Loď, kterou tsunami odneslo na střechu domu

Zničené Japonsko bude muset škrtat. Vláda pošle na škody první bilion

  • 14
Japonská vláda se dohodla na způsobu obnovy země zpustošené zemětřesením a tsunami. V krizovém rozpočtu vyčlení na škody necelý bilion korun. Peníze se budou čerpat na obnovu rozbitých silnic, zajištění dočasného bydlení nebo na poskytování úvěrů pro ty, kterým neštěstí zničilo domov.

Politici pro zpravodajství BBC uvedli, že Japonsko nebude kvůli rozpočtu emitovat dluhopisy, aby se nadále nezvyšoval vysoký dluh země. Vláda nicméně odhaduje, že obnova bude mnohem dražší - počítá s částkou okolo 25 trilionů jenů, tedy kolem pěti bilionů korun.

Japonsko zatím v rozpočtu počítá s částkou 4 biliony jenů, tedy asi 815 miliard Kč. Z těchto peněz se bude obnovovat život v postižených oblastech, mají sloužit například k poskytování úvěrů, zajištění dočasného bydlení nebo obnově infrastruktury.

Premiér Naoto Kan řekl, že to může být první z několika finančních balíčků na obnovu země.

Rozpočet si vyžádá škrty. Zvýší se i daně

Kvůli financování škod bude zřejmě Japonsko škrtat ve výdajích, pravděpodobně i zvyšovat daně. Může se například zdražit mýtné na dálnicích, upustí se také od záměru zvýšit slevy pro rodiny s dětmi. Pro část peněz sáhne Japonsko do rezerv penzijních fondů. Podle reportéra BBC v Tokiu je to sporný krok vzhledem k rychlému stárnutí populace v zemi. Diskutuje se také o zvýšení některých daní.

Krizový rozpočet musí projít v japonském parlamentu. Vláda doufá, že návrh projde brzy, přestože některé hlasy volají po tom, aby premiér Naoto Kan odstoupil.

Po zemětřesení z 11. března zůstalo 27 tisíc mrtvých nebo pohřešovaných. Katastrofa v zemi bude mít ale dlouhodobé následky vzhledem k havárii v jaderné elektrárně Fukušima, z níž uniká radioaktivita. Vláda nedávno rozšířila evakuační zónu kolem elektrárny na poloměr dvacet kilometrů, policie se však domnívá, že v nebezpečné oblasti zůstalo nejméně 60 rodin.

5. dubna 2011