ÚSMĚV, PROSÍM. Kamery uvnitř hokejových branek občas zachytí nečekané. Jako třeba výraz ve tváři bostonského útočníka Gregoryho Campbella, jemuž se nepodařilo skórovat do branky Tampy Bay. | foto: AP

Do finále Východní konference play-off NHL nakročila vítězně Tampa Bay

• 9
Tři rychle navazující góly ze zahajovací třetiny nasměrovaly hokejisty Tampy Bay za vítězstvím v prvním utkání finále Východní konference. Lightning nakonec přehráli domácí Boston 5:2 a ujali se vedení v sérii.

Jak hokejisté Bostonu, tak Tampy Bay měli před svou první konfrontací ve finále Východní konference dlouhou pauzu na regeneraci.

Stály za tím jejich hladké úspěchy ze druhého kola play-off (Bruins smetli 4:0 Philadelphii a Lightning stejným poměrem poslali na dovolenou Washington) a zároveň protahující se série na západě. Dané okolnosti zařídily pro Tampu devítidenní pauzu, Boston měl volný prostor celých sedm dní.

SKVĚLE, ORLE! Opeřenec na brankářské masce Dwaynea Rolosona zapůsobil. Tampa Bay zvítězila v prvním zápase série proti Bostonu a gólman, jenž zlikvidoval 31 ze 33 střel, je chválen spoluhráčem Brettem Clarkem.

TRIUMVIRÁT. Radost hráčů Tampy Bay po jejich čtvrtém gólu do sítě Bostonu. Střelec Marc-Andre Bergeron přijímá gratulace od Simona Gagneho (vlevo) a Martina St.Louise.

ŽE BY WAZARI? Prava, různé chvaty hokeji občas patří. Kdo ví, jak by rozhodčí v judu ohodnotili ten, který předvedl Steven Stamkos z Tampy Bay na bostonského hráče Johnnyho Boychuka.

Lightning vstupovali do úvodního zápasu na ledě soupeře s bilancí sedmi výher v řadě a svou formu potvrdili hned v zahajovací třetině. Sérii tří rychlých gólů v síti Tima Thomase odstartoval v čase 11:15 Sean Bergenheim. O 19 vteřin hry později zvedal oslavně ruce nad hlavu Brett Clark a v čase 12:40 se po chybě Tomáše Kaberleho prosadil pro změnu Teddy Purcell.

Český obránce ve službách Bruins zaváhal při rozehrávce za vlastní brankou, čehož soupeř nekompromisně využil zvýšením na 3:0. Boston se v závěru první třetiny dočkal gólu, když uspěl nováček Tyler Seguin. Na jeho premiérovou trefu v play-off ovšem dlouho nemohl nikdo navázat.

Skóre doznalo další změny až v 54. minutě. Přesilovou hru využil bek hostů Marc-Andre Bergeron a v 58. minutě při hře Bostonu bez brankáře docílil páté branky Simon Gagne. Následné snížení obránce Johnny Boychuka již bylo pouze nepodstatnou úpravou skóre.

"Vzalo nám to hodně energie. Potom je to strašně složité jít na led a usilovat o gól," komentoval zklamaný David Krejčí rychlý nástup Tampy Bay, která v sestavě přivítala uzdraveného Simona Gagneho. Obránce Pavel Kubina však vinou zranění opět zůstal pouze mezi nehrajícími náhradníky.

Purcellův gól po Kaberleho chybě:

Výsledek play-off NHL

Finále Východní konference:
Boston - Tampa Bay 2:5 (1:3, 0:0, 1:2)
Branky
: 16. Seguin, 59. Boychuk - 12. Bergenheim, 12. Clark, 13. Purcell, 54. Bergeron, 58. Gagné. Střely na branku: 33:34. Diváci: 17 565.