DÍKY ZA PODPORU. Sami Salo a Henrik Sedin přijíždějí pogratulovat brankáři Robertu Luongovi za jeho práci zejména v první třetině, kdy spoluhráče z Vancouveru vzadu podržel a oni pak na oplátku zdolali San Jose 4:2. | foto: AP

Vancouver řádil v přesilovkách a přiblížil se finále Stanley Cupu

• 3
Hokejisté Vancouveru využili v rozmezí 30. a 32. minuty tři přesilovky pět na tři, díky čemuž ve čtvrtém finále Západní konference zvítězili nad San Jose 4:2 a od postupu do závěrečných bojů o Stanley Cup je dělí již jen jediná výhra.

Přesilové hry sehrály klíčovou roli už v utkání finále Západní konference číslo tři, kdy domácí San Jose potrestalo tři fauly soupeře a výhrou 4:3 se vrátilo do hry o postup.

V následující konfrontaci tomu nebylo jinak, zásadní rozdíl byl ovšem v týmu, který početní převahy využíval.

Diváci v aréně HP Pavilion čekali na první gól až do poloviny zápasu a z dané změny skóre velkou radost neměli. Jejich oblíbení Sharks totiž hrubě nezvládli prostřední dvacetiminutovku, v níž sérií přestupků nabídli soupeři nezvykle hned tři dvojnásobné přesilovky za sebou.

JAKO PŘES KOPÍRÁK. Dvakrát si obránce Sami Salo najel při přesilovkách do pozice mezi kruhy a z rychlého nápřahu skóroval. Pomohl Vancouveru k výhře nad San Jose 4:2.

DÁVÁM VÁM SVOU RADOST. Jako by Ryan Kessler ani neměl důvod těšit se z úvodní vancouverské branky do sítě San Jose, zato fanoušci si ji náležitě vychutnali. A pak i výhru 4:2.

UŽ NEDOSÁHNU. Jakmile se Christopher Higgins (č. 20) z vancouveru dostal do tohoto záklonu, bylo mu jasné, že Douglas Murray ze San Jose mu s pukem ujede.

V rozmezí 30. a 32. minuty tak Vancouver třikrát udeřil, vždy za hry pět proti třem. Z branky se radoval forvard Ryan Kesler a dvougólový dělostřelec od modré čáry Sami Salo. Do závěrečného dějství tedy kanadský celek vstupoval za nadějného vedení 3:0, které navíc v 46. minutě pojistil Alex Burrows. Svou čtvrtou asistenci v utkání si připsal produktivní Henrik Sedin, třikrát přihrával jeho bratr Daniel.

Roberto Luongo v dresu hostů přišel o čisté konto až v 48. minutě, kdy korigoval stav Andrew Desjardins, a poslední slovo si ještě vzal v čase 55:55 Ryan Clowe. Na vítězství Canucks to už ovšem nic nezměnilo.

Nejlepší celek letošní základní části NHL tak vede  3:1 na zápasy a od finále Stanley Cupu ho dělí jediný krok. Špatnou zprávou pro fanoušky San Jose navíc nebyla jen třetí porážka v sérii, ale rovněž zranění kapitána Joea Thorntona.

Výsledek play-off NHL

Západní konference:
San Jose - Vancouver 2:4 (0:0, 0:3, 2:1)
Brank a nahrávky:
58. Desjardins (Huskin, McGinn), 56. Clowe (Couture, Marleau) - 30. Kesler (Salo, H. Sedin), 31. Salo (H. Sedin, D. Sedin), 32. Salo (H. Sedin, D. Sedin), 56. Burrows (H. Sedin, D. Sedin). Střely na branku: 35:13. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:3. Diváci: 17 562. Stav série 1:3.