Gólman Antti Niemi ze San Jose inkasuje gól z hole Maxima Lapierra z Chicaga. | foto: ., AP

Vancouver otočil zápas proti San Jose a ujal se vedení v sérii

• 0
Vítěz letošní základní části NHL potvrzuje své kvality i v play-off. V zahajovacím utkání finále Západní konference Vancouver zdolal San Jose 3:2 poté, co se v třetí třetině v rozmezí 79 vteřin prosadili Kevin Bieksa a Henrik Sedin.

Podobně jako v úvodním střetnutí finále Východní konference, ve kterém v sobotu Tampa Bay dobyla led Bostonu výsledkem 5:2, byli o den později i na západě v zahajovací konfrontaci blízko úspěchu hosté.

San Jose totiž po dvou třetinách bránilo nad Vancouverem vedení 2:1. V závěru první dvacetiminutovky otevřel skóre kapitán Sharks Joe Thornton a po následném vyrovnání Maxima Lapierrea podruhé překonal Roberta Luonga v 29. minutě přesilovkovou trefou Patrick Marleau.

Kanadský celek potěšil fanoušky ve vyprodané Rogers Areně až v třetí třetině. U všeho podstatného byl kapitán Henrik Sedin. Se svým bratrem Danielem platí za poslední dva vítěze bodování v základní části NHL. V semifinálové sérii proti Nashvillu ovšem oba propadli, když vyprodukovali dohromady jen sedm bodů a v tabulce +/- byli na -10. Sedinové tedy mají co napravovat a Henrik za to vzal hned v prvním souboji se San Jose.

Elitní centr Vancouveru nejprve v 48. minutě asistencí přispěl k vyrovnání beka Kevina Bieksy a o pouhých 79 vteřin hry později sám využil přesilovou hru. Švédský reprezentant se tak postaral o obrat Canucks, za což jej novináři vyhlásili první hvězdou utkání.

Závar před brankářem Antti Niemim ze San Jose.

Švédští bratří Henrik (vlevo) a Daniel Sedinové se radují z gólu Vancouveru.

Henrik Sedin z Vancouveru se raduje z vítězného gólu v duelu se San Jose. Gólman Antti Niemi jen smutně přihlíží.

"Moc jsme nečetli noviny a nesledovali ani hokejové pořady. Věděli jsme, že hrajeme špatně. Nepotřebovali jsme to ještě od každého slyšet," vrátil se Henrik k předešlým soubojům s Nashvillem.

"Sedinové dneska zaváleli, byli téměř nezastavitelní. Vytvářeli si šance téměř každé střídání. Mohli dát i tři, čtyři góly," chválil své spoluhráče zadák Bieksa.