Smuteční průvod za mrtvého demonstranta ve městě Izrá. Snímek pořídila tamější obyvatelka na mobil. (23. dubna 2011

Smuteční průvod za mrtvého demonstranta ve městě Izrá. Snímek pořídila tamější obyvatelka na mobil. (23. dubna 2011 | foto: AP

Stranu syrského prezidenta začali kvůli násilí v ulicích opouštět členové

  • 6
Stranu syrského prezidenta Bašára Asada začali hromadně opouštět její členové. Průkazy vládní strany Baas vracejí hlavně Syřané z oblastí, kde tvrdě zasahovaly bezpečnostní síly proti protivládním demonstrantům. Partaj už opustilo 230 lidí, uvedla agentura AFP.

"Bezpečnostní síly zničily hodnoty, s nimiž jsme vyrůstali. Odsuzujeme, co se stalo, a s lítostí oznamujeme náš odchod ze strany," uvádí se například v prohlášení 30 straníků Baas z oblasti města Banijás.

Podle nich odporují praktiky úřadů proti bezbranným občanům všem lidským, ale také stranickým hodnotám. Odcházející straníci také odsoudili syrská státní média, jež oběti represí označují za ozbrojené zločinecké skupiny.

Dalších 203 lidí, kteří se rozhodli odejít ze Socialistické strany arabské obrody, pochází z oblasti Huránu, kde leží i město Dará. Tam si ozbrojený zásah vyžádal od pondělí přes tři desítky mrtvých.

Syřanky protestují ve městě Dará proti násilí, které páchají bezpečnostní složky při potlačování nepokojů. (25. dubna 2011)

Podle místních obyvatel se někteří z vojáků začali přidávat na stranu demonstrantů. Nejnověji to prý bylo pět důstojníků. Rozkazy prý přesně neplní ani řadoví vojáci, kteří střeží kontrolní stanoviště. Propouštějí jimi prý lidi, aby si mohli doplnit zásoby mimo město.

Syřané chtějí politické reformy, zrušení vlády jediné strany Baas a odstoupení prezidenta Bašára Asada. Jeho dosavadní ústupky v podobě zrušení výjimečného stavu je neuspokojily.

Mrtvých je už prý pět set, OSN se nedohodla

Syrské nepokoje si podle nejčerstvějších informací vyžádaly 500 obětí. Novou bilanci oznámili ve čtvrtek ochránci lidských práv. Damašek proti demonstrantům postupuje mimořádně tvrdě a využívá k tomu armádu včetně těžké bojové techniky. Obyvatelé Sýrie se před násilnostmi snaží prchnout. Jen za čtvrtek do sousedního Libanonu dorazilo na sedm set uprchlíků, zejména žen a dětí.

28. dubna 2011

Podle syrských ochránců lidských práv skončilo ve vězení mnoho lidí a další jsou pohřešováni. Sýrii za tvrdé potírání opozice kritizuje celý svět včetně České republiky.

Syrští protestující a tank ve městě Dará. Snímek pochází z videozáběru, který pořídil někdo z místních. (24. dubna 2011)

Počátkem týdne daly Británie, Francie, Německo a Portugalsko kolovat mezi zbývajícími 11 členy rady návrh textu, kterým by tento orgán OSN odsoudil násilí proti protivládním demonstrantům v Sýrii a vyzval tamější vládu ke zdrženlivosti. Iniciativu podpořily i USA.

Rada bezpečnosti OSN se ale v noci na čtvrtek nedohodla na znění textu, kterým měl být postup syrské vlády odsouzen. Proti jeho ostrému znění bylo zejména Rusko. Moskva nicméně ve čtvrtek vyzvala syrskou vládu, aby zahájila stíhání lidí odpovědných za zabíjení demonstrujících. Reagoval také Londýn, který odvolal pozvání syrského velvyslance na páteční svatbu prince Williama a Kate Middletonové.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue