Odbory opustily jednání s vládou, proti reformám budou demonstrovat

  • 1940
Nespokojenost s Nečasovou vládou dají odbory najevo při akcích v ulicích. Zvou na demonstraci do Prahy na 26. dubna, v den hlasování o nedůvěře vládě. Velkou protestní akci pak uspořádají 21. května. Vadí jim chystané vládní reformy, které považují za asociální. "Reformy jsou naprosto nutné," odmítl názor odborů ministr práce Jaromír Drábek.

Na protest odboráři ve čtvrtek opustili jednání s vládou a zaměstnavateli. "Vláda otřásla důvěrou nejen zaměstnanců, ale i dalších občanů země," řekl předseda odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil krátce poté, co odboroví předáci hromadně opustili Úřad vlády.

Podle Zavadila ztratila Nečasova vláda právo provádět reformy. "Považujeme za skandální, co se v zemi děje," řekl šéf odborů KOVO Josef Středula.

"To, že se odbory zvedly a opustily jednání, považuji za vážné," reagoval ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. Vláda chce reformy předložit do parlamentu v červnu a spojit s nimi hlasování o důvěře vládě.

Podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky je odchod odborářů z jednání důkazem, že vláda není schopná a ochotná o reformách komunikovat. "Chápeme postup odborů a podpoříme jejich protesty proti podobě vládních reforem a proti vládě," prohlásil Sobotka.

Rozcvička na akci ProAltu a pak vlastní velký protest odborářů

Odboráři se rozhodli podpořit akci sdružení ProAlt, které svolalo na den hlasování o nedůvěře vládě protest do centra Prahy. Odborová centrála ČMKOS zve na tuto akci své příznivce na svých internetových stránkách. Vlastní velkou demonstraci, jejíž detaily budou ještě ladit, svolává odborová centrála na 21. května.

MIroslav Kalousek obklopen novináři před Kramářovo vilou

"Odbory se stávají spíše politickou silou než obhájcem zaměstnanců," řekl ministr průmyslu Martin Kocourek z ODS. "Nevím, jestli svůj postoj konzultovali odboráři s opozicí, ale je jasné, že už předem věděli, co dnes udělají, když už předem včera večer svolali tiskovou konferenci na čas krátce po zahájení jednání tripartity," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Odborům vadí penzijní reforma, růst DPH i chystané změny ve zdravotnictví

Odbory dosud protestovaly proti reformám, které chystá vláda při vyplácení penzí, u daní a ve zdravotnictví, billboardovou akcí Otevřete oči. Odmítají přesměrování části peněz, které lidé odvádějí na penze, do soukromých penzijních fondů. Protestují také proti chystanému zvyšování DPH.

"Nemusí docházet k žádnému vyvedení finančních prostředků ze stávajícího systému, tedy z 28 procent, které odvádíme. Důvod zvýšení DPH je, že někdo si tady přeje vyvedení obrovského množství v řádech desítek miliard korun penzijním společnostem," řekl již dříve Středula. Do soukromých fondů se během třiceti let vyvede přes bilion korun, varují odbory.

Lidé by se podle návrhu vlády mohli rozhodnout, jak od roku 2013 rozdělí odvody na sociální pojištění. Místo současných 28 procent by tři procenta z této částky mohli poslat do penzijního fondu, k tomu by si ovšem museli ještě přidat dvě procenta ze svého. Spořili by si tak na část své budoucí penze jen pro sebe, ale museli by zároveň počítat s tím, že jejich penze od státu bude nižší. 

Odbory mají výhrady i k daňovým změnám, které připravil ministr financí Miroslav Kalousek. Ten počítá mimo jiné se zrušením části daňových výjimek. Padly by tak například zvýhodněné režijní jízdenky a o zvýhodnění by přišly i stravenky. Místo toho chce Kalousek zavést jednotný paušál, který by si zaměstnanci odečítali z daní. Změna je podle něj nutná. Skončí znevýhodnění těch zaměstnanců, kteří žádné režijní jízdenky ani stravenky nemají.

Ani připravovaná reforma zdravotnictví se odborům nezdá. Základem reformy má být stanovení standardů zdravotní péče, přičemž za nadstandard by si lidé připláceli. "Pokud projdou návrhy vlády, budou tu dva typy pacientů. Jedni, kteří budou mít na to, aby připlatili za kvalitní péči, a druzí, kterým bude poskytnuta ekonomicky nejméně náročná léčba," míní šéfka Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková.

Souhlasíte s protesty proti vládním reformám?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 12. května 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 6677
ANO
ANO 5069

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue