zeď a vrazili do domu.

Natrefili na rozklepaného kmeta, trhli s ním a povalili ho na zem obličejem k zemi. "Identifikuj se," zakřičel jeden z maskovaných policistů. "Jsem Ratko Mladič," zašeptal muž na zemi. "Nedělej žádné hlouposti," křikl policista a dožadoval se dvou zbraní, které měl Mladič u sebe.

Pak bosenského řezníka drapli a odvedli do džípu, který plnou rychlostí vyrazil směrem do Bělehradu. Zůstal po něm jenom oblak dýmu. Celé vyvrcholení šestnáctiletého úprku před spravedlností trvalo sotva pár minut a Mladič se při něm nevzpíral.

V Lazarevu žil bosenský řezník dva roky

Do domu svého bratrance Branislava Mladiče se exgenerál podle zdrojů AP přestěhoval zhruba před dvěma lety. Myslel si, že mezi bosenskými Srby, kteří vesnici převážně obývají, a v obklopení příbuzných bude v bezpečí. Lazarevo nakonec bylo na útěku jeho posledním útočištěm.

Odměnu nikdo nedostane

Odměna deset milionů eur (asi 246 milionů korun), vypsaná srbskou vládou na dopadení někdejšího velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, zůstane ve státní kase. Nikdo prý nedal rozhodující tip a Mladič byl dopaden na základě normální operativní práce srbské bezpečnosti.

Autor: ČTK

A kdo úkryt prozradil? Srbská vláda tvrdí, že rozhodující tip, který by vedl k dopadení, nedal nikdo a policisty až k Mladičovo dveřím dovedla klasická zpravodajská práce. Agenti srbské tajné služby BIA ho podle BBC sledovali dva týdny před zatčením.

Mladič zřejmě musel kvůli své nemoci slevit ze své taktiky, kdy měnil úkryty v rychlém sledu, a to se mu nakonec stalo osudným. Jeho útěk přitom alespoň zpočátku vypadal téměř pohádkově. Po válce se ukrýval v srbských oblastech v Bosně a hrozil krveprolitím, kdyby se ho někdo pokusil zatknout.

Později se přestěhoval do Bělehradu, kde žil pod ochranou Slobodana Miloševiče čilým společenským životem. Navštěvoval drahé restaurace, chodil na fotbal a běžně se promenoval po veřejných místech. Vypařil se až po Miloševičově zatčení v roce 2001.

26. května 2011

Pak mu údajně výrazně pomáhali někdejší spolubojovníci, v jejichž bytech v metropoli se ukrýval, a jen zřídka vycházel ven. K ukrývání zřejmě využíval i kasárna. V některých pak při záhadné střelbě umírali vojáci. To aby neprozradili jeho skrýš.

Na útěku Mladičovi podle některých zdrojů výrazně pomohla pravoslavná církev, která má tradičně se srbskými nacionalisty dobré vazby. Její činitelé několikrát nabízeli úkryt například Radovanu Karadžičovi, který teď pyká v Haagu.

INFOGRAFIKA - Ratko Mladič


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video