Plzeňští fanoušci v euforii

Plzeňští fanoušci v euforii | foto: Martin Polívka, MF DNES

Plzeňská cesta k titulu: dvě výhry nad obhájcem a 294 dnů v čele

• 24
Přesně dvě stě devadesát čtyři dní držela fotbalová Plzeň první místo v lize, než získala jistotu, že už jí zlato nikdo nevezme. Čerstvý domácí šampion vedl soutěž od 1. srpna loňského roku, když ve třetím dějství porazil Bohemians. A v sobotu 21. května po vítězství 3:1 nad Ostravou oslavil titul. Jaká cesta k němu vedla?

Když se Plzeň na první místo dostala, jako jediná měla po třech duelech sedm bodů a nejbližší soupeři ztráceli bod. Od té doby její náskok nebyl nikdy menší.

Ligu ovládla poprvé v historii a po dlouhém kralování. Rozhodující zápasy byly dva, oba s nejbližším pronásledovatelem Spartou. Vzájemný duely Plzeňští vyhráli 1:0, čímž na soupeře nahráli šest bodů. A titul získali kolo před koncem se čtyřbodovým náskokem.

Utkání Plzeň versus Ostravu ve videoreportáži

Připomeňme si plzeňskou jízdu za mistrovským pohárem.

První ztráta

První zápas, první klopýtnutí. Plzeňští nejdřív nad Olomoucí vedli, ale soupeř po přestávce duel otočil. Jenže střelec druhé hostující trefy Janotka si vzápětí nepříliš nebezpečnou střelu Rezka srazil do vlastní branky. Plzeň byla ráda za remízu 2:2 a ani její herní projev a výkon nenasvědčovaly tomu, že v dalších týdnech bude suverénní.

Mat za pár vteřin a chybující Krbeček

Od výkopu v druhém kole v Liberci uběhlo sotva 150 vteřin a Plzeň vedla 2:0. Domácí sice duel zdramatizovali po kiksu brankáře Krbečka, ale hosté si nakonec pohlídali vítězství 3:2. Od té chvíle přidali další deset výher za sebou, což dalo základ k jejich někdy až výraznému náskoku.

Gólman Krbeček chyboval v úvodu sezony několikrát, podepsal se na obdržených gólech už proti Olomouci, pak v odvetě 3. předkola Evropské ligy na Besiktasi a postupně pozici v brance, a později i v klubu, ztratil.

Výhra u mistra a nový majitel

V šestém kole čekala na Plzeň nejtěžší zkouška, souboj na Spartě nakonec zvládla a vyhrála 1:0. Obhájce titulu nachytala v jeho nejslabším období v sezoně, mezi dvěma porážkami se Žilinou v play-off o Ligu mistrů.

Petr Jiráček slaví gól na Spartě.

Samotný duel mistra a lídra byl nudný, takřka bez šancí. Sparta tu svou v první půli neproměnila, Sionko hlavičkoval vedle. To hostující Jiráček ji po hodině hry využil. Zpracoval si kolmici Horvátha, který však přihrával Kolářovi, čímž Jiráček zmátl obránce a z dvanácti metrů vystřelil přesně k tyči. Díky výhře se Plzeň od Sparty utrhla na sedm bodům, druhá Olomouc zaostávala jen o dva. Navíc Plzeň získala nového majitele, s příchodem Tomáše Paclíka byl klub finančně stabilizován.

První zápas za Plzeň odchytal Pavlík, akvizice z druholigového Kladna nahradila chybujícího Krbečka a zraněného Ticháčka, který se měl stát jedničkou.

7:0

Demolice nováčka. Plzeň v osmém dějství hostila Ústí, do půle vedla 4:0, v 67. minutě byl stav sedm nula. Pak uragán ustal. O góly se podělilo šest střelců, jen Kolář se trefil dvakrát. Jako záložník je také dosud nejlepším střelcem mužstva, dal celkem třináct branek.

Výsledek 7:0 je nejvyšší v ročníku, stejným poměrem ve 20. kole Jablonec porazil druhého nováčka z Hradce Králové.

Rekord české ligy
Poprvé od úvodního zápasu s Olomoucí plzeňský tým v 10. kole prohrával, přesto s Příbramí zápas otočil a zvítězil 2:1. Byla to devátá výhra za sebou, což sice rekord není, ale historickým zápisem je fakt, že po třetině ligy nikdo neměl úctyhodných 28 bodů. A ještě nikdo neměl po deseti kolech tak velký náskok. Sparta s Olomoucí ztrácely devět bodů.

Plzeňská dvanáctka
Dvanáct zápasů, dvanáct bodů náskok. Plzeň porazila Brno, druhá Sparta doma selhala s Teplicemi. "Plzeň si hraje vlastní ligu. Pár ostatních bojuje jen o druhé místo a většina o záchranu," řekl jablonecký kouč František Komňacký. A nebyl daleko od pravdy.

Plzeňského útočníka Rezka bolí nejen zákrok boleslavského Rolka, ale i první porážka v ligovém ročníku.

První porážka
Plzeň mohla atakovat rekord v počtu výher za sebou, který drží Sparta. Její vítězná série v ročníku 1999/2000 dosáhla hodnoty šestnáct. Ta plzeňská se zastavila na čísle jedenáct. V 13. dějství totiž poprvé prohrála, přemožitelem se stala Mladá Boleslav po triumfu 4:3. A plzeňský náskok se začal snižovat.

Jak hraje ta Sparta?
Odvetnou část zahájila Plzeň stejně jako celou ligu: domácí remízou. Po Olomouci ji v 16. kole ve Štruncových sadech o body obral Liberec. Nejenže soupeře nedokázali domácí přehrát, ale podle svědectví hostujících hráčů se nekoncentrovali jen na svůj zápas: "Jak hraje Sparta? Na Slovácku vede dva nula? Tak to je špatné." Mistr snížil ztrátu na sedm bodů.

NEPLATÍ. Plzeňští hráči Miloš Brezinský (vlevo) a Milan Petržela se radují z gólu, který ale nakonec rozhodčí neuznali.

Druhá porážka
Na závěr podzimu se Plzeňští vydali do pražského Edenu, od Bohemians dostali gól už po třech minutách a ve zbytku zápasu se marně snažili o vyrovnání. Když to těsně před přestávkou Brezinský přece jen dokázal, pomezní sudí Peřina odmával Rezkovi ofsajd. Po detailním prozkoumání záznamu se ukázalo, že chybně. Rezek sice v ofsajdovém postavení byl, ale brankáře Sňozíka svým pohybem neovlivňoval. Sparta stáhla ztrátu na čtyři body.

Zahozená penalta a neuznaný gól
Na Slovácku hosté vedou od 2. minuty, po hodině hry za stavu 1:1 kope Rezek penaltu, nepromění ji a z protiútoku domácí skóre otáčejí. Plzeňští přesto stihli v závěru vyrovnat a pak dokonce dát gól na 3:2. Jenže pomezní sudí Moudrý nepochopitelně odmával Kolářovi ofsajd, ač žádný nebyl. Plzeň přišla o výhru, před Spartou měla k dobru jen dva body a před sebou vzájemný souboj.

Sesadit se nechali
Po dlouhé době mohla Plzeň první příčku ztratit, ale Sparta ji sesadit nedokázala. Vzájemný souboj znovu vyzněl pro Plzeň. Rozhodl Horváth z přímého kopu. Hrál se nezáživný fotbal bez vyložených šancí. Sparta v poslední minutě sahala po remíze, ale Brabec svou možnost neproměnil. Plzeň si vydechla, měla opět komfortní pětibodový náskok.

Kapitán Plzně Pavel Horváth se raduje z jediného gólu v zápase se Spartou.

A odstup se zvyšuje
Po 22. kole je rozdíl mezi lídrem a obhájcem už osm bodů. Plzeň znovu zničila nováčka z Ústí, na jeho hřišti v Teplicích mu nastřílela pět gólů. A pomohl i Jablonec, který poráží Spartu. Rozhodující gól jabloneckého Vošahlíka na 2:1 však platit neměl, hlavní sudí Roman Hrubeš skandálně neodpískal faul na bránícího Pamiče a Vošahlík tak mohl skórovat.

Vzápětí v dalším kole Jablonec o body obírá i Plzeň, když tam remizuje 1:1. Navíc hraje v deseti poté, co sudí Drábek chybně vyloučil Beneše a nařídil kontroverzní penaltu. Přesto se šestibodový náskok zdá pro Plzeň dostačující.

Pokutových kopů zahrávala Plzeň deset, což je suverénně nejvíc z celé ligy. Rezek z nich dal tři góly a dvě penalty neproměnil. Horváth využil čtyři a jednou trefil tyč, z následné dorážky skóroval Rezek.

Fotbalisté Plzně vedli nad Slavií o dva góly, ale stačily dvě minuty v závěru zápasu a bylo vyrovnán

Dvojnásobné selhání
Pět kol před koncem Plzeňští ještě v 87. minutě nad Slavií vedou o dvě branky, ale nakonec berou jen bod. V Brně si hlídají skóre 1:0, navíc hrají proti deseti, ale zase jen remíza. Sparta však obě zaváhání netrestá, v Teplicích totiž rovněž remizuje. Rozdíl je čtyři body.

Poslední překážka
I Plzeň musí do Teplic, které sice mají jaro mizerné, ale na Spartu se vytáhly. "Jestli tam Plzeň vyhraje, tak pro nás už moc šancí, jak ji přeskočit, nebude," říkal sparťan Erich Brabec. Vzhledem k losu je duel v Teplicích pro sparťany poslední šancí, pro Plzeň poslední vážnou překážkou. Plzeň bez potrestaných Horvátha a Bakoše vítězí 1:0 a vzápětí doma s Ostravou titul potvrzuje.