TEĎ SI TO UŽIJEME! Pavel Horváth zvedá nad hlavu mistrovský pohár a oslavy fotbalistů Plzně začínají. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ve fotbalové lize je hotovo: Plzeň se stala mistrem, padá Brno

• 409
Ve fotbalové lize je kolo před koncem všechno důležité jasné. Česko má nového mistra, zná druhého sestupujícího. O pohárových příčkách je jasno už od minulého týdne. Titul slaví Plzeň, která dlouhou vládu nad soutěží stvrdila vítězstvím nad Ostravou 3:1. Nováčka Ústí do druhé ligy doprovodí Brno, které v přímém souboji o záchranu podlehlo v Příbrami.

Plzeň usedla na domácí fotbalový trůn poprvé v historii. V roce stoletého výročí založení klubu. A od července se bude prát o Ligu mistrů, kvalifikaci začne ve druhém předkole.  Vedení klubu za titul dá hráčům odměnu sedm milionů korun.

"Hráči věděli, o co hrají. Prémový řád byl nastaven na začátku sezony," poznamenal generální manažer Adolf Šádek. Sumu rozdělí mezi hráče a další členy realizačního týmu trenér Pavel Vrba.

Evropské poháry

Liga mistrů: Plzeň jde do 2. předkola.

Evropská liga: Sparta jde do 3. předkola, Jablonec do 2. předkola. Vítěz finále Ondrášovka Cupu  (Olomouc - Mladá Boleslav) jde do 3. předkola.

K titulu Plzeň potřebovala úctyhodných 69 bodů, což je pátý nejvyšší počet v samostatné české historii.

Druhá Sparta má nyní 65 bodů, což je o tři víc, než měla loni na konci sezony, kdy slavila titul. Teď vládu na fotbalovým Českem odevzdala do rukou Plzně.

O titulu se rozhodlo ve vzájemných zápasech, oba Plzeň vyhrála 1:0. To je šest bodů.

Předposlední dějství mohlo definitivně zkrotit nervy fanoušků. Také se stalo, za týden se liga bude dohrávat už jen z povinnosti.

V sobotu v podvečer k zápasům nastoupila všechna mužstva, osm duelů mělo shodný výkop. A krátce po něm sparťané začali živit naději na titul. V Plzni totiž po pěti minutách padl gól do domácí sítě. A postaral se o něm místní fotbalista. Limberský mimo dosah brankáře Pavlíka tečoval Lukešův přímý kop a Ostrava senzačně vedla.

Pořadí střelců

Krále určí 30. kolo

1. až 2. místo Lafata (Jablonec) a Pekhart (Sparta) oba 17 gólů
3. až 4. Kolář místo (Plzeň) a Kweuke (Sparta) oba 13
5. M. Hubník (Olomouc) 12
6. Rezek (Plzeň) 11

Pokud by vedení udržela, mohla se Sparta v případě vítězství na hřišti Ústí dotáhnout na rozdíl jediného bodu. Jenže i obhájce titulu začal zle, zatímco Plzeňští inkasovali v páté minutě, sparťané o dvě minuty později.

Oba favorité se však dlouho netrápili. Plzeňští do půlhodiny skóre otočili, byť Bakoš při své trefě na 2:1 přebíral přihrávku v ofsajdu.

Pak už bylo lhostejné, jak si proti Ústí počínají sparťané. Ti ostudu proti už sestupujícímu mužstvu nakonec nepřipustili. Ve 37. minutě Pekhart vyrovnal, krátce po přestávce se trefil Kweuke, který utkání začal překvapivě jako náhradník, a poté vstřelil druhý gól v utkání Pekhart.

Cizinec ligy

Zvolte nejlepšího zahraničního fotbalistu českých trávníků

Pro něj to bylo důležité, protože se dotáhl na nejlepšího kanonýra Lafatu, oba mají na kontě sedmnáct branek. O králi střelců rozhodně poslední kolo. O víc se příští sobotu už hrát nebude.

O pohárových příčkách je jasno už od minulého týdne, druhá Sparta jde do 3. předkola Evropské ligy, třetí Jablonec do druhého. Evropské poháry si zahraje ještě jeden z dvojice Olomouc - Mladá Boleslav, které ve středu čeká finále Ondrášovka Cupu.

Brno jde dolů po 19 letech

Brno nejvyšší soutěž ztratilo definitivně ve vzájemném duelu v Příbrami. Ta měla před zápasem k dobru jednobodový náskok a domácí prostředí. Využila obojí, nejdůležitější gól v kariéře dal jedenadvacetiletý útočník Wágner. Rozesmutnil tak brněnského kouče Wagnera a druhé největší město v zemi.

Zbrojovka jde do druhé ligy po devatenácti letech. Brno prožilo zlou sezonu, na sestupových příčkách se pohybovalo takřka od začátku ročníku a přes občasné světlé okamžiky se nedokázala vydrápat nahoru.