Sparťanský brankář Daniel Zítka

Sparťanský brankář Daniel Zítka | foto: Michal Šula, MAFRA

Nepomohl jsem, litoval sparťanský brankář Zítka, který chytat neměl

• 63
Na zápas se jako vždycky připravoval jako náhradník, ale do hry šel už od první minuty. Pak však gólman sparťanských fotbalistů Daniel Zítka v dohrávce 26. kola první ligy v Teplicích své mužstvo nepodržel. "Je to tak, nepomohl jsem," litoval.

Sparta po dvou Zítkových zaváháních prohrávala 0:2, ale nakonec remizovala 2:2. Přesto je to pro ni špatné.

Čtyři kola před koncem ztrácí na Plzeň čtyři body, lídrovi ve zbývajících zápasech stačí získat osm bodů a bez ohledu na výsledky Sparty se stane mistrem.

"Ještě není rozhodnuto, ve hře je dvanáct bodů," nevzdává se Zítka.

Utkání Teplice versus Sparta ve videoreportáži

Pětatřicetiletý gólman je v klubu dvojkou, ale ligu chytal už podruhé za sebou. Před deseti dny proti Olomouci šel do hry v poločase, protože jednička Jaromír Blažek se zranil. A Zítka jistým výkonem pomohl duel vyhrát (2:0).

V Teplicích měl být zase jen náhradníkem, Blažek totiž svalové zranění stihl vyléčit. "Ale během rozcvičení mi řekl, že se mu to obnovilo," líčil Zítka.

Bylo to pár minut před výkopem. "Nestačil jsem se pořádně rozcvičit, protože pro náhradníka je to před zápasem přece jen jiné," poznamenal.

Dlouho na  něj nic nešlo, stihl jen pár odkopů, stáhl pár centrů. A první vážnou střelu pustil.

Chovanec o Zítkovi

Sparťanský generální sportovní manažer Jozef Chovanec se svého náhradního gólmana zastal: "Ten problém přišel pět minut před zápasem, způsobilo ho obnovené zranění Jardy Blažka. Dan Zítka dostal smolné branky, ale v závěru jednu situaci vyřešil."

V 33. minutě Tepličtí hezky zakombinovali, Kalivoda zpětnou přihrávkou našel Čajiče, který vypálil z hranice pokutového území. Nepříliš nebezpečnou ránu však Zítka nezkrotil. Předčasně šel totiž k zemi, od nohou se míč odrazil nad něj a pak zatočil do sítě.

"Byl jsem trochu v protipohybu a málo jsem to vyrazil. Měl jsem do toho jít mnohem víc tvrdě. Chtěl jsem míč vyrazit nad břevno, ale nepovedlo se mi to," litoval Zítka.

Až pak mátožná Sparta přidala, vytvořila si několik gólových šancí, ale v koncovce Sionko, Kweuke, Pekhart či Kadlec selhali stejně jako jejich brankář při jediné vážnější teplické střele.

Po hodině hry se domácí dostali podruhé před branku Sparty, Zítka centr z rohu jen vyboxoval před sebe a u dorážky byl první Mahmutovič.

"Míč letěl někomu těsně nad hlavou a já myslel, že to bude tečovat. Ale nestalo se, bohužel jsem míč vyboxoval jen před sebe a zůstalo to ležet na zemi."

Který gól si Zítka vyčítá víc? "Vyčítám si, že jsme nevyhráli."

Krátce po druhém gólu domácí sparťan Pekhart z penalty snížil a čtyři minuty před koncem Kerič vyrovnal. Za stavu pak běžel na Zítku sám Mahmutovič, Zítka v tu chvíli Spartu podržel. "Aspoň něco," utrousil. "Jinak jsem dostal dva góly, to nemůže být spokojený žádný brankář. Nepomohl jsem mužstvu k vítězství."