ZAKLESLI JSME SE. Plzeňský brankář Roman Pavlík jde do skluzu proti Janu Navrátilovi z Olomouce. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomouc - Plzeň 2:1, mistr jarní sérii neudržel, ač mu sok daroval gól

• 7
Fotbalový mistr jarní sérii bez ligové porážky neudržel. Plzeňští hráči v posledním 30. kole podlehli v Olomouci 1:2. Přitom šampion vedl díky vlastnímu gólu domácího stopera Kučery, jenže pak dvěma trefami během devíti minut otočil skóre Petr.

Utkání Olomouc versus Plzeň ve videoreportáži

Kdyby Plzeň udržela na Hané své vedení až do konce, mohla dohromady získat po 30 kolech 72 bodů, což by byl druhý nejlepší počin v historii poté, co Sparta v roce 2000 získala bodů 76. Nakonec však Západočeši opouštěli Andrův stadion pokoření.

Bez opor Horvátha, Bystroně, s Rezkem a Kolářem jen na lavičce Plzeň marně hledala mistrovský takt. "Žili jsme něčím jiným než fotbalem a koncentrace hráčů nebyla ideální. Postrádali jsme i klíčové hráče a tím to možná taky bylo ovlivněné. Ale nechci se vymlouvat, Olomouc byla lepší," prohlásil plzeňský kouč Pavel Vrba.

Hostům přitom všechno hrálo do not: hned z první akce se ve 12. minutě dostali do vedení, když Fillův centr si skluzem do vlastní branky usměrnil domácí kapitán Kučera. Ovšem zbytek první půle byl ale jasně v režii Olomouce.

Měla silnou územní převahu, kombinanční kroužení kolem pokutového území vedlo k řadě střel, ale jen minimum skutečných příležitostí. "V prvním poločase bylo vidět, že hrajeme o čtvrté místo. Měli jsme spoustu pohybu a presinkových situací, kdy jsme odebírali míče," hodnotil olomoucký trenér Zdeněk Psotka.

Brankáři Pavlíkovi nadělala starosti štiplavá rána Schulmeistra, míč mu vypadl z rukavic, ale před brankovou čárou ho stihl zalehnout. Schulmeister se v 32. minutě zjevil i v největší možnosti domácích, ale po přihrávce mezi stopery balon pravačkou poslal vedle tyče.

Západočeši po přestávce přidali na aktivitě, jenže góly začali dávat domácí. Olomouc nastartoval parádním gólem Petr, který míč levačkou z dvaceti metrů zakroutil kolem Pavlíka do sítě.

Domácí znovu zvyšovali tlak. Výsledek obrátil Petr, který hlavou trefil Šultesův centr a míč i přes Pavlíkův zákrok dopadl těsně za brankovou čáru. "Když jsme se začali nadechovat, domácí nás potrestali," poznamenal Vrba.

Plzeň v závěru riskovala a snažila se o vyrovnání, ale porážku po dvanácti ligových utkáních už neodvrátila.

Kouč Psotka měl velkou radost z toho, že jeho svěřenci dokázali najít motivaci po neúspěšném středečním finále Ondrášovka Cupu. "Ještě ve čtvrtek nikdo neměl náladu, ale pak jsme si řekli určitá fakta související s udržením čtvrtého místa a hráči k tomu přistoupili zodpovědně a zvládli to. Motivaci našli sami v sobě."