Povstalecký bojovník u Adžedábíji (17. dubna)

Povstalecký bojovník u Adžedábíji (17. dubna) | foto: AP

Libyjští rebelové jsou nebezpeční sami sobě, válčí i s kuchyňským nožem

  • 473
Stačí zběžná prohlídka zbraní libyjských povstalců, aby bylo jasné, že mnohé z nich jsou nepoužitelné, všiml si list International Herald Tribune. Povstalci mají více dobrovolníků než pušek, všichni jsou ale odhodláni Kaddáfího porazit. Proto nikoho nepřekvapilo, když se na bojiště dostavil i muž vyzbrojený pouze kuchyňským nožem.

Kulomet PKT patří k výbavě tanků sovětské výroby - obsluhuje se elektronicky z tanku, nemá vlastní spoušť, zaměřovač ani ramenní opěrku. To ale mnohým libyjským povstalcům nebrání nosit ho, i když vystřelit z něj nemohou.

Karabina Carcano pamatuje zřejmě italskou kolonizační éru mezi válkami. Nabíjet se dá jedině dobovými náboji, které povstalci nemají k dispozici. Ani to jim nezabrání producírovat se v blízkosti bojiště s těmito památečními kousky na ramenou, píše list International Herald Tribune.

McCain v Benghází

Americký senátor John McCain odletěl do Benghází, kde se setká s libyjskými povstalci. McCain patří v americkém Kongresu mezi hlavní stoupence vojenského zásahu proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu a volal po intervenci několik týdnů předtím, než ji minulý měsíc posvětila RB OSN.

McCain, který v roce 2008 prohrál v prezidentských volbách s Barackem Obamou, patří mezi nejvlivnější republikány v branném výboru amerického Senátu. Už v únoru volal po zásahu na pomoc libyjským povstalcům a v březnu v Senátu hájil prezidenta Obamu, který vyslal letadla nad Libyi bez předběžné konzultace s Kongresem. "Kdybychom váhali, v Benghází by nezůstalo nic, co bychom mohli zachránit," řekl tehdy.

Senátor také v uplynulých dnech podporoval vyzbrojení rebelů, přestože se americká vláda k takovému kroku staví zdrženlivě.

Ve výčtu podobných nefunkčních zbraní v rukou libyjských rebelů by se dalo pokračovat. Navíc se mezi povstalci vyskytují i takové zbraně, které by v případě, že by je někdo prodal, ztratil nebo špatně využil, libyjské opozici uškodily. Jsou to například protiletadlové střely a nášlapné miny.

A navíc povstalecké jednotky už obojí alespoň v omezené míře použily. Stejně tak bez rozmyslu už střílely z raketometu Grad, který dostřelí i do dvacetikilometrové vzdálenosti. Rebelové bez míření ohrožují civilisty a ničí civilní infrastrukturu, píše americký deník.

Samopal za dva tisíce dolarů

S takovým přístupem a municí je pro povstalce jejich cíl - totiž svrhnout Muammara Kaddáfího a jeho syny - těžko dosažitelný. Všichni ale tvrdí, že jsou stále odhodláni libyjského vůdce porazit. Případ Fikrího Tadžurího tedy nikoho nepřekvapí. Nedávno se na bojiště dostavil jenom s velkým kuchyňským nožem.

Posadili ho na auto s kulometem. Posádka bojovala, dokud auto i kulomet nebyly zničeny. "Trefili nás a mí kolegové padli. Přišel jsem o zbraň, ale mám tohle a chci to Kaddáfímu vrazit do srdce," horlil Fikrí svírající dřevěnou rukojeť svého nože.

Boj povstalců totiž také komplikuje to, že mají mnohem víc dobrovolníků než pušek. Tomu odpovídá i vysoká cena, za niž se ve východní Libyi střelné zbraně prodávají. Třeba samopal tam přijde na více než dva tisíce dolarů (31 tisíc korun). V Misurátě mnozí prostě čekají, až padne některý z kolegů, aby s jeho zbraní mohli do boje.

Vlastníci modernějších pušek vytvořili nesourodou jednotku, v níž by každý ze členů potřeboval odlišný výcvik i munici. Náhradních dílů a nábojů je nedostatek a povstalci tvrdí, že jim zatím pomohl pouze Katar, a to zásilkou 400 pušek.

Rebelům nezáleží na mezinárodních dohodách, varuje list

Nedostatek výzbroje na straně povstalců je nezpochybnitelný stejně jako riziko pokusit se takovou armádu vyzbrojit, zamýšlí se International Herald Tribune. Nedostává se jí disciplíny a zkušenosti, nemá pochopení pro taktické a technické využití zbraní a nezáleží jí na mezinárodních dohodách.

Jsou popsány případy, kdy se povstalci vrhli na Afričany jenom proto, že je automaticky pokládali za Kaddáfího žoldáky. Zbili je a okradli. Novináři byli začátkem dubna svědkem incidentu, při němž rebelové na místě zabili člověka, o němž se jenom domnívali, že patřil ke Kaddáfího agentům.

Rebelům prý ani nevadí nasadit v bojové zóně i děti. Třináctiletý Muhammad Abdalgádir byl například nedávno na jednom z předsazených stanovišť s puškou v ruce. Tvrdí, že nebojoval, ale je zřejmé, že ho nasadili v oblasti, která se za několik hodin bojištěm stala.

Státy, které takovéto jednotce poskytnou zbraně, mohou být později obviněny z napomáhání podobným zločinům. Otázkou je, co zmůžou v Libyi vojenští poradci, které poslaly na sever Afriky některé evropské země, aby tam zorganizovali řady rebelů a zefektivnili jejich boj.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue