Rudolf Otepka

Rudolf Otepka - Rudolf Otepka v dresu Olomouce. | foto: MF DNES

Otepkův trik na body nestačil, jeho gól však drží Příbram v lize

• 12
Jako by nad prázdným stadionem v Edenu včera poletoval stín fotbalisty Rudolfa Otepky. Právě jeho gól na hřišti Brna pomohl Příbrami k udržení nesestupové pozice, i když Středočeši prohráli se Slavií 2:3.

Na Slavii běží 26. minuta a příbramský fotbalista Zdeněk Koukal právě odmítl ve stoprocentní šanci srovnat s pražským celkem skóre na 1:1. Přesně ve stejný okamžik se o 210 kilometrů dál radují brněnští hráči z vedoucí branky proti Českým Budějovicím.

Díky tomu se v aktuální ligové tabulce dostávají před Příbram, která je tak místo moravského celku na sestupové pozici. Ne nadlouho. V pražském Edenu sice odcházejí o poločase do útrob stadionu příbramští hráči se sklopenými hlavami, protože prohrávají už 0:2, ale trenéři Středočechů se překvapivě radují. Dobře totiž vědí, že Brno právě přišlo o vedení a jejich tým se opět vyhoupl na "bezpečnou" čtrnáctou pozici.

Úsměvy byly o to větší, že v Brně vyrovnával za České Budějovice Rudolf Otepka, bývalý fotbalista Příbrami, který ve středočeském městě stále bydlí. "Budeme mu muset poslat nějakou prémii," smál se po zápase trenér Příbrami František Kopač. "Rudolf je náš kluk, bydlí stále v Příbrami a s klubem ho pojí skvělé vztahy. Je to příjemný paradox, že právě on nám pomohl," pokračoval Kopač.

Utkání Slavia versus Příbram ve videoreportáži

A i když nakonec Příbram na Slavii prohrála 2:3, nemusela být díky Otepkovi tolik zklamaná. Budějovice totiž v Brně nerozhodný výsledek udržely a nechaly svého soupeře v tabulce za Příbramí. "Teď navíc hrajeme s Brnem doma, a když ho porazíme, máme jistotu záchrany," uvědomuje si dobře Kopač.

Otepkova branka v Brně však nebyla jedinou pomocí, kterou svým bývalým spoluhráčům kreativní blonďák nabídl. Po hodině hry si totiž příbramští Klesa s Koukalem dobře vzpomněli na jeho památnou trefu proti Spartě z roku 2005, kdy ještě nastupoval za Příbram.

Tehdy mu Čupr nenápadně posunul míč u rohového praporku a Otepka, který předstíral, že zahraje rohový kop dlouhým centrem, si překvapivě vzal míč, dovedl ho do vápna a propálil vše před sebou.

Facebook

Sportovní stránky iDNES.cz jsou nově na Facebooku, staňte se fanoušky.

Totéž nyní zopakoval Zdeněk Koukal na Slavii a snížil na 1:2. "Věděl jsem, že to Rudolf před lety předvedl. Byl to památný gól. Tehdy znamenal výhru nad Spartou, dnes ale nic," litoval střelec.

Příbrami se nevydařil především první poločas. "Po něm jsme mohli prohrávat klidně o pět branek," věděl Kopač. Ve druhém se hra srovnala, ale když už byla Příbram za stavu 1:2 blízko vyrovnání, její brankář Aleš Hruška nabídl červenobílým obrovskou chybou rozhodnutí. Wágnerovo snížení v nastaveném čase na konečných 2:3 přišlo pozdě.

Střelec Koukal: Věděl jsem to jen já, Klesa a rozhodčí

Příbramský fotbalista Zdeněk Koukal se právě chystal rozehrát rohový kop, když vtom se s míčem suverénně rozběhl k brance Slavie a na hranici vápna tvrdě vystřelil na bližší tyč.

"Gól!" ozvalo se prázdným stadionem v Edenu. Příbram právě "chytrou brankou" snížila na 1:2 (nakonec prohrála 2:3).

Předpokládám, že to byl nacvičený signál.
Přesně tak.Už před zápasem jsme si říkali s Michalem Klesou, že to zkusíme. V 57. minutě přišla ideální příležitost, Michal mi míč postavil, nenápadně do něj šťouchl a já pak provedl, co jste viděli.

Vzal jste míč a dlouho vás nikdo ze slávistů nenapadal. Nebyl jste z toho sám překvapený?
Oni byli dost zalezlí ve vápně, navíc se formovali před vlastní brankou a rozhlíželi se, koho budou hlídat, tak jsem toho rychle využil.

Jak jste se při zápase domluvili, že právě teď to provedete?
Zakřičel jsem na Michala Klesu, že teď by to šlo. (smích)

Věděl o tom i rozhodčí?
Ano, ještě pomezní rozhodčí o tom věděl, aby nám to náhodou nezkazil. Nikdo jiný ale nic netušil.

Kvůli výtržnostem slávistických fandů v domácím zápase s Olomoucí se dnes muselo hrát bez diváků. Jaké to bylo? Špatné, protože fotbal se hraje právě pro ně, a když tu nejsou, nemá to žádnou šťávu. V hrobovém tichu by se nikomu nehrálo dobře.

1. AC Sparta PrahaSparta 28 22 4 2 62:22 70
2. SK Slavia PrahaSlavia 28 21 5 2 58:20 68
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 28 18 4 6 63:32 58
4. FC Baník OstravaOstrava 28 13 5 10 43:33 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 28 11 7 10 47:44 40
6. 1. FC SlováckoSlovácko 28 11 6 11 36:37 39
7. FC Slovan LiberecLiberec 28 10 8 10 44:44 38
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 28 10 6 12 37:39 36