Montrealský  útočník Tomáš Plekanec před gólmanem Timem Thomasem z Bostonu.

Montrealský útočník Tomáš Plekanec před gólmanem Timem Thomasem z Bostonu.

Montreal vybojoval sedmý zápas, Philadelphia a Vancouver slaví postup

• 77
I díky asistenci Tomáše Plekance hokejisté Montrealu v úterním pokračování série proti Bostonu zvítězili 2:1 a vynutili si rozhodující sedmé utkání. V nich se už představili hokejisté Philadelphie a Vancouveru, kterým domácí výhry zajistily postup do dalších bojů o Stanley Cup.

Vyrovnanost současné NHL dokumentuje fakt, že hned čtyři z osmi sérií 1. kola play-off musel rozhodnout nebo teprve rozhodne sedmý zápas.

Montrealský obránce Roman Hamrlík (vpravo) brání bostonského Brada Marchanda před gólmanem Careym Pricem.

Jako poslední danou statistiku potvrdili hokejisté Montrealu s Bostonem, v jejichž šesté konfrontaci se po výsledku 2:1 radovali domácí Canadiens a srovnali tím stav série na 3:3 na zápasy.

Po neuznaném gólu Birana Gionty z úvodu duelu, jenž zakončoval těsně po hvizdu rozhodčího, se domácí přeci jen ujali jako první vedení, když v 11. minutě Mike Cammalleri zužitkoval dvojnásobnou přesilovku. Asistenci si připsal i Tomáš Plekanec.

Bostonu se podařilo srovnat už po 48. vteřinách hry v prostřední dvacetiminutovce. Gól slavil německý obránce Dennis Seidenberg. Následně ale Bruins oslabil Milan Lucic, jenž narazil Jaroslava Špačka nebezpečně zezadu na mantinel.

Český zadák si přivodil krvavé zranění v obličeji, v závěru střetnutí se ovšem navrátil na střídačku. Provinění Lucice proti pravidlům pak potrestal vítězným zásahem střetnutí kapitán Montrealu Brian Gionta. Podívejte se na nebezpečný zákrok na Špačka v podání Lucice, jenž byl vyloučen do konce zápasu:

Vancouver nakonec udolal vzdorující Chicago

Hokejisté Chicaga byli velmi blízko historickému zápisu. Po New York Islanders, Torontu a Philadelphii se mohli v úterý stát teprve čtvrtým celkem NHL, který by otočil sérii play-off z 0:3 na zápasy v postup.

Za stavu série 3:3 se sice v rozhodujícím utkání na domácím ledě ujali vedení favorizovaní hokejisté Vancouveru, když se ve 3. minutě prosadil Alex Burrows. V 59. minutě však při hře v oslabení srovnal stav kapitán Chicaga Jonathan Toews a do prodloužení poslal své spoluhráče s velkou psychickou výhodou.

Hrdinou zápasu nicméně nakonec byl domácí Burrows, jenž v 66. minutě zopakoval svou gólovou střelu z úvodních minut a poslal dál do bojů o Stanley Cup vítěze základní části NHL. Burrows přitom mohl Canucks zajistit oslavy už po šedesáti minutách hry, proti skvěle chytajícímu Corey Crawfordovi ale v úvodu třetího dějství nevyužil trestné střílení.

Michael Frolík (vpravo) z Chicaga padá po ataku Andrewa Albertse z Vancouveru.

Philadelphia si v sedmém duelu poradila s Buffalem

Loňský vítěz Stanley Cupu z Chicaga je již z letošního play-off venku. Finalisté z Philadelphie jsou ovšem stále ve hře o zopakování účasti v závěrečných bojích o stříbrný pohár. Rozhodla o tom jejich výhra 5:2 v sedmém zápase proti Buffalu.

Flyers se postupně ujali vedení 4:0. Jedničku Sabres Ryana Millera vyhnali na střídačku Braydon Coburn, Danny Briere, James van Riemsdyk a Ville Leino, jenž upravoval stav čtvrtým zásahem v 42. minutě.

Následné korekce hostí z holí Tylera Myerse a Brada Boyese ze třetí třetiny již byly pouze kosmetickou úpravou skóre. Philadelphii totiž konečně podržel brankář. Brian Boucher, jenž je jedním ze tří gólmanů nastoupivších za Flyers v 1. kole play-off, pochytal 26 ran Buffala a v rozhodující moment předčil střídajícího Millera.

Radost v podání hokejistů Philadelphie.

Výsledky 1. kola play-off NHL

Východní konference
Montreal - Boston 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
11. Cammalleri (Plekanec), 26. Gionta - 21. Seidenberg. Střely na branku: 27:32. Diváci: 21 273. Stav série: 3:3.

Philadelphia - Buffalo 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
20. Coburn, 25. Briere, 31. Van Riemsdyk, 42. Leino, 51. Carcillo - 47. Myers, 56. Boyes. Střely na branku: 36:28. Diváci: 19 966. Konečný stav série: 4:3.

Západní konference
Vancouver - Chicago 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky
: 3. a 66. Burrows - 59. Toews. Střely na branku: 38:32. Diváci: 18 860. Konečný stav série: 4:3.