Nepokoje  proti Asadově režimu v Dará (25. dubna 2011)

Nepokoje proti Asadově režimu v Dará (25. dubna 2011) | foto: AP

Washington vyzval své občany k odjezdu z rozbouřené Sýrie

  • 3
Americká vláda vyzvala své občany, aby opustili Sýrii. Zemí zmítají od poloviny března krvavé protesty, ze kterých vláda prezidenta Bašára Asada viní zahraniční spiknutí. Spojené státy i Evropská unie zvažují uvalení sankcí na přední funkcionáře režimu v Damašku.

Americké ministerstvo zahraničních věcí varovalo v pondělí všechny Američany, kteří se chystají na cestu do Sýrie. Ti, kteří v zemi zmítané nepokoji v současnosti přebývají, by měli co nejdříve využít komerčních letů a Sýrii opustit. Damašek v nejbližší době opustí i část personálu americké ambasády.

Podle Washingtonu je bezpečnostní situace v zemi kvůli vládním omezením neodhadnutelná, Američany prý také může ohrozit postoj režimu, který vinu za násilné protesty přičítá cizincům. Zpravodaj BBC v Libanonu poznamenal, že komunikace se Sýrií je v podstatě nemožná, ale vláda má podle všeho situaci pod kontrolou.

Syrský vládní tank v ulicích Dará (25. dubna 2011)

Pohřeb jedné z obětí syrských nepokojů poblíž Damašku (22. dubna 2011)

Demonstranti pobití při demonstracích u Damašku (22. dubna 2011)

Obamova administrativa zvažuje uvalení sankcí na čelné představitele syrského režimu. Ty by mohly zahrnovat zmrazení finančních prostředků v amerických bankách nebo zákaz obchodu se Spojenými státy. Násilí proti syrským demonstrantům se chystá odsoudit také EU.

Za vše mohou ozbrojení extrémisté, tvrdí režim

Ve městě Dará na jihu Sýrie byla podle svědků v úterý znovu slyšet střelba. "Stále střílejí do lidí, intenzivně ostřelují mešitu Abú Bakra. Jeden odstřelovač je na střeše mešity Bilála Habašího. U vjezdů do města jsou tanky a zátarasy," řekl podle ČTK jeden ze svědků.

Režim ve městě, kde v polovině března nepokoje vypukly, posílil své jednotky. Vojáci 5. divize ale prý dezertovali, přeběhli k opozici a spolu s ní nyní čelí armádě.

Vládní oddíly obsadily také kopce kolem města Banijás a podle protivládních zdrojů se patrně chystají k útoku. Město, ke kterému dorazila v průběhu noci kolona obrněných transportérů, obklíčili ozbrojenci odění v černém a vyzbrojení automatickými puškami AK-47.

Režim v pondělí proti demonstrantům v Dará nasadil pět tisíc vojáků a několik tanků. Střelba do lidí si vyžádala nejméně pětadvacet obětí.  Damašek posléze v oficiálním prohlášení oznámil, že vládní jednotky vyslané k potlačení nepokojů "obnovily klid".

Vojáci podle státní tiskové agentury zasahovali v několika městech na požádání obyvatel, kteří se obávali ozbrojených extremistů. Při zásahu byla zatčena řada lidí, kteří budou postaveni před soud, dodala syrská oficiální agentura.

Syrské protesty vypukly v polovině března a podle ochránců lidských práv si dosud vyžádaly 400 životů.  Mezi zatčenými je prý i prominentní ochránce lidských práv Kásim Ghazáví, kterého policisté zadrželi v jeho domě ve východosyrském Dajr az-Zauru.

Prezident Asad v úterý zrušil výjimečný stav, který v zemi platil od začátku 60. let. Podepsal také dekrety o omezení pravomocí státního bezpečnostního soudu a o záruce pokojných demonstrací. Syřany si tím ale neusmířil, i nadále žádají jeho odchod.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video