Roger Federer

Roger Federer | foto: AP

Favorita měl na lopatě. Pak ale zazdil smeč a Federer ho tvrdě ztrestal

• 3
Mohl být španělským hrdinou. Tím, který vyřadí Federera. Místo toho se Feliciano Lopez ponořil ve středu pozdě večer do hlubokého smutku. Ve tříhodinové bitvě byl v Madridu favoritovi více než vyrovnaným soupeřem. Jenže své parádní představení pokazil na konci nepochopitelným zkratem.

Ten přišel v závěrečném tie-breaku, v tom zápase už třetím. Za stavu 5:2 měl Lopez svého soupeře na lopatě. Míč nalitý na smeč, při níž měl dostatek času se Federera zeptat ´Kam to chceš?´ nepochopitelně napálil daleko do autu.

"Byl to klíčový moment. Mohl jsem vést 6:2 a měl bych plně zápas ve svých rukách," řekl později Lopez.

Federer vs. Lopez

Bilance 8-0

Až do středečního vzájemného souboje uhrál Španěl na Federera jen tři sety.

Bitvu 2. kola v Madridu pak švýcarský tenista vyhrál 7:6(13), 6:7(1) a 7:6(7).

Tie-break poměrem 1:7 prohrál Federer poprvé po čtyřech letech (tehdy ho takto zaskočil Chilan Gonzalez na Turnaji mistrů)

"Ale ten míč byl hodně vysoký a já ho ne zcela čistě viděl. Proto šel tři metry mimo kurt," snažil se vysvětlit svůj zkrat. "Oba jsme hráli opravdu hodně dobře. A já udělal jen tuhle jednu chybu."

Místo čtyř mečbolů tak vrátil Federera do hry. A Švýcar - ten chyby neodpouští. Bleskově vyrovnal na 5:5 a i když si Lopez vzápětí vypracoval mečbol, odcházel nakonec do šaten smutný on.

"Mohl jsem prohrát, proto se mi ulevilo. Byl to těžký zápas od začátku do konce. Ale zase dobrá příprava před Roland Garros," prohlásil po utkání dvou devětadvacetiletých tenistů vítězný Federer, jehož dalším soupeřem bude Belgičan Mallise.

Ve druhém kole naposledy prohrál loni v Římě, kdy ho zaskočil Lotyš Gulbis, za poslední dva roky ztratil svůj úvodní duel jen dvakrát.

Feliciano Lopez

Bez čtyř minut tříhodinová bitva zvedala diváky ze sedadel a patřila k vrcholům letošní antukové sezony.

Federer pochopitelně neměl diváky na své straně, Španělovi drželi palce i tenisový kamarád Fernando Verdasco či fotbalová hvězda Realu Madrid Cristiano Ronaldo.

Oba se po dvorci skvěle pohybovali, předváděli fantastické údery od základní čáry i voleje, stejně tak dokázali hru bleskově zkrátit.

Famózně servírovali. Lopez zaznamenal 23 es, Federer 25. Víc jich Švýcar v jednom zápase na běžném antukovém turnaji (kromě grandslamu) ještě nikdy nedal. Své podání každý ztratil pouze jednou.

Federer v prvním setu za stavu 5:3 promarnil čtyři setboly a sadu nakonec rozhodla první zkrácená hra. V ní si oba vypracovali čtyři možnosti ukončit set, Federerovi vyšla až celkově devátá a tie-break vyhrál 15:13. Druhý tie-break pak patřil po jednoznačném průběhu Španělovi 7:1, ve třetím ale jako by se lekl možného úspěchu a selhal.