TADY JSEM. Střelec vyrovnávacího vancouverského gólu proti San Jose na 2:2 Ryan Kesler stojí vlevo, zatímco jeho spoluhráči se objímají. Gratulace ho však neminula, vždyť svou trefou si vynutil prodloužení. | foto: AP

Hokejisté Vancouveru si po 17 letech zahrají finále Stanley Cupu

• 23
Suverén letošní základní části NHL si stejně jistě počíná i v play-off. Po Chicagu a Nashvillu totiž Vancouver úterní výhrou 3:2 ze druhého prodloužení vyřadil i San Jose a poprvé od roku 1994 si zahraje finále Stanley Cupu.

S pokračující fází play-off jako by se i zvyšovala forma hokejistů Vancouveru.

Největší práci měli totiž hned v úvodním kole s Chicagem, přes které přešli až po sedmizápasové bitvě 4:3. V další sérii vyřadili Nashville 4:2 na zápasy a ve finále Západní konference potřebovali už jen pět duelů.

O vyřazení San Jose 4:1 na zápasy Canucks rozhodli úterní výhrou 3:2 ze druhého prodloužení. Mnoho přitom nechybělo a naděje Sharks na postup mohly být stále živé. Kanadský soupeř si totiž vynutil zmiňované vítězné nastavení vyrovnávacím gólem Ryana Keslera až z času 59:46, kdy měl na ledě šest hráčů v poli a brankář Roberto Luongo vše sledoval ze střídačky.

PODRUHÉ UŽ NE. Patrick Marleau ze San Jose sice Roberta Luonga v pátém zápase finále Východní konference NHL jednou překonal, ale jeho další pokusy vancouverský brankář už zneškodnil.

MÁŠ TU SMETÍ. Vancouverský Alex Burrows se s přispěním protihráče Dana Boylea blíže seznámil s tím, jak čisto má v brance gólman Antti Niemi z týmu protivníka.

LET PLAVMO. Jannick Hansen z Vancouveru poznal, že od hráčů San Jose nedostane zdarma ani centimetr ledu. Ian White ho nepustil ani za cenu sebeobětování.

Skóre otevřel domácí Alex Burrows za asistencí švédského bratrského dua Sedinů. Patrick Marleau a Devin Setoguchi ovšem v dalším průběhu otočili stav ve prospěch San Jose. Po vyrovnání na poslední chvíli z Keslerovy hole diváci v Rogers Aréně viděli dalších 31 minut hokeje, který k jejich velké radosti ukončil v polovině druhého prodloužení obránce Kevin Bieksa.

Nejlepším hráčem utkání zámořští novináři zvolili brankáře vítězů Luonga. Kanadský reprezentant pochytal 54 střel. Druhé ocenění pak připadlo autorovi rozhodující trefy Bieksovi a výběr hvězd uzavřel kapitán San Jose Joe Thornton.

Vancouver postoupil do finále Stanley Cupu poprvé od roku 1994, kdy v něm podlehl New York Rangers. Ve čtyřicetileté historii Canucks je to celkově třetí účast v závěrečných bojích o stříbrný pohár, který klub ještě nikdy nezískal. Z šestice kanadských zástupců v NHL se ze Stanley Cupu naposledy radoval Montreal Canadiens v ročníku 1993.

Podívejte se na vyrovnání Vancouveru na 2:2 z času 59:46 při hře bez brankáře:

Výsledek play-off NHL

Finále Západní konference:

Vancouver - San Jose 3:2 ve druhém prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
9. Burrows (H. Sedin, D. Sedin), 60. Kesler (H. Sedin, Edler), 91. Bieksa (Edler, Burrows) - 30. Marleau (Boyle, Pavelski), 41. Setoguchi (Pavelski, Huskins). Střely na branku: 34:56. Diváci: 18.860. Konečný stav série: 4:1.