Rebelové jsou vidět skrze bývalou libyjskou vlajku u města Adžedábíja (21. dubna 2011) | foto: AP

Italské bombardéry mohou zahájit nálety na Libyi, mají svolení vlády

  • 242
Italská vláda povolila, aby se letectvo zapojilo do koaličního bombardování vojenských cílů v Libyi. Premiér Silvio Berlusconi výsledek hlasování oznámil americkému prezidentovi Baracku Obamovi. S návrhem nesouhlasí členové populistické Ligy severu.

Italské letectvo zatím hrálo ve vzdušných operacích mezinárodní koalice v Libyi jen podpůrnou roli a bombardování se přímo neúčastnilo s ohledem na svou koloniální minulost. Italové vládli v severoafrické zemi čtyřicet let.

Evropští žoldnéři u Kaddáfího

Pro libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v konfliktu s opozicí bojuje 300 až 500 evropských žoldnéřů. Evropané v Kaddáfího silách jsou prý hlavně specialisty na těžké zbraně, taktiku a na vrtulníkovou techniku. Většina pochází z Běloruska, Srbska a Ukrajiny, ale působí tam třeba i Poláci, Belgičané, Britové či Francouzi. Dostávají několik tisíc dolarů denně.

Evropany nicméně převyšují co do počtu bojovníci z afrických zemí, zejména ze Středoafrické republiky, Čadu, Nigeru, Mali a Somálska. Těm Kaddáfí vyplácí kolem 2 000 dolarů denně.

Dosud tedy letectvo a námořnictvo poskytovalo misi NATO v Libyi hlavně logistickou podporu, například při doplňování paliva. To se však nyní změnilo.

Rozhodnutí Říma odůvodnil úřad italského premiéra potřebou lépe přispět k ochraně civilistů. Italské síly prý budou namířeny jen proti "specifickým vojenským cílům".

Berlusconi zavolal Obamovi, mluvil i se Sarkozym

Berlusconi o posílení role Itálie v operacích telefonicky nejdřív informoval amerického prezidenta Obamu.

Rozhodnutí Říma pak vysvětlil i francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu, jehož země je nejaktivnějším členem současné protikaddáfíovské koalice. Sarkozy přijel do Itálie jednat o vlně imigrantů ze severní Afriky.

Berlusconi při jednání upozornil, že účast Itálie v leteckých útocích neznamená "bombardování", nepůjde o útoky na civilní oblasti.

"Cítili jsme, že se většímu zapojení nemůžeme vyhnout," řekl Berlusconi. Sarkozy uvedl, Francie vítá zapojení Itálie do leteckých útoků. Za rozhodnutí nasadit italské jednotky Berlusconimu poděkoval předseda libyjské povstalecké Přechodné národní rady (NTC) Mustafá Džalíl.

Sarkozy také přivítal italské rozhodnutí uznat NTC. Dosud ji uznalo pouze šest zemí, kromě Francie a Itálie tak učinily Katar, Maledivy, Kuvajt a Gambie.

Podle Reuters rozhodnutí vlády nebylo jednotné a naopak zaselo rozkol do vládní koalice. Ostře proti se prý postavil ministr pro zjednodušení legislativy Roberto Calderoli z Ligy severu i další představitelé této strany. "Udělali jsme už dost tím, že jsme poskytli základny a logistickou podporu a protiradarovou činnost," namítal Calderoli.

Na Misurátu dopadají Kaddáfího rakety

Libyjští povstalci usilující o svržení mnohaletého autoritářského vůdce Muammara Kaddáfího si stěžují na nedostatečnou intenzitu mise NATO nad Libyí. Boje v zemi pokračovaly i dnes.

Libyjští povstalci ve městě Misuráta na západě země dále bojují s jednotkami libyjského vůdce Muammara Kaddáfího o kontrolu nad přístavem. Povstalci hlásili nové raketové útoky a sporadické boje na předměstí. Ty si vyžádaly nejméně tři mrtvé a deset zraněných.

Jednotky NATO podle povstalců bombardovaly konvoj Kaddáfího sil na cestě do města Nalút jihozápadně od metropole Tripolisu, což si vyžádalo několik obětí na životech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video