JAK SE RYJE V ZEMI... a není to nic platné. Brněnský brankář Tomáš Bureš padá, ale míči v cestě za svá záda nezabránil, Rudolf Otepka byl z penalty přesný. | foto: ČTK

Brno - České Budějovice 1:1, Jihočechům stačil bod k záchraně

• 58
Dosáhli svého. Fotbalisté Českých Budějovic se po remíze 1:1 na hřišti Brna radovali ze zisku cenného bodu, který jim zajistil záchranu v nejvyšší soutěži. To Zbrojovka se ještě popere o udržení v lize s Příbramí. Proti Budějovicím sice vedla po vlastní brance obránce Simiče, těsně před přestávkou ale vyrovnal z penalty Otepka.

Zbrojovka ale nemusí tolik zoufat, také jí remíza prospěla, protože se díky ní přiblížila na odstup jediného bodu čtrnácté Příbrami, která prohrála v souběžně hraném zápase na vyprázdněném stadionu Slavie.

Souboj o záchranu tak slibuje v posledních dvou kolech ještě velké drama.

Budějovic se už ale týkat nebude, protože Brno a Příbram čeká v dalším kole ještě vzájemný souboj, a tak se může před jihočeský celek dostat jen jeden z nich.

Po závěrečném hvizdu trenér Českých Budějovic Jaroslav Šilhavý vyskočil radostí z lavičky, a to ještě nevěděl, že Příbram prohrála se Slavií, což znamenalo definitivní záchranu Dynama. Nejhorší tým na trávnících soupeřů venku opět nevyhrál, ale pátá remíza byla velmi cenná.

"Mám obrovskou radost. Teprve později po zápase jsem se dozvěděl, že při náskoku pěti bodů na Brno a čtyř na Příbram jsme zachráněni," liboval si Šilhavý.

Utkání Brno versus České Budějovice ve videoreportáži

Brněnský trenér Wagner sice sliboval hned od úvodních minut útočnou hru, bez potrestaného kapitána Dostálka se ale Zbrojovka více než dvacet minut hledala. Ocitla se pod tlakem soupeřem a jen zřídka se dostala na útočnou polovinu hostů.

Herní projev domácího týmu postrádal klid, přesnou přihrávku a také pohyb. Wagner své svěřence burcoval k agresivitě, jeho slova však padala na neúrodnou půdu.

Naopak Budějovice vsadily na ofenzivní fotbal. Už v první minutě po Otepkově trestném kopu se dostal do gólové šance Ondrášek, jehož hlavička z bezprostřední blízkosti mířila přímo do brankáře Bureše.

Hosté se dostali i do dalších slibných příležitostí, jejich střely ale létaly vysoko nad branku. Výjimkou byla hlavička Čirkina, který trefil tyč. V těchto fázích zápasu hráli Brňané chaoticky a nedokázali založit kloudnější akci.

Prvním zábleskem byla až ve 22. minutě akce, kterou zakončil Valenta střelou levačkou těsně vedle. O tři minuty později získala Zbrojovka nečekaně snadno jednobrankový náskok. Za nakopnutým míčem se vydal Rabušic, jenž dostal pod tlak obránce Simiče, který přehodil vybíhajícího brankáře Kučeru.

Ve 35. minutě po Střeštíkově průniku trefil Rabušic z hranice velkého čtverce břevno.

Těsně před odchodem do šaten domácí obránce Pejič stáhl k zemi v trestném území Hudsona a z pokutového kopu Otepka vyrovnal. Po přestávce Pejiče nahradil Hamouz. Oproti prvnímu poločasu sice Brňané zpřesnili zásluhou Rýdla se Střeštíkem kombinaci ve středu pole, do koncovky se ale nedostali.

V závěrečné čtvrthodině po příchodu útočníka Doška tlak domácích zesílil, po akci Valenty mohl rozhodnout Kalabiška, jenže z deseti metrů přestřelil branku. Lepší šanci si nervózně hrající Brno už nevypracovalo.

"Brno sympaticky bojovalo i po změně stran a otevřelo hru. Věděli, že remíza 1:1 pro ně nic neřeší. Obával jsem se některých našich chyb v obraně, po kterých mohl soupeř skórovat. Celkově jsme ale měli hru pod kontrolou a zasloužili jsme si vyhrát," tvrdil Šilhavý, jemuž končí po sezoně v Českých Budějovicích smlouva. "Zatím se mnou nikdo nejednal, takže nemohu ke své budoucnosti nic říci."

"Za první poločas jsme si nezasloužili vyhrát. Bylo vidět, jak dokáže na mužstvo dolehnout tlak. Soupeř měl převahu, ze které jsme se nemohli dostat," přiznal brněnský kouč Wagner.

"Gól nás povzbudil, i když byl vlastní. Při jeho vstřelení jsme dobře dostali soupeře pod tlak. Ovšem za celý první poločas jsme kromě vstřelené branky a střely Rabušice do břevna bohužel nic nepředvedli," nešetřil Wagner kritikou.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37