A UŽ TO NEPUSTÍME. Ryan Malone poslal ve třetí třetině zápasu play-off Tampu Bay do vedení proti Washingtonu a spolu s Natem Thompsonem si říkají, že ho dotáhnou do vítězného konce. Podařilo se. | foto: AP

Tampa Bay je krok od postupu, Vancouver zvítězil na ledě Nashvillu

• 17
Překvapivě hladce se vyvíjí semifinále Východní konference play-off NHL mezi hokejisty Washingtonu a Tampy Bay. Ta po dvou výhrách venku uspěla i doma výsledkem 4:3. Ve druhém duelu Vancouver v prodloužení zdolal 3:2 Nashville.

V letošní základní části NHL měl navrch Washington, který předčil Tampu Bay v boji o titul v Jihovýchodní divizi a nakonec vyhrál i Východní konferenci. V play-off se ovšem oba celky potkaly ve zcela opačné formě.

A JE TO O TŘI. Washingtonská střídačka si po prohře pomalu uvědomuje ten nepříjemný fakt, že série s Tamou Bay je možná ztracená: 0:3 na zápasy.

Lightning nejprve dvakrát uspěli na ledě svého rivala a v úterý vše potvrdili domácím úspěchem 4:3, o kterém rozhodla 46. minuta utkání, kdy brankáře Michala Neuvirtha překonali dva hráči Lightning v rozmezí 24 vteřin.

Favorizovaní hosté hrající o bytí či nebytí vstupovali do třetího dějství díky trefě kapitána Alexandra Ovečkina z 38. minuty za vedení 3:2.

Tampa ale srovnala krok v čase 45:23. Neuvirtha prostřelil pokusem z mezikruží Steven Stamkos, kterému obrana Washingtonu nabídla až příliš volného prostoru. Uběhlo navíc pouhých 24 vteřin hry a z brejku dva na jednoho se před brankou svou silou prosadil urostlý Ryan Malone.

"Když se na to podíváte, Malone natlačil našeho obránce na brankáře a ten nemohl puk vykopnout pravým betonem. Gól neměl platit. Dnešní rozhodčí (Paul Devorski a Dan O'Rourke) jsou z nejlepších v lize a já je plně respektuji, tentokrát to ale nemělo platit. To je můj názor," vyjadřoval se nespokojeně k rozhodující akci trenér Capitals Bruce Boudreau.

Svěřenci domácího kouče Guye Bouchera tak otočili skóre z 2:3 na 4:3 a vedou v sérii už 3:0 na zápasy, přestože podruhé za sebou postrádali zraněné opory Simona Gagneho a především Pavla Kubinu. O svém prvním postupu do finále Východní konference od roku 2004, kdy nakonec slavila svůj jediný Stanley Cup, může Tampa Bay rozhodnout už ve čtvrtek.

Vancouver oplatil Nashvillu porážku z prodloužení

Vyrovnanost série mezi Vancouverem a Nashvillem dokumentuje fakt, že všechny tři zápasy skončily rozdílem pouze jediné branky. Dvakrát se dokonce muselo prodlužovat. Poprvé se v utkání číslo 2 radovali hokejisté Nashvillu, hned v následujícím střetnutí jim ale nejlepší tým letošní základní části NHL vše oplatil.

LOPING. Jako letadlo svá křídla, tak roztáhl vancouverský brankář Roberto Luongo své paže, učinil manévr a zabránil Stevu Sullivanovi z Nashvillu skórovat.

Canucks díky druhému gólu útočníka Ryana Keslera v 71. minutě ukončili prodloužení a slavili výhru 3:2. Kesler potrestal vyloučení domácího kapitána Shea Webera po faulu na svou vlastní osobu. Přesilovky kanadského celku hrály klíčovou roli i v řádné hrací době.

Nejprve se v nich ale těšili paradoxně domácí. Vedení totiž Nashvillu v 11. minutě zajistil při hře v oslabení David Legwand. Po dalším faulu Predators vyrovnal v 21. minutě na průběžných 1:1 hrdina utkání Kesler. Ve třetí dvacetiminutovce pak Vancouver poslal do trháku Christopher Higgins, v 54. minutě si ale vynutil prodloužení Joel Ward. Asistenci na jeho čtvrté brance v letošním play-off si připsal Martin Erat.

MUMIE. Že by kanadská odpověď na českého Fantomase? Aneb takto se diváci dožadují vstupu do hlediště.

Semifinále Východní konference:

Tampa Bay - Washington 4:3 (1:0, 1:3, 2:0)
12. Bergenheim, 32. Lecavalier, 46. Stamkos, 46. malone - 21. Knuble, 28. Carlson, 38. Ovečkin. Střely na branku: 32:30. Diváci: 20 613. Stav série: 3:0. Brankář Neuvirth (W) odchytal 58:03 minuty, úspěšnost zásahů měl 86,6 procenta.

Semifinále Západní konference:

Nashville - Vancouver 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
11. Legwand, 54. Ward (Erat) - 21. Kesler, 44. Higgins, 71. Kesler. Střely na branku: 30:47. Diváci: 17 113. Stav série: 1:2.