Matku ztratil po válce jako batole, teď v Praze našel jejího kata

  • 365
Mozek se tomu skoro zdráhá uvěřit. Po mnoha desítkách let života celkem klidně bydlíte na Letné. Ozve se zvonek, ve dveřích stojí solidní postarší chlapík. A řekne vám: Dobrý den, pane. Víte, zjistil jsem v archivu, že jste v pětačtyřicátém zabil mou matku...

Pěšáci tajné fronty

Článek vznikl ve spolupráci s Českou televizí. Dokument Pěšáci tajné fronty měl premiéru ve čtvrtek 19. května, reprízy jsou 23. a 26. května.

Tohle se přece stát nemohlo. Je to ďábelské, neuvěřitelné. Host, stojící za vstupními dveřmi, uslyší od obyvatele letenského bytu jen hlesnutí: "Člověče, vy jste snad přišel z hrobu..."

Jenže ten příběh vymyšlený není, Herbert Absolon se narodil ve čtyřiačtyřicátém roce v Liberci. Když zemřela jeho matka, nebyl mu ani rok. Samozřejmě se na to nepamatoval, měl adoptivní rodinu. Příběh jeho hledání a pátrání po skutečném osudu děda a matky zmapoval režisér Jiří Šindar v novém dokumentu ČT.

Herbert Absolon po osudech svých předků pátral prakticky od roku 1967, kdy mu na smrt nemocný adoptivní otec naznačil, že jeho předkové zemřeli jinak, než dosud povídavý třiadvacetiletý mládenec tušil. Rozhodl se po jejich osudu začít pátrat, možnost nahlédnout pořádně do archivů ovšem měl až po listopadu 1989.

Dědeček Němec ve službách československé tajné služby

Dědeček pana Absolona se jmenoval Vojtěch Baudisch. Německá národnost, římskokatolické vyznání, legionář z italské fronty. Manželka Češka. Průmyslník pracující v cementárně, který mohl obchodně jezdit do Říše, se ve třicátých letech československé rozvědce hodil. Vyprávěl jí o nahnědlé říši, která zbrojila a vykřikovala do světa věty o německé nadřazenosti.

Herbert Absolon

"Baudischovo cestování do Německa bylo z hlediska československého zpravodajství neocenitelné. Stýkal se s průmyslníky, kteří mu mohli předávat propagandou nezkreslené zprávy," hodnotí jeho přínos historik VHÚ Eduard Stehlík.

Zajímavé je, že otec Herberta Absolona, vlastním jménem Herberta Justa, byl liberecký právník, člen Sudetoněmecké strany, později NSDAP. Němci o něm měli velké pochyby, zda není československým agentem. Herbert Absolon ale o otci příliš vyprávět nechce.

Právě otec Herberta Absolona je ale možná klíčem k smrti jeho dědečka a matky. Po válce totiž otec padl do spárů sovětské tajné služby NKVD, pověstné svou brutalitou. Zda jim řekl, že lidé z jeho okolí vědí o kolaboraci řady československých komunistů s gestapem během války, to už se zřejmě najisto nedozvíme. Nezjistil to ani Herbert Absolon, v archivech řada klíčových informací chybí. Kdosi je skartoval a možná věděl proč.

Mlýnské kameny se daly do pohybu. Příliš mnoho zřejmě věděla i biologická matka Herberta Absolona, pro kterou si trojice pánů z StB přišla jedné srpnové noci v roce 1945 do vysokého domu na Soukenném náměstí v Liberci. Antonín Hnízdil, František Svoboda a Stanislav Zadrobílek si s sebou nesli prádelní šňůru. Dům bude později v Liberci znám jako kavárna Nisa.

Dokument ČT - Pěšáci tajné fronty. Matka s dcerou a malým Herbertem Absolonem

"Z rodného listu jsem se dozvěděl, že mě maminka tři dny před smrtí nechala pokřtít římskokatolickým farářem. To aby mě pánbůh ochránil," vypráví Absolon.

Maminko, tak jsem ty gaunery našel

Jeho prarodiče sice úřady prověřovaly kvůli možné kolaboraci, na nic ale nepřišly a po roce je propustily. Dědeček, jak už víme, specialista přes cement, dohlížel na spuštění rotační cementárny u Nového Jičína. Sedmadvacátého ledna 1948 zemřel náhlou smrtí, která vzbudila pochyby - při pohřbu nebylo povoleno otevřít rakev.

Při exhumaci v září 2008 už ano - a ukázalo se, že kosti z lebky neležely všechny u sebe. Vzbudilo to podezření, jak Baudisch zemřel, čas a působení půdy ale zabránily určení příčin smrti.

Zbytek už známe. Herbert Absolon se pustil do vytrvalého pátrání, na jehož konci stiskl u dveří jednoho z bytů na pražské Letné zvonek se jménem Stanislav Zadrobílek.

"Maminko, tak jsem ty gaunery našel," uzavřel v duchu své pátrání. Některé klíčové otázky - co si například Absolon se Zadrobílkem dále řekli - ale zůstaly i v dokumentu ČT nezodpovězené.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video