DIV TEN DRES NERUPNE. Sparťanský bek Jiří Kladrubský si v souboji s ústeckým útočníkem Richardem Veverkou pomohl nedovolený způsobem, a to dost výrazně. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Ústí - Sparta 1:3, poslední tým obhájce zaskočil, ale náskok neudržel

• 6
Sparta už titul neobhájí, a nic na tom nezměnila ani výhra v Teplicích, kde porazila "domácí" Ústí nad Labem 3:1. Do boje o ligové prvenství se však ještě přihlásil sparťanský útočník Pekhart, a to mezi střelci. Dal dva góly a dotáhl se na jabloneckého kanonýra Lafatu. Oba mají na kontě sedmnáct zásahů.

Utkání Ústí nad Labem versus Sparta ve videoreportáži

V sedmé minutě se Ústí ujalo vedení a do toho hlasatel oznámil, že v souběžně hraném utkání Plzeň prohrává s Ostravou. Boj o titul dostal nečekanou zápletku, oba aspiranti nečekaně prohrávali.

Sparta nastupovala s vědomím, že už nemá hru o obhajobu titulu ve svých rukou, ale nečekané klopýtnutí Plzně jí mohlo vrátit do hry. Jenže ústecký obránce Dvořák hodil míč z autu až daleko do pokutového území, sparťan Řepka výšku letu špatně odhadl, vyskočil do prázdna a za ním číhající Jindráček hlavou skóroval.

Ústí se loučilo s první ligou i s nuceným azylem na vypůjčeném stadionu v Teplicích. S potvrzeným sestupem však z hráčů spadla nervozita, a tak se v slunném odpoledni hrál nečekaně otevřený fotbal.

Tři minuty po první brance mohlo Ústí zvýšit, ale Veverkovu bombu vyrazil brankář Blažek a ještě než utichl potlesk, poradil si i s dorážkou volného Jindráčka.

"V první půli jsme nebyli horší, dokonce jsme měli víc šancí a dát druhý gól, neprohráli bychom. Jsem spokojený, že hráči aspoň Spartu potrápili," prohlásil ústecký trenér Svatopluk Habanec.

Krátce nato se u postranní čáry začal rozcvičovat kamerunský útočník Kweuke, který nečekaně chyběl v základní sestavě. Ve třicáté minutě přišel podpořit narůstající tlak svého týmu, který do té chvíle přinesl Pekhartův pokus nůžkami přes hlavu, lehce nepřesnou Pamičovu střelu a Keričovu bombu, kterou gólman Vorel jen vyboxoval před sebe.

"Chtěli jsme vsadit na pohyblivost Keriče, aby pak dával prostor Pekhartovi, ale to se nám nedařilo, takže nebylo nač čekat a vsadili jsme na sílu," vysvětlil manažer sparťanských fotbalistů Jozef Chovanec.

Kweuke se okamžitě zapojil do hry a ve 34. minutě mohl vyrovnat, kdyby se býval rozhodl pro střelu. Kamerunský obr však po individuálním průniku hledal přihrávkou Pekharta, ale ten byl u branky pozdě.

Vyrovnání připravil sprintem podél levé čáry Podaný. Domácí Polák sice centr tečoval, ale Pekhart na změnu stačil zareagovat a hlavou poslal míč do sítě.

Hlasatel průběžně informoval o tom, jak se Plzni daří otáčet skóre zápasu s Ostravou, ale ani rozplývající se sen o titulu nebral Spartě chuť útočit.

Ještě před přestávkou hosté promarnili brejk útočícího dua Kweuke - Sionko proti jedinému obránci, druhou půli začal nebezpečným průnikem Kweuke. V 47. minutě ještě domácí Džuban dokázal Kamerunce od míče odstavit, ale o čtyři minuty později už neměl šanci. Důrazný Kweuke se s míčem probil až do branky.

"Byl hodně nebezpečný. Ukázal, že to je asi nejrychlejší tank v lize," chválil sparťanského útočníka domácí kouč Habanec.

Ústí se dál snažilo hrát otevřeně, jenže k Blažkově brance se často nedostávalo. To sparťanské údery představovaly mnohem větší nebezpečí. Jeden takový rozjel v 57. minutě Kweuke, posunul míč Podanému, ten z prvního dotyku nahrál Pekhartovi, který hezkou akci ukončil gólem na 3:1.

V závěru ještě ústečtí hráči dvakrát nebezpečně hlavičkoval domácí náhradník Krbeček, ale nejprve minul branku, a pak mu radost pokazil výborným zákrokem gólman Blažek.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37