Poprvé v Česku: vyzkoušeli jsme nejtenčí tablet na světě od Samsungu

  • 197
San Francisco (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - První dojmy z tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 jsou celkem pozitivní. Jde zatím o nejlepší tablet s operačním systémem od Google. Není divu, že jej firma chce použít jako lákadlo pro vývojáře. Androidích aplikací pro parádně velký displej je zatím poskrovnu.

Trh tabletů jednoznačně ovládá iPad, který teď dostal posilu v podobě nového, vylepšeného iPadu 2. Google to tak ale nechce nechat, a svůj nový operační systém Android 3.0 Honeycomb uzpůsobil přímo pro tabletová zařízení s velkým displejem. A Samsung Galaxy Tab 10.1 má kapacitní displej opravdu velký: uhlopříčka činí 10,1 palce, tedy 26 centimetrů.

Také v dalších papírových parametrech oba iPady překonává. S 595 gramy je Samsung malinko lehčí a s necelými devíti milimetry nepatrně tenčí než jeho úhlavní konkurent. Gigaherzový dvoujádrový procesor je srovnatelný, operační paměti má Samsung oproti ipadovských 512 MB dvojnásobek. Na první pohled se navíc iPadu docela podobá, ostatně jako skoro všechny konkurenční tablety. Širokoúhlý displej je příjemný pro prohlížení multimédií a není špatný ani pro ovládání dalších aplikací. Baterie má vydržet kolem deseti hodin, což naše testy předběžně potvrzují.

Nový Samsung se začne prodávat na našem trhu v červenci, za zpožděním stojí upgrade na Android 3.1. Cena by se měla pohybovat u verze s 16GB pamětí a podporou 3G těsně nad hranicí 15 000 korun. V Americe jde do prodeje 8. června, nejlevnější verze bude za 499 dolarů, tedy za cenu iPadu 2.

Svižné ovládání, dobrý prohlížeč, málo aplikací

První pocity z tabletu jsou velice pozitivní. Na plochu si můžete kromě odkazů na aplikace umístit také různé widgety, přičemž každá aplikace může přijít se svými. Systém rychle reaguje na dotyk a procházení mezi obrazovkami je efektně plynulé. Dokonce i když si zapnete některé z pohyblivých "živých pozadí".

Tablet Samsung Galaxy Tab 10.1

Na ploše vidíte funkční widgety i odkazy na aplikace. Chvíli trvá, než si na tak bohatou plochu zvyknete.

Stejně plynulé je i přepínání mezi běžícími aplikacemi. Android nabízí reálný multitasking a umožňuje mezi aplikacemi přepínat pomocí jednoho ze tří softwarových tlačítek přítomných na spodní liště. Hardwarová tlačítka tablet nemá žádná, alespoň na přední straně ne, na boku najdeme standardní tlačítko pro uspání/vypnutí a kolébku pro ovládání hlasitosti.

Na videu si všimněte plynulého prohlížeče, jehož použití je téměř tak pohodlné, jako procházení stránek na počítači. Fungují javascripty, HTML5 i flashová videa. Panelové procházení webu již nepůsobí jako nouzovka. Velmi povedené jsou Google mapy, které (podobně, jako všechny androidí verze) umožňují nejen zoomování, ale i otáčení a naklánění.

Pro zábavu a multimédia je skvělý, pro práci jakž takž

Přehrávání videí je hračkou, nainstalovat si můžete jeden z mnoha přehrávačů, my si zatím vystačili s Mobo Player. Soubory lze do tabletu nahrát rovnou z PC pomocí kabelu, nebo je stáhnout z internetu. Není třeba cokoli konvertovat.

Hry, které již jsou dělány pro velké displeje (často jsou označovány jako HD), jsou na tabletu fantastické. Samozřejmě, že málokdo by přiznal, že si takto drahou záležitost pořídil kvůli hrám, ale jsme si jistí, že v mnoha případech to svou roli hrát bude.

Android vs. iOS

Boj mobilních operačních systémů společností Google a Apple se přesouvá do oblasti tabletů.

Podobně, jako iOS posunul s iPhonem smartphony na novou úroveň a udělal z nich masovou (ačkoli ne levnou) záležitost, iPad otevřel trh s tablety.

A Android, který dohání iOS na mobilech, nepochybně doufá, že se mu něco takového povede i u tabletových zařízení. U lidí, kteří již k jednomu nebo druhému táboru náležejí, bude rozhodování zřejmě jednoduché. Ti ostatní teď budou mít na výběr ze dvou silných, koncepčně odlišných tabletů.

Asi nejlepším využitím je zatím prohlížení fotek. Ty jsou na velkém displeji opravdu parádní a zoomování intuitivní a návykové. iPad má sice galerii fotografií propracovanou lépe co se ovládání týče, co do funkcí ale ta v Androidu 3.0 jasně vede.

Fotky navíc můžete do galerie nahrát rovnou jako soubory z počítače. Pokud máte u svého gmailového účtu alba na Picasa, můžete si je automaticky synchronizovat do galerie obrázků, a dokonce vybrat, které se do zařízení nahrají tak, abyste si je mohli prohlédnout i off-line.

Pro práci jsme zde našli předinstalované Quickoffice HD, které zvládají práci s dokumenty nových MS Office (.DOCX apod.), ovšem je to skutečně spíše nouzovka, než že by se mohl tablet stát vaším hlavním nástrojem na tvorbu dokumentů. Klávesnice na displeji je dobrá až výborná, nabízené varianty a opravy fungují i pro češtinu, ale tablet je přeci jen příliš nepraktický na nějaké dlouhé psaní.

Problémem nejen tohoto, ale obecně všech tabletů, je jeho přílišná univerzálnost a nevymezenost. Tablet zvládne mnoho věcí, a díky budoucím aplikacím ještě nepochybně stokrát více, ve většině případů ale stejnou činnost zvládnete na notebooku, mobilu nebo čtečce elektronických knih. Jasnou výhodu spatřujeme především v multimédiích, multi-touchových hrách a "kavárenském" brouzdání.

Po vychytání much to bude tvrdý konkurent iPadu

Vzorek, který testujeme, trpěl relativně častým pádem některých aplikací, konkrétně zlobil androidí prohlížeč a některé widgety (WeatherBug). Občas nepochopitelně padají aplikace, které necháme spuštěné na pozadí. Prohlížeč má zase příležitostnou tendenci zčista jasna přestat scrollovat, a je potřeba jej restartovat.

Google ale slíbil brzký upgrade na verzi 3.1, takže uvidíme, jak se situace změní ve chvíli, kdy bude Tab 10.1 k dostání v obchodech.

Samsung Galaxy Tab 10.1
"Oprah moment", kdy Google oznamuje, že všichni účastníci konference dostanou limitovanou edici Samsung Galaxy Tab 10.1

Google věnoval limitovanou edici nového tabletu tisícovkám vývojářů

Samsung připravuje uvedení svého největšího tabletu na začátek července, kvůli upgradu operačního systému na verzi 3.1. Na pět tisíc účastníků vývojářské konference Google I/O 2011 ale dostali tablet s Androidem 3.0 již v květnu. Mají tak čas, aby přišli s nějakými zajímavými aplikacemi, které pořádně využijí rozlišení 1200 × 800 pixelů.