Nikolay Zherdev z Philadelphie najíždí na brankář Buffala Ryana Millera. | foto: AP

Týmy Buffala a Nashvillu nakročily za postupem do 2. kola Stanley Cupu

• 2
Páteční program hokejové NHL nabídl dva duely, ve kterých se po shodných výsledcích 4:3 z prodloužení radovaly hostující celky Buffala a Nashvillu. Sabres tak vedou nad Philadelphií a Predators nad Anaheimem už 3:2 na zápasy a od postupu je dělí jediný krok.

Jediným českým zástupcem v pátečním programu play-off NHL mohl být útočník Nashvillu Martin Erat. Třebíčský rodák se ovšem v pátém pokračování série proti Anaheimu nepředstavil kvůli blíže nespecifikovanému zranění, které mu v předchozím duelu přivodil bijec Jarkko Ruutu.

I bez jednoho z hlavních lídrů ofenzivy se ale Predators díky senzačnímu obratu na poslední chvíli nakonec radovali z výhry, jenž výrazně navýšila jejich postupové šance.

Jerred Smithson z Nashvillu slaví vítězný gól proti Anaheimu.

Nashville zdolal Anaheim 4:3 po prodloužení. To ukončil už po 117 vteřinách útočník Jerred Smithson, čímž rychle navázal na předchozí vyrovnávací gól na 3:3 z času 59:24 v podání kapitána Shea Webera.

Anaheim v třetí třetině dvakrát odskočil do vedení. Nejprve na 2:1 po gólu Bobby Ryana z 21. minuty a posléze na 3:2 trefou Jasona Blakea z 55. minuty.

"Je to srdcervoucí. V jedné třetině jsme dvakrát ztratili vedení. Soupeře jsme přitom v třetí části jasně předčili. V takové situaci to nemůžeme pustit," přemýšlel nad rozhodujícími momenty zápasu útočník Ryan, jenž si svou pohlednou trefou z úvodu třetího dějství řekl o zařazení do kategorie gól roku:

Flyers opět nepodržel brankář, Buffalo táhl nováček Ennis

Už tři různé brankáře v pěti zápasech play-off stihl využít kouč Philadelphie Peter Laviolette. Sérii proti Buffalu, které naopak spoléhá výhradně na služby amerického reprezentačního gólmana Ryana Millera, v brance Flyers zahájil Sergej Bobrovskij.

Po nevýrazném výkonu ale mladého Rusa nahradil zkušenější Brian Boucher. V pátečním střetnutí ovšem došlo i na něj. Po třech inkasovaných gólech v zahajovací třetině se mezi tři tyče postavil pro změnu Michael Leighton, který Philadelphii loni dovedl až do finále Stanley Cupu.

Kromě jasné brankářské jedničky navíc hokejisté Philadelphie postrádají zraněného obránce Chrise Prongera a střelce Jeffa Cartera, což se dost možná podepsalo na výsledku jejich zatím poslední konfrontace s Buffalem. Hostující Sabres sice v řádné hrací době neudrželi třígólové vedení, ale nakonec si odvezli výhru 4:3 z prodloužení a vedou v sérii 3:2 na zápasy.

Flyers vrátily do hry góly Jamese van Riemsdyka, Andreje Meszároše a Danny Brierea, jenž srovnával stav v 44. minutě. V nastavení se ale podruhé v zápase prosadil novic Buffala Tyler Ennis. Talentovaný útočník se tak stal teprve čtvrtým nováčkem, jenž od výluky v ročníku 2005 gólem z prodloužení rozhodl zápas play-off NHL.

Ennis napodobil svého současného spoluhráče Jasona Pominvillea (2006 - gól proti Ottawě), detroitského Darrena Helma (2009 - gól proti Chicagu) a colorádského Ryana O'Reillyho (2010 - gól proti San Jose).

Zklamaní hokejisté Philadelphie. Vlevo brankář Michael Leighton, vpravo Andrej Meszároš.

Výsledky 1.kola play-off NHL

Východní konference - 5. zápas:
Philadelphia - Buffalo 3:4 v prodl. (0:3, 2:0, 1:0 - 0:1)
29. Van Riemsdyk, 30. Meszároš, 44. Briere - 3. a 66. Ennis, 4. Vanek, 16. Gragnani. Střely na branku: 39:32. Diváci: 19.959. Stav série: 2:3.

Západní konference - 5. zápas:
Anaheim - Nashville 3:4 v prodl. (0:1, 1:0, 2:2 - 0:1)
34. a 55. Blake, 41. Ryan - 9. Klein, 52. Ward, 60. Weber, 62. Smithson. Střely na branku: 26:37. Diváci: 17.385. Stav série: 2:3.